3 Günlük Kapadokya Turu

3 günlük Kapadokya turu bölgeye geldiğinizde  en verimli bir şekilde nasıl gerçekleştiririz, şimdi sizlere yol haritasını anlatacağım.  Kapadokya güzel ülkemin en nadide turizme sunulan cennet alanlarının başında belkide. 4 günlük Kapadokya ziyaretimde bir çok bölgesini ziyaret ettim fakat eğer 3 gün gibi bir süreniz var ise sürenizi en güzel şekilde değerlendirmeniz açısından sizler için bir rota hazırladım. Kapadokya bölgesi her mevsim ayrı güzelliği olduğunu düşünüyorum. Baharın yeşiliyle toprağın rengi birleştiğinde vereceğiz ahenk, kışın kar yağdığında da Kapadokya gelinliğini giymiş gibi ziyaretçilerini beklemekte. Ben Aralık ayında yoğun karda ziyaret ettim ve de çok keyif aldım.. Kapadokya’ya gelmedinizse çok şey kaçırdınız demektir.

Kapadokya gezilecek yerler bakımından zengin bir yer
Kapadokya gezilecek yerler bakımından zengin bir yer

1. GÜN UÇHİSAR – AVANOS TARAFI

DEREBAĞ – CEVİZLİ MEVKİ : Uçhisar’ın eski yerleşim yeri olup, Uçhisar kalesinin alt kısmından peri bacalarını ziyaret edebilmeniz mümkün.

O AĞACIN ALTI :  Göreme panoramasına sahip en güzel vadinin bulunduğu yerlerden biri. Buradan bütün Göreme’yi seyredebilirsiniz.

GÖREME : Burada Roma çarşısını ziyaret edebilir, meydandaki Roma kalesi olarak bilinen kaya mezarlarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca buradan atv kiralayarak yada at safari yaparak gezintiye çıkabilirsiniz.

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ :  Bölgenin en büyük açık hava müzesi. Kaya oluşumların içine oyulmuş manastırlar, kiliseler, şapeller ve yaşam alanlarından oluşan ziyaret alanları dikkatinizi çekecektir. Özellikle ibadethane içindeki gözle görülen mezarlar oldukça ilginizi çekecektir.

ÇAVUŞİN KÖYÜ ÇAVUŞİN KİLİSESİ : Kapadokya bölgesinin en büyük ve en eski kilisesi özelliğini taşımaktadır.  Duvarlarda ise Hristiyanlık tarihi için önemli olayların anlatıldığı sahneler anlatılmaktadır. Biraz merdiven çıkarak yüksekte ziyaret edilebilen kiliseye giriş müze kart ile ücretsiz yada 5 TL ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. İlgi ile ziyaret ettiğim yerlerden biriydi.

PAŞABAĞLARI :  3 başlı peri bacalarının olduğu bölgedir. Burası aynı zamanda rahipler vadisi olarakta bilinmekte.

ZELVE AÇIK HAVA MÜZESİ :  Bölgenin en eski ve en uzun süre kullanılmış yerleşim yeridir Zelve. Hristiyanlığın ilk yayıldığı bölge olarak da bilinmektedir.

DEVRENT VADİSİ :  deveye benzetilen ve bebiş peri bacaları denilen ve bu anlamda parklı peribacaları oluşumlarının gözlemlenebildiği özel bir vadidir.

AVANOS : Ülkemizin en uzun nehri olan Kızılırmak Avanos’tan geçer, kenarında keyifle gezebilir ve üzerindeki tarihi sallanan köprüde keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca çanak çömlek atölyelerini burada ziyaret edebilir hatta deneyimleyebilirsiniz.

Kapadokya

2. GÜN UÇHİSAR – ÜRGÜP TARAFI

GÜVERCİNLİK VADİSİ :  Vadilere oyulmuş güvercinlik diye adlandırılan yuvalarda kuşları besleyen yöre halkı için önemli bir yer konumundadır.

ORTAHİSAR & ORTAHİSAR KALESİ :  Hititler döneminde elle oyularak şekillendirilen Ortahisar kalesi tarih boyunca doğal bir sığınak işlevi görmüştür. Ayrıca Ortahisar’da bir çok kilise bulunmaktadır.

ÜÇGÜZELLER PERİBACALARI : Kapadokya bölgesinin en meşhur anne baba çocuk olarak adlandırılan peri bacalarıdır.

ÜRGÜP : Kapadokya bölgesinin en popüler çarşıya sahip bölgesi, ayrıca bölgenin en güzel şaraplarını burada bulabilirsiniz.

TEMENNİ TEPESİ :  Ürgüp’ü meydanında Ürgüp’ü tepeden seyredebileceğiniz nefis bir yerdir.

CEMİL KÖYÜ : Kutsal haç kilisesinin bulunduğu ve kayadan oyma şapeli görebileceğiniz güzel bir yerdir.

ŞAHİNEFENDİ KÖYÜ : Geniş vadi içinde volkanik arazi üzerine kurulmuştur. Peri bacalarının içine oyulmuş Kırk haramiler ve Altıparmak kiliseleri yanında çok sayıda mağarada bulunmaktadır.

GÜZELÖZ KÖYÜ :  Eski bir hristiyan yerleşim yeridir. Rumlar 1920’li yıllara kadar buralarda yaşamı sürdürmüşler. Görülmesi gereken güzel bir yerdir.

KIZILÇUKUR VADİSİ : Gün batımını izleyebileceğiniz en güzel yerdir.

KAYMAKLI YERALTI ŞEHRİ : Tarihi MÖ 3000 yılına kadar dayanan 8 katlı yeraltı şehirdir. Görülmesini isterim.

3. GÜN UÇHİSAR – NEVŞEHİR – DERİNKUYU TARAFI

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ : Buranın tarihi ilk yerlileri Asur kolonilerine kadar uzanmaktadır. Burayı uzun süre dışarı çıkamama ihtimaline karşın erzak depoları, havalandırma bacaları gibi alanlarıda yapmaları ilgimi çekti. Astım ve kalbi olanlar dikkatli olmanızı isterim.

DERİNKUYU – IHLARA TARAFI

NARLI GÖL : Krater gölü olan Narlı göl görülebilecek güzellikteki yerlerden biri.

GÜZELYURT KÖYÜ : Çok eskiden beri gelmekte olan kültürel geleneklerini hala yaşatan bir Rum köyüdür.

IHLARA VADİSİ :  Dünyadaki en büyük kanyonlardan biri olarak kabul edilmektedir. Vadide ayrıca bir çok freskli kiliseler bulunmaktadır. Mutlaka görmelisiniz.

SELİME KATEDRALİ & MANASTIRI : Ihlara vadisinin sonunda olan bu ibadethane Kapadokya’nın en büyüğü olma özelliğini taşımaktadır.

AĞZIKARAHAN KERVANSARAYI :  Ağzı karahan kitabesine göre yapımına zengin tüccarlardan Hacı Musa Bin Abdullah tarafından 8 yılda yapılmış, mimari özelliği Selçuklu kervansarayları özelliğini taşımaktadır.

Bu bölgede 3 günlük Kapadokya turu en verimli ve keyifli  bu şekilde değerlendirebilirsiniz..

Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.