Antalya Side Antik Kenti

Side Antik Kenti gerçekten muhteşem bir yer, ülkemizin en güzel antik şehirlerinden birisidir.  Dönemin izlerinde dolaşmak ve hissetmek bu kente yazılmış bir yazı gibidir. Bu yüzden gerek Türkiye gerekse yurt dışında mutlaka tarihi alanları ziyaret etmeliyiz. Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslıların etkisi altında kalan şehir dönemin izlerini hala taşımakta. Bu dönemlerde yer alsa da tarihinin ilk zamanlarına dayandığı bilinmekte. Batı Anadolu’da yaşayan Kymerlilerin Side’yi kurdukları ve burada yaşadıkları söylenmekte. Side’nin isminin anlamı bereket olarak bildiğimiz nar anlamını taşımış, Side sikkelerinde de yer almış.

Side antik kenti

Antik şehir dönemde Pamfilya’nın en önemli liman kentiymiş. Antik tiyatro, Apollon tapınağı, şehir kapısı, hamam, surlar, liman, nekropol, agora ve Vespasianus çesmesi Antik şehrin önemli tarihi yapılarıdır. Öyle ki bu kadar tarihi yapının çoğunluğunu taşıyan Antik şehir tarihin bilinen ilk metropolüdür. Yaklaşık 14.000 kişiyi hitap eden antik tiyatro ihtişamıyla büyülüyor. Tiyatro diğer Roma dönemi eserleri gibi dağda bayırda değil liman kentinde yapılması mimarisinin değerini gösteriyor. Antik kentin en önemli yapılarından birisi de Side şehrinin tanrısıyla aynı adı taşıyan şehrin koruyucu tanrısı Apollon tapınağıdır. Tiyatronun hemen yanında yer alan Diansos’un tapınağı buranın en çok ziyaret çeken yerlerinden birisidir. M.S. 7. yy itibariyle Arap akınları, Rodos, Ceneviz ve Venedik korsanlarının baskın ve talanlarıyla şehir dağılmış.

Side antik kenti

Şehrin ana kapısı yanında yer alan Side müzesini görmenizi öneririm. Hellenestik, Roma ve Bizans dönemi eserlerini görebilirsiniz. Side Antik Kentinde sadece antik tiyatroyu müze kart ile ücretsiz ya da 20 TL ücret ödeyerek gezebilirsiniz. Side Antik Kenti her gün ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Diğer gezilecek tarihi alanlar yol boyunda olduğu için sadece çevrili alanlar dışında görebiliyorsunuz. Side Antik Kenti Antalya’ya 75 km Manavgat’a 8 km uzaklıktadır. Buraya sık çalışan Side minibüsleriyle rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Burada dolaşmak büyük bir keyiftir, şu anda yaşamla birleşen tarihi alanları gezerken hayran duyacaksınız. Side Antik Kentini mutlaka görülecekler listenize ekleyin. Burada tarih adına çok kıymetli eserler var, görülmeli.

 

Antik kenti gelin, görün, ziyaret edin.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.