Afrika’da Olmak

Yıllardır televizyonlarda belgesellerde izlediğim coğrafyaya çok yakınım artık. Diğer kıtalardan tamamıyla farklı kültürü, doğası, yabani yaşamı, insanları, yaşamları ve akasya ağaçlarıyla beni çeken topraklar buraları. Yaklaşık 2.5 ay gibi bir süre geçireceğim Afrika beni fazlasıyla heyecanlandırıyor. Yaşayacağım deneyimin hayatıma büyük anlam ve güzellik katacağını düşünüyorum. Yaşanan hayatı tüm çıplaklığıyla görmek farklı bir deneyim olacak benim için. Ne kadar zor olursa olsun Afrika’da olmak özel ve ilginç bir deneyim. Bu kıtanın renkli ama zorlu yaşamı insanı her zaman içine fazlasıyla çekiyor.  Afrika’da geçireceğim zamanlarını sosyal medya hesaplarımdan #HelloAfrica hastegi ile takip edebilirsiniz.

Afrika’da olmak

Tahmini programım ise şöyle..

*Tanzanya Dar es Salaam şehrine inip burada kısa bir konakladıktan sonra Zanzibar adasına geçeceğim. Burada 4-5 gün kafa dinleyip adanın tadını çıkarmayı düşünüyorum.

*Tanzanya’dan sonraki durağım Kenya olacak. Burada Masai Mara ve keşfedilecek yerleri görüp 13 günlük tura katılacağım. Kenya Nairobi’den başlayacak turda, Uganda ve Ruanda ülkelerinde olacağım. Yol boyunca bir çok köyde yerel yaşamı görme imkanım olacak. Ayrıca Kenya’da safariye katılacak, Uganda’da dünyada koruma altında bulunan gorilleri doğal yaşam alanlarında göreceğim için mutlu ve şanslıyım.

*Ruanda’da turdan ayrılıp ülkede kalarak 1994 yılında yaşanan büyük katliamın izlerini görmek için ülkede kalacağım. Hotel Ruanda filmindeki otel ve katliamın gerçekleştiği en önemli yer olan kiliseyi ziyaret etmeyi düşünüyorum. Daha sonrası buradan tekrar Uganda üstünden Kenya’nın başkenti Nairobi’ye döneceğim.

*Buradan Zimbabwe ve Zambia sınırındaki dünyanın en büyüğü Viktoria şelalelerini görmek için Lusaka’ya geleceğim. Buraya ya direk uygun uçuş bulursam Kenya’dan uçak ile ya da Tanzanya’nın Dar es Salaam şehrinden 30 saat sürecek tren yolculuğunu deneyimleyeceğim.

*Buradan Zimbabwe’ye geçmeyi istiyorum. Ülke muhteşem doğasıyla çok dikkatimi çekiyor.

Afrika’da olmak

*Daha sonraki durağım ise Güney Afrika Cumhuriyeti olacak. Kıtanın en uç ülkesinde Johannesburg, Port Elizabeth ve Cape Town listemdeki şehirler. Burada uç nokta Ümit burnunu  ve penguenleri görmek beni heyecanlandırıyor.

*Güney Afrika’ya gelmişken Lesotha ve Swaziland ülkelerini görürsen ballı kaymak olacak. Bu iki küçük ülke farklı bir detay olacak.  Dönüşüm Güney Afrika’nın en uç noktası Cape Town’dan dönmeyi düşünüyorum. Sonrası yolum uzun kısa bir dinlenme sonrası Güney Amerika yolları beni bekler.

Keşfetmeniz dileğiyle…