Braşov Gezilecek Yerler

Braşov Karpatların güzel şehri. Yeşil doğası, insanı mutlu eden mimarisi ile beni kendine hayran bırakan şehir oldu. Romanya’nın güzel şehirlerinden olan Braşov tarihi ve modern bir şehir olmasına rağmen bazı bölgelerde tipik ortaçağ havasına rastlamak mümkün. Bu keyifli şehri tanımanızı isterim. Sofya terminalinden Etap otobüs firmasından Romanya’nın başkenti Bükreş’e 29 euro (yaklaşık 87 TL) ödeyerek aldığım otobüs biletimi maalesef ki zaman hatasından tekrar alarak yola koyuldum. Siz siz olun biletin üzerindeki zaman ve tarihi kontrol edin keza üzerinde isim yazmadığı için bileti tekrar aldırıyorlar. Yaklaşık 8 saatlik bir yolculuk sonrası sınır kontrollerinden geçerek sabahın erken saatlerinde Bükreş’in merkezine yaklaşık iki kilometre uzak bir yerde otobüsün duraksadığı alanda indim. Yürüyerek merkez konumlarından olan Strada Izvor caddesindeki büyük ana caddede heybeti ile karşında duran Parlamento binasını gördüm.

Braşov gezilecek yerler

Buradan ise dövizimi bozduracak yer aradım ama döviz büroları malesef Bulgaristan’daki gibi erken açılmıyor. Bende bankada bozdurdum. Buradan Braşov’a gitmek için metroya binip Pantelimon bölgesine gitmeniz gerekiyor. Metrodan indiğiniz gibi 2 dakika yürüme mesafesinde Braşov’a giden minibüslerin durduğu durağa gideceksiniz. Bu arada Bükreş’te metroya binmek isterseniz 5 Lei’ye (yaklaşık 3.5 TL)  2 binişlik kart almanız gerekiyor. Sabah 08:00’ de başlayan minibüs seferleri akşam saat 19:00’a kadar her saat devam ediyor. Yaklaşık üç saat süren bir yolculuk için 43 Lei (yaklaşık 29 TL) ödedim. Sizi Braşov otogarında bırakan minibüs Stari Grad’e (eski şehir) gitmek içinse yürümek isterseniz 1.5 kilometre uzaklığında olan eski şehire yürüyebilir yada 2 Lei (yaklaşık 1,35 TL) vererek belediye aracı ile gidebilirsiniz. Eski şehire geldiğinizde sizi dağda karşılayan Hollywood vari BRASOV yazısı ve meydandaki meclis binası dikkatinizi çekecektir benim gibi. Eski şehir tıpkı ortaçağdan kalma mimarisi ile gerçekten şu ana kadar geldiğim 4 şehir içinde beni en çok etkileyeniydi. Rengarenk küçük evleri, arnavut kaldırımları ve insanı mutlu eden yapısıyla keyifle 1.5 gün gezdiğim şehir oldu Braşov.

Braşov gezilecek yerler

En güzel caddesi olan Strada Rebuplici’deki Centrum House Hostelin yolunu tuttum. Cadde trafiğe kapalı ortasında güzel cafeleri olan keyifli bir yer. Hostelime bir gece için 45 Lei (yaklaşık 31 TL) ödedim.  Temiz odaları, ilginç duvar dekorları ve en önemlisi sınırsız kahve ve çay seçeneği ile çok mutlu kaldım öneririm yolunuz düşerse. Hava kararana kadar 4-5 saatlik süreçte eski şehri adımlamaya başladım. Siyah kiliseye giderken geçtiğim sokaklarda gördüğüm tarihi evler ve bina yapılarıyla o dönemlere gittim aslında. Siyah kilise galiba Avusturya’ya kadar Balkanlar’da en büyük gotik mimarideki yapı. 14. yüzyılın sonlarında yapımı biten kilisenin dışındaki işlemeli heykeller ise ilgi çekici. Hemen bir üst sokağında ise ilginç mimarisiyle bir zamanlar şehrin girişlerinden biri olan Catherine’s Gate (Katherina’ların kapısı) ve üzerindeki parkta keyifle dolaştım. Buradan ise Strada Sfrorii (Sforii caddesi) üzerinde bulunan Rope Street (Halat Sokak)  Romenlere göre 83 metre uzunluğu ve 1.30 cm genişliğiyle Avrupa’nın en dar sokağıymış. Gerçi bazı arkadaşlarımdan en dar sokağın Amsterdam’da olduğu bilgisini aldım göreceğiz bakalım. Cadde üzerinde göreceğiniz tarihi binaların camların ve balkonlarından sarkan nefis çiçeklerle cadde bir başka güzeldi. 

Keşfetmelisiniz.