Beypazarı Gezilecek Yerler

Beypazarı başkent Ankara’nın şirin ve tarihi bir kenti, Osmanlı mimarisi yapıları ve gelenekleriyle tarihin izlerini yaşatmayı başarabilen nadide yerlerimizden. Ankara’ya yaklaşık 1.5 saat uzaklığında. Kentin bir çok yerine değerleri yerleştirilmiş. Beypazarı denince akla Osmanlı mimarisi yapıları kadar, sodası (mineralli suyu) ve meşhur olan havuç akla ilk gelenler. Zaten kentin merkezinde havuç heykeli ve soda akan büyük bir sebil görebilir hatta ücretsiz doldurabilirsiniz. Herhalde bu kentte yaşayanlar sodaya para vermezler diye düşünüyorum 🙂  Bu şirin kentte dolaşırken tarihe bir yolculuk yolculuk yapar gibi hissettim kendimi. Osmanlı mimarisindeki tarihi konakların, yüzyıllar boyu ayakta kalan tarihi camiler kentin belki de en dikkat çekici yanı. Kenti gezerken beni en çok heyecanlandıran yer ise şüphesiz Beypazarı belediyesi tarih ve kültür müzesi oldu. Müzeye 2 lira ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Beypazarı gezilecek yerler

İçeri ilk adımınızı attığınız andan itibaren yörenin müziği eşliğinde Beypazarı evlerininin geleneksel yaşam biçimi anlatılmaya çalışılmış. Ayrıca geleneksel Beypazarı düğünün de bu kadar meşhur olduğunu bilmiyordum. Yedi gün süren düğünün her bir günü ince detaylar ile anlatılmış, ben mest oldum. Kente geldiğinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Kentin çarşısında dolaşırken esnaf o kadar iyimser ki sizleri dükkanlarına davet edip, yörelerinin meşhur lezzetlerini sizlere misafirperverlikle ikram ediyorlar. Tarçın süt ve tereyağı ile yapılan nefis bir lezzet Beypazarı kurusu, 80 katlı baklavaları, tarhana ve simidi burada ilgimi çeken yöresel yiyecekleriydi. Özellikle Beypazarı kurusunu tatmanızı öneririm, eve de paketleyebilirsiniz 6 ay dayanıyormuş. Ben paket paket aldım özellikle çorbaların içine kuru nefis oldu. Alaattin sokak ise restorasyon yapılarak bir çok konağın olduğu, tezgahlar kurularak birçok yöresel ürünlerin satıldığı işlek bir yer. Ev hanımlarının el emeği göz nuru yaptığı ürünleri sizlere o kadar candan ve tatlı şekilde ikram ederek satmaya çalışıyorlar ki almamak mümkün değil. Kenti kuşbakışı izleyeceğiniz en güzel yer Hıdırlık tepesidir. Üşenmeyin çıkıverin artık 😉

Ankara ziyaretimde merak ettiğim yer olan kent küçük ve tarihi bir yer olup yarım günde keyifle dolaşabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken yöreye özgü hediyelikleri almayı unutmayın derim. Keşfetmelisiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.