Amasra Gezilecek Yerler

Amasra için, Lala Lala çeşm-i cihan (dünyanın gözbebeği) bu mu  ola, demiş Fatih Sultan Mehmet Lalasına. Bu hafta sonu gezimi  tarihi ve doğa güzellikleriyle Karadeniz’in orta kısmında keşfedilmeyi bekleyen mavi ve yeşil rengiyle cenneti anımsatan Amasra’ya yaptım. Bartın’a 16 kilometre uzaklıktaki bu şirin ilçe bize tarihi ve doğa güzelliklerini cömert bir şekilde göstermektedir. Bartın’dan eski garajdan her yarım saatte bir kalkan minibüsler 4,50 TL karşılığında Amasra şehir merkezine kadar getirmektedir. Kışın 08:30- 20:00 yazın ise 07:30-24:00 arası minibüs seferleri olmaktadır. Araçla gelecekler için önerim şehrin doğu ve batı olmak üzere iki girişi vardır. Doğu tarafı tünel ile şehre girişi sağlanmakta, batı girişi ise şehri kuşbakışı izleyeceğiniz nefis manzaralar sunmaktadır. Pazar sabahı ilk minibüse binerek Amasra’ya yola çıktım. Şehrin 4 kilometre kadar gerisinde yol boyunda Kuşkaya yol anıtını görmek için indim.

Yolun sağında kayalıklara ahşap merdivenden yaklaşık 2-3 dakikalık bir yürüyüşle varmak mümkün. Karşınızda tahmini 5 metre yüksekliğinde kayalara oyulmuş kral heykeli ve Roma imparatorluğunun sembolü kartalı göreceksiniz, fakat başları maalesef günümüze kadar ulaşamamış. Yinede kayalara oyulmuş anıt göz kamaştırıcıdır. Fotoğrafladıktan sonra 1 kilometre yürüyerek o muhteşem manzara Amasra karşımdaydı. Fatih Sultan Mehmet’in şehri seyrettiği Seyirtepe’den  10 dakika kadar izledim, tek kelime ile muhteşem. Şehri kuşbakışı görebileceğiniz Boztepe ile beraber en güzel yerdir. Eğer sizde minibüsle gelecekseniz ilçeyi dolaşmaya ilk Kuşkaya yol anıtından başlamanızı öneririm.

Amasra gezilecek yerler

Seyirtepe’den bayır aşağı saldım kendimi yavaş yavaş orman havası ve muhteşem manzara ile giderken yardımsever yurdum insanı arabasına aldı şehre kadar beni götürdü. Buradan adını bilmediğim balıkçı abime teşekkürlerimle tekrar. Sabah dolaşmadan önce iyi bir kahvaltı zamanı, malum benim için kahvaltı günün en önemli öğünü. Araştırmalarımda buranın en iyi kahvaltıcısı Türkan ablayı buldum. Adres çok basit arkeoloji müzesinin hemen dibi. Harika bir köy kahvaltısı ile güne güzel başlamamak mümkün değil. Serpme olarak servis edilen köy kahvaltısı için 15 TL ödedim, kesinlikle tavsiye ederim. Hemen dibine gelmişken arkeoloji müzesini ziyaret etmek istedim fakat tadilat nedeniyle kapalıydı. Vay arkadaş bende de ne şans nereye gitsem illa bir iki önemli yerde tadilat ile karşılaşıyorum. Cenevizliler ile ilgili bir çok eserin izlerini göremeyeceğim için üzgündüm doğrusu. Cenevizliler deyince şehir, Akdeniz’den Karadeniz’e tarihi Cenevizliler ticaret yolu kale ve sur yerleşimine sahip olduğu için Unesco dünya geçici miras listesinde yer almaktadır. Sahil kenarında manzara fotoğrafladıktan sonra ilk ziyaret eski bedesten kalıntıları. Sahile yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıktaki bedesten kalıntıları yürüyüş mesafesindedir.

Amasra gezilecek yerler

Ms.1. yüzyıl sonlarında yapıldığı tahmin edilen bedesten ticari amaçla kullanıldığı düşünülmektedir. Etrafındaki çöp ve hafriyat atıkları ise tarihi eserlere olan özensizliğimizi bana bir kere daha hissettirdi. Buradan şehir merkezine yöneldim, deniz kenarında rahmetli Barış Akarsu parkını gördüm, elinde gitarı klasik pozuyla… Amasra denilince akla gelen ilk değerlerden rahmetli Barış Akarsu, nur içinde yatsın. Buradan tüm tarihi eserlerin bir arada olduğu surların iç kısmına geçtim. Sabahın erken saatlerine rağmen çekiciler çarşısı kurulmuş, tezgahlarda ağaçtan yapılmış hediyelikler  sergilenmiş müşterilerini bekliyordu. Yeni yılın ilk gezisi cennet Amasra’ya denk gelmesi harika bir duyguydu. Ben mavi ile yeşilin uyumuyla cenneti anımsatan bu ilçeyi çok sevdim. Ayrıca bu güzel yeri sakin zamanında keyfini alarak keşfetmenin mutluluğunu yaşadım. Çarşıdan kemere köprüsünün olduğu kısma geldim. Kemere köprüsü Boztepe’deki Sorma gir kalesini Amasra’daki zindan kalesine bağlayan tek gözlü bir  köprüdür.

Keşfetmelisiniz
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.