Aizonai Antik Kenti

Kütahya’ya 57 km Çavdarhisar’a 5 km uzaklıktaki tarihi kent Roma döneminin en önemli kentlerindendir. Antik Frigyaya bağlı olarak yaşayan Aizanitislerin ana yerleşim yeridir. Bir tepe üzerine kurulan kentin en önemli dinsel yapısı Zeus Tapınağıdır. Bu arada Zeus Tapınağı dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınaklarından birisidir. Etrafında sütunla çevrili mekânın üstünün mermer kirişlerle kaplı olması sebebiyle tapınak türünün tek örneğidir. Ayrıca antik kentin kuzeyinde 13.500 kişilik bir stadyum ve 20.000 kişilik tiyatro bulunmakta. Bu yapıların en büyük özelliği Aizonai dışında görülmemiş olmasıdır. Aizonai Antik Kentinin en büyük özelliklerinden birisi “dünyanın ilk borsası” unvanını taşıması.

Aizonai Antik Kenti
Aizonai Antik Kenti

M.S. 301 yılında imparatorun yayınladığı kararnameyle yayınlanır ve buradaki duvara yazılır. Bu tarihten sonra buradaki yapı borsa olarak adlandırılmış. Borsa binasına Macellum denmekteymiş. Burada yazılan duvarlarda dönemin ürünlerinin bedel karşılığı yazmaktadır. Yaptığınız bir iş karşılığında ederi kadar malı alabiliyorsunuz. Tüm bu eşitlemeler hala duvarlarda yazmaktadır. Bu çarşılarda taze etten, balık, av hayvanları, taze sebze meyveler, değerli ürünlerin her gün satılırmış. Antik dönemde Penkalas denilen Kocaçay’ın iki yakasında Aizonai’den günümüze kalan yapılar Roma İmparatorluk eserleridir. Aizonai’deki stadyum ve tiyatro kombinasyonun bugün bile eşi benzeri olmadığı belirtilmektedir.

Aizonai Antik Kenti
Aizonai Antik Kenti

Antik kentte ayakta kalmış yapılardan biriside sütunlu caddedir. 500 metre uzunluğundaki caddede İon başlıklı sütunları görebilirsiniz. Antik Kentte Apollon tapınağı haricinde, stadyum, tiyatro, borsa yapısı, hamamlar, köprüler, sütunlu cadde, kent mezarlığı, su yolları ve anıt kapı hala ayakta kalmayı başarmıştır. Aizonai Antik Kentini müze kart ile ücretsiz ya da 5 TL ücret ödeyerek gezebilirsiniz. Burası ülkemizde görülmesi gereken en özel tarihi alanlardan birisidir. Belki Aspendos ya da Efes kadar meşhur olmasa da tanınmasını çok isterim. Unutmayın ki Balkanlardan Anadolu’ya yerleşen Friglilerin yaşam alanında böyle bir tarihe sahip olmak çok değerli. Kütahya’ya sadece 50 dakika uzaklıktaki Aizonai Antik Kentini görmelisiniz.

 

Keşfetmeniz dileğiyle…
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.