Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık Ege’de Küçükkuyu ile beraber  sevdiğim en güzel yer. Her geldiğimde büyük keyifle dolaştığım bu güzel ilçe beni her seferinde kendine biraz daha çekiyor. İzmir’e iki, Çanakkale’ye ise yaklaşık üç saat uzaklıkta. Yeşilin ve mavinin bu cennet güzeli anlatmaktan çok,  yaşamak en güzeli. Ayvalık’a 1923 yıllarında Girit, Midilli ve Rumeliden gelen Türkler Rumların yerine yerleştirilmiş. Rumların boşalttığı bir çok yapı bugün ise bugün hala sergilenmekte. Bunlardan en dikkat çekeni ise 1790 yılında yapılan Aya Nikola Kilisesi. Burası 1923 yılında camiye çevirilerek adını Ali Bey Cami olarak almış. İçeri girdiğinizde kiliseye ait bütün mimari özellikleri görebilmeniz hala mümkün. İlçede özellikle tavsiyem şehrin eski dar sokaklarında taş evlerini dolaşmanız çok güzeller.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık denince akla gelen bir kaç cevap ise keyifli Cunda adası, harika lezzet Ayvalık Tostu, meşhur zeytini, harika manzarası ile Şeytan sofrası ve güzel Sarımsaklı plajı olarak sayabiliriz. Ayvalık aynı zamanda Ege’nin en büyük tatil yöresidir. Kent merkezinden isterseniz yürüyerek isterseniz taksi dolmuşlar ile Cunda diğer adıyla Ali Bey adasını görmeye gidebilirsiniz. Burası Ayvalık’ın devamı gibidir ve çokta güzeldir. Ben en çok Taş kahvede tahta iskemlede oturup kahvemi söyleyip denizi seyretmeyi seviyorum. Ayvalıkta ne yenir diyeceksiniz dolayısıyla ben derim ki her yer deniz tabiki deniz ürünleri fakat bir çok işletme fiyatları şişiriyor. Midilli’de yediğim aynı ürünler burada nerdeyse iki katı fiyat bu kadar da olmaz yahu. Bir çok yerde Ayvalığın meşhur tostundan yiyebilirsiniz. Zeytin ve taş baskı zeytinyağını söylemiyorum bile, diyorum ya burası bir cennet bana göre. Bu ismi not edin Güler Tatlıhanesinin muhteşem lokması, Girit böreği ve nefis Girit Sakızlı kurabiyesi on numara, Hakan abiye çok selamlar.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayrıca Midilli adasına gidecekseniz eski liman tarafından gümrüklü bölgeden feribotları kalkmaktadır. Yazın ise iskeleden kalkan gezinti tekneleri ile adalar ve cennet koylara turlar yapılmakta. Denemenizi mutlaka öneririm.  Dedim ya Ayvalık anlatılmaz yaşanır diye bu kadar güzel bir yer.