Balkanların Güzel Başkenti Üsküp

Makedonya  Yahya Kemal Bayatlı, Mehmet Akif Ersoy, Mustafa Kemal Atatürk, Atatürk’ün dedesi Hakkı Efendi, Rahibe Terasa  ve Büyük İskender’in ülkesi. İstanbul’dan her gün karşılıklı seferler bulunmakta. Havaalanından şehir merkezine yolculuk taksiler  ile  20 dakika sürüyor. Ülkenin para birimi Makedon Denarı ( MKD )dır. Şehir de bazı yerlerde Euro’da kullanılmakta. Ülkede  Makedonca, Sırpça, Boşnakça yaygın olarak konuşulmakta. İngilizce ve eski Üsküp’te çokça Türkçe konuşan ve anlayan kesim vardır.  Şehri Vardar nehri ikiye ayırıyor eski Üsküp ve yeni Üsküp diye. Nehrin üzerinde Fatih Sultan Mehmet Han’ın yaptırdığı Taş köprü hala ihtişamını korumaktadır. Eski Üsküp Osmanlı mimarisinin olduğu  Boşnak, Arnavut ve Türk kesimin yaşadığı bir yerleşim. Yeni Üsküp ise onlarca heykellerin ve yeni yapılaşmanın hala devam etmekte olduğu kesimdir. Şehrin iki ayrı güzellikteki mimarisini seviyorum. Sabah kahvaltısı diğer ülkelere göre burada eski Üsküp’te börek ve gevrek ( Simit ) yiyebileceğiniz 1-2 pastane mevcut.  Köprünün karşı tarafında ise genellikle kahve ve kruvasan bulacağınız kafeler 🙂 mevcut.

Eski Davut paşa hamamı ve cami Osmanlı mimarisinin izlerini bugüne kadar taşımakta. Bahçesinde Osmanlı mezarlarını da görebilirisiniz. Bit pazarının hemen girişindeki taş cadde mimari açıdan çok güzel. Bu arada pazar günleri kurulan bitpazarı gerçekten çok ucuz ürünler bulabilirsiniz bu yerel pazarda. Eski caddede sağlı sollu dükkanlarda genellikle mücevherat ve yemek dükkanlarda mevcut.
Kurşunlu han hala günümüzde kullanılmakta. Handa dolaşıp bir kahve içmenizi öneririm. Mustafa Paşa Cami görülmesi gereken diğer güzel yapılarındandır. Üsküp kalesine çıktığımda şehri kuşbakışı görmek keyifli. Ve tepede yapılan bu kale şu an tadilatta olduğu için içindeki bazı bölümleri gezemedim. Kale’den indikten sonra sırasıyla Saat kulesi, kapan han, hünkar, Üsküp Türk çarşısı ve Makedonya müzesini gezerek şehri daha iyi tanımaya çalışabilirsiniz.
Taş köprüden geçtikten sonra Heykeller şehrini anımsatacak yeni Üsküp modern yüzünü göstermekte bize. Büyük İskender meydanındaki (diğer adı Makedonya meydanı)  Büyük İskender’in aslanlı heykeli ihtişamlı. Meydanda sizi yerel satıcılar ve çocuk dilenciler etrafınızı sarabilir önemli eşyalarınızı korumanızı öneririm. Köprünün hemen diğer ayağında Büyük İskender’in babası Kral Philip’in heybetli heykelini şehrin her yerinden görmek mümkün. Makedonya meydanın etrafında sayısız güzel cafeler mevcut. Benim tercihim ise vardar nehrine manzarası, mimarisi ve bahçesi ile köprünün ayağındaki Cafe Dion. Kahveleri çok güze kısa bir moladan sonra şehrin bu tarafını görmek gerek. Meydanın etrafında heykeller çokça mevcut. Üsküp’ün gençlerin yoğun olarak bulunduğu yer meydan civarı. Çağdaş sanat müzesi, Nerezj manastırı, Zafer kapısı, Eski tren istasyonu (şehir müzesi), Makedonya mücadele müzesi, Rahibe Terasa evi,  Aziz Saviour Kilisesi, Ristik sarayı, Aziz Dimitrija Solunski Kilisesi ve şehir parkını dolaşıp bu güzel yerlerini ziyaret ettim.

Üsküp’te  güveçte kuru fasülye, ayran, Yugoslav salatası ve Makedon köftesi yiyebilirsiniz. Güveçte kuru fasulye inanılmaz bir lezzet. Salatalarının üstüne tuzsuz peynir rendelemeleri ise salatanın tadını değiştirmesine rağmen denemenizi öneririm. Gerçekten Balkan ülkelerinin et ve süt ürünleri müthiş lezzetli. Burada da ayrana yoğurt, yoğurta ayran diyorlar. Bize göre ise tam tersi. Şehri daha iyi görmek için Vodno’ya çıktım. Şehirden burayı görebilirsiniz bu dağın tepesinde 66 metre uzunluğunda Haç işareti mevcut. Haç işareti 2008 yılında bitmiş ve Müslümanlar’a karşı yapıldığı söylenmekte. Vodna’ya taksilerle belirli bir noktaya kadar çıkabilirsiniz, ya da şehrin güzelliği olan kırmızı iki katlı otobüslerle gidebilirsiniz. Belli bir noktadan sonra ise teleferik ile çıkmanız gerekiyor Vodno’ya. Şehri tepeden seyredebileceğiniz harika bir yer. Arkada ise meşhur Şar dağları. Yalnız Vodno yaz kış esermiş, ben temmuz ayında gitmeme ve sıkı giyinmeme rağmen eve dönünce ciğerleri üşüttüğümden 2 gün yattım.  Üstünüze kalın bir şeyler almanızı öneririm. Kalacak yer tercihim eski Üsküp tarafında hosteller ve mini oteller gayet uygun. 10 Euro ya 1 gece konaklama mümkün. Şehir fiyat bakımından çok uygun. Ortalama bir öğün yemek ücretiniz sabah öğle ve akşam makul bir mönü 10 Euro geçmez. Hafta sonu 2 günlük bir gezide burada harcayacağınız masraf kişisel harcamaları yüksek tutmalısınız.  Uçak hariç 100 Euro’ya konaklamanızı, yemek ihtiyaçlarını, ulaşımı karşılayabilmeniz mümkündür.

Unutma :
• Vodno’ya çıkıp şehri kuşbakışı izleyin.
• Eski Türk çarşısında keyiflice dolaşın.
• Kanyon Matka’yı mutlaka ziyaret edin.
• Rahibe Terasa müze evini ziyaret etmelisiniz.
• Köfte ve çömlekte kuru fasülye yemeden dönmeyin.
• Makedonya mücade müzesini görmelisiniz.
• Gece eğlenceleri için Üsküp kafeleri çok eğlenceli görmelisiniz.
• Kapan handa kahve içmelisiniz.
Gezi dolu günleriniz olsun…
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.