Ali Nino Hikayesi

Ali Nino hikayesi bu coğrafyaya gitmeden öğrendiğim bir hikayeydi. Batum’a gittiğimde sahilde yüksek büyük bir heykel gördüm. Hareket ettikçe bir olan heykel kadın ve erkek olarak ayrılıyor ve sonra tekrar kavuşuyordu. Bunun bir hikayesi olmalı diye düşünüyordum aklımda. Gece hotele Bakü’den Azeri bir takipçim ziyaretime gelince merak edip heykeli anlatınca bana hikayesini anlatınca içim bir tuhaf ama kavuşamayan yüreklerin hikayesini öğrenince mutlu olmuştum. Beni etkileyen bu hikayeyi şimdi sizlerle paylaşmak isterim.

Ali Nino Hikayesi

Ali isminde Azeri genç ve Nino isminde Gürcü kadın, büyük bir aşkla birbirlerini severler. Büyük aşkları bir çok yerde bilinir ve evlenmeye karar verirler. Ali, Nino’nun ailesine gidip evlenmek istediğini söyler fakat Nino’nun ailesi ise buna karşı çıkar ve kızının görüşmesine izin vermezler. Bir süre görüşemeyen çift, Ali’nin Azerbaycan ile Ermenistan başlayan savaş nedeniyle orduya katılmak üzere yola koyulur. Savaşa katılır ve orada Ali ölür. Ölüm haberi alan Nino ise yıkılır. Birbirlerini çok seven iki insan ebediyete kadar kavuşamazlar.

Hikaye coğrafyada bilinen hafızalarda kalmış bir durum. Hikayeyi benimle paylaştığı için Rufat Feyzullayev’e teşekkürlerimle…

Keşfetmeniz dileğiyle…