Afrika’da Ulaşım

Afrika diğer kıtalara nazaran zor bir kıta. Belli bir zamandan sonra artık her şeye yavaş yavaş adapte olabiliyorsunuz. Ulaşımda keza zorluğu yüksek, herhangi bir ülkede bir şehirden diğer bir şehre gitmek bile bir gününüzü alabiliyor. Yolculuk etmeden önce iyi bir araştırma ve bilgi sahibi olmanızı öneririm. Kıtanın zorlu coğrafyası ve gelişmemiş yapıları size beklediğiniz konforu veremeyebilir. Afrika’da deneyimlediğim yolculuklar ise aşağıda belirttiğim gibi geçekleşti.

*Otobüs :  Öncelikle söylemeliyim ki Afrikalı otobüs şoförleri çok çılgın. O kadar çok hızlı gitmeleri bir kenara kasislerde koltuktan bir kere zıplıyorsunuz ya işte o efsane J  Kıtada bir çok uzun yol otobüs yolculuğu yaptım. Çoğu sınır geçişim kara yolculuğunda otobüs ile gerçekleşti. Tavsiyem yolculuk öncesi yanınıza yolluğunuzu hazırlayın. Mola yerlerinde pek yenecek bir şey olduğunu söyleyemem. Yolculuk etmeden mutlaka 20 dakika erken gelin çünkü saati doldurdukları gibi beklemeden hareket ettikleri oluyor.  Otobüs firmaları ile gerçekleştirdiğim  seyahatlerim ise şöyle.

Afrika'da yoldan görüntüler
Afrika’da yoldan görüntüler

— Tanzanya Dar Es Salaam – Kenya Nairobi :  35 $ /  Kilimanjaro Travel ( sabah ve akşam otobüsleri var )

— Kenya Nairobi – Tanzanya Dar Es Salaam : 35 $ / Dar Express ( sabah 05:45’te )

— Ruanda Kigali – Uganda Kampala :  11 $ / Trinity Travel ( sabah 09:00’da )

— Uganda Kampala – Kenya Nairobi :  25 $ / Modern Coast ( sabah 1 gece 2 sefer var )

— Zambiya Kapiri Mposhi – Zambiya Lusaka :  8 $ / Lokal Minibüs

— Zambiya Lusaka – Zambiya Livingstone :  14 $ / Road Link  ( Her saatlerde var )

—  Zambiya Livingstone – Zambiya Lusaka :  14 $ / Shalom Tur  ( Her saatlerde var )

— Zambiya Lusaka –  G.Afrika Johannesburg : 60 $ /  Mazhandu Travel ( Haftada 3 gün )

— G.Afrika Johannesburg – G.Afrika Cape Town :  35 $ / İntercape ( Her gün seferler sıklıkla var )

Afrika'da ulaşım zor şartlarda
Afrika’da ulaşım zor şartlarda

*Feribot : Bu yolculuğu Tanzanya’nın başkenti Dar Es Salaam’dan Zanzibar adasına gitmek için kullandım. Azam Ferry isimli şirketin internet sayfasından online bilet satışı yok fakat bilgilerinizi girerek rezervasyon yaptırmalısınız. Limandaki ofislerine gittiğinizde pasaportunuzu vererek gidiş dönüş biletinizi alabilirsiniz. Günde 4 sefer var ve yolculuk ortalama 1.5 – 2 saat sürmekte. Ben iki yön yolculuk için 70 dolar ödedim. 

*Tren :  Tanzanya’nın başkenti Dar Es Salaam’dan Zambiya Zimbabwe sınırındaki Viktoria şelalesine gitmek için kullandığım tren oldu. Tren Zambiya’da Kapiri Mposhi şehrinde bırakıyor. Bu hatta iki tren var biri Cuma günleri olan benimde tercih ettiğim Mukuba treni ve Salı günleri çalışan Kilimanjaro treni. 4 kişilik slipper kompartıman yolculuğu için 50 $ ödedim. Eğer düşünürseniz tavsiye ederim, yol uzun ama güzel manzara eşliğinde yata kalka yolculuk yapıyorsunuz.

*Uber : Uygulamanın  büyük şehirlerde çalışmasına çok sevindim. Zanzibar adası haricinde (Uber çalışmıyor) hiç taksi kullanmadım. İnanın buralarda hayat kurtarıyor dersem yanlış olmaz. Kenya, Tanzanya ve Güney Afrika’da bu uygulamadan yararlandım. Gideceğiniz noktayı haritadan işaretleyip ödeyeceğiniz rakamı görebiliyorsunuz. Telefonunuza yüklemeyi unutmayın.

*Moto Taksi : Kigali, Kampala, Nairobi, Dar Es Salaam, Lusaka gibi büyük şehirlerde alternatif ve ucuz ulaşım olan moto taksiyi tercih edebilirsiniz, tavsiye ederim. Pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

 

Keşfetmeniz dileğiyle..
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.