Balkanların Gelişen Ülkesi Makedonya

Balkanların güzel ülkesi Makedonya’nın güzel şehri Üsküp, bu coğrafyada gezebileceğiniz en güzel şehirlerden biridir. 1 saat 20 dakikalık yolculukla ülkenin tek uluslar arası havalimanı olan, Skopje Great Alexander Airport (Üsküp Büyük İskender Havaalanı) ülkemizden her gün karşılıklı fazlaca sefer yapılmakta. Ülkede, Yugoslavya’nın dağılması ile Makedonca, Sırpça, Hırvatça, Arnavutça ve az da olsa Türkçe konuşulmaktadır. Balkan yarımadasının ortasında bulunan ülke, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan, Yunanistan ve Arnavutluk ile sınır komşusudur.

Ülkede nakit veya kredi kartı ile harcama yapabilirsiniz ama yerel parası ile harcama yapmak azda olsa avantajlıdır. Ülkenin para birimi ise Makedonya Denarıdır. Şehirde ayrıca Halk bankası ve bankamatiklerini bulabilmeniz mümkündür. Yeni gelişmekte olan şehirde Büyük İskender’in varlığını fazlaca hissedeceksiniz…

Büyük İskender, Yahya Kemal Beyatlı, Rahibe Terasa ülkenin en büyük değerlerindendir. Makedonya’nın yeşil toprakları gerçekten insanı mutlu ediyor, tıpkı bizim Karadeniz gibi. Her vakit yağmur yağma olasılığı olduğu için Balkan havasının hakkını fazlası ile vermekte. Ülkenin doğal yapısı gereği dağları ve vadileri ile oluşan kanyonlarıyla, büyük Ohrid gölü görülmeye değer. Özellikle Üsküp’e 20 km uzaklıktaki Matka Kanyonu’nu ziyaret edilecekler listenize eklemelisiniz, huzur verici bir doğal güzelliğe sahiptir. Burada çok keyifli zamanlar geçireceğinizi düşünüyorum.

Ülke insanı sıcakkanlı ve yardımsever. Bir sorun ile karşılaştığınızda sizlerle yakından ilgileneceklerdir diye düşünüyorum, ülkede yedi defa bulunmama rağmen hiçbir olumsuz durum ile karşılaşmadım. Sadece şehirdeki Makedonya meydanında fazlaca dilenci var, yapıştımı ayrılmıyorlar. Ayrıca ülkedeki sürücüler çok anlayışlı kaldırımdan karşıya geçmek için teşebbüs ettiğinizde hemen duruyorlar bu çok hoşuma gitti. Geniş caddeleri temiz ve şık kafelerle donatılmış. Özellikle Üsküp’teki Makedonya meydanı etrafında saatlerce keyifle vakit geçirebileceğiniz kafeler mevcut.

Ülkede karşılaşacağınız Osmanlı ve Bizans dönemine ait mimari eserler, orta çağ manastırları, çok sayıda cami, kiliseler ve özellikle Üsküp’teki harika müzeler mutlaka görülmelidir. 1963 yılında ülke büyük ve yıkıcı bir deprem yaşamasına rağmen kendini toparlayabilmiş. Üsküp’teki eski tren garındaki saat depremin izlerini taşır gibi depremin olduğu saatte durmuş.

Başkent Üsküp’ün güneyinde Ortodoks ve Hristiyanlar, kuzeyinde ise müslümanlar yaşamaktadır. Kentin en büyük eserlerinden olan Taşköprü’yü (Kameni Most) yürüdüğünüzde iki farklı şehri görmüş hissi ile mutlu olacaksınız. Eski şehir Osmanlı mimarisinin olduğu taraf, yeni şehir ise yeni modern bir şehir olma gayretiyle hızla yükselmekte olan şehir havasında. Üsküp’ün şık kafeleri, heykelleri, temiz caddeleri ve Osmanlı mimarisini koruyabilmiş olan eski Üsküp çarşısı ile gerçekten bu şehir insanları çekiyor.
Şehrin tepesindeki Vodno‘da 66 metre uzunluğundaki demir haç şehrin her yerinden dikkat çekmektedir. Yunanistan’a çok yakın olan Bitola (Manastır) şehri ise Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu Manastır Askeri İdadi’sine sahiptir. Askeri lisede bir de Atatürk anısına hazırlanmış müze bulunmaktadır.

Bilindiği gibi Manastır; Osmanlı dönemindeki İttihat ve Terakki cemiyetinin önemli muhalif merkezlerinden olmuş. Ülkenin diğer önemli şehirlerinden Tetova ise, Makedonya’da Osmanlı izlerini en yakın taşıyan şehirlerden biridir. Özellikle 1495 yılı yapımı ile bilinen Alaca Cami mutlaka ziyaret edilmelidir. Kubbedeki motifler ve duvardaki işlemeler muhteşem güzelliktedir. Unesco Dünya Miras listesindeki Ohrid ise ülkenin başkent ile beraber mutlaka görülmesi gereken ülkenin tarihi ve turistik şehridir. Muhteşem göl kenarına kurulmuş şehirde çok sayıda kilise ve manastır bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı Hristiyanlar tarafından şehir sıkça ziyaret edilmektedir.Bu güzel ülke ziyaretçilerini bekliyor.

Keşfetmelisiniz..
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.