Bulgaristan’ın Kalbi Sofya

İstanbul’dan karşılıklı seferlerle ulaşım sağlayabileceğiniz Bulgaristan’ın başkenti Sofya mutlaka görülmesi gereken güzel şehirlerden. Maria Luiza caddesinden yürüyerek önce aslanlı köprüye sonrasında ise  kent merkezine ulaşılabilir.  Burada kısa bir gezintiden sonra yolun üzerinde Osmanlı’nın bu topraklarda kaldığı uzun süreden günümüzde ayakta kalmayı başarabilen tek yapısı Kadı Seyfullah camini ziyaret edebilirsiniz. Cami 1567 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmış fakat, sadece ibadet zamanında açık olduğu için, o yüzden içini görebilme imkanı yok. Caminin hemen karşısında tarihi sinagog ve hemen alt sokağında ise Katolik katedral bulunmakta. Haritaya baktığınızda bu üç farklı ibadethane bir üçgeni oluşturmakta. Bu arada Sofya’nın merkezi olarak Hotel Balkan’ı düşünebilirsiniz. Buranın hemen arkasındaki büyük binaların içine gizlenmiş St. George kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Buraya girişlerden biri Başbakanlık binasıdır, yanındaki kemerden  giriş yapabilirsiniz. Kilise 4. yüzyılda inşa edilmesi ile birlikte Sofya’nın en eski tarihi yapısı özelliğini taşımaktaymış. İçine girdiğinizde ise karşılaştığım ortaçağ freskleri karşısında etkileyici, gerçekten tarih kokuyordu. Şehre geldiğinizde dolaşabileceğiniz ilk sıralarda yerlerden St. George kilisesi.

Buradaki meydanda ise Saint Sofia’nın bronz ve altından yapılan heykelini görebilirsiniz. Buradan ise ise otelime yerleşmek için kent merkezinde olan büyük bina görünümü komünizm dönemine benzeyen Rila hotelde konaklanabilir. (yıldızına kanmayın ama konaklamak için fiyat ederinde) şehrin en fotojenik mekanı Tsar Osvobodit caddesi üzerindeki Alexandar Nevski Katedrali. Harika bir Neo-Bizans mimarisinde yapılan katedral Ortodoks’ların en büyük ibadethanelerinden biri olarak bilinmekte. İçerisinin yaklaşık 5.000 kişi aldığını öğrenince şaşırmamak mümkün değil. Özellikle dış taraftan mimarisinin güzel fotolarını çekebilmeniz mümkün, bu konuda size bir çok fotoğraf açısı sunmakta meydan. 1877-1878 yılında Osmanlı Rus savaşında ölen Rus askerlerin anısına yapılan katedralin açılış zamanı ise 1912 yılı. Şehrin bana göre St. George kilisesi ile beraber öncelikle görülecek en güzel yapısı. Dönüşte ise aynı cadde üzerinde olan uluslararası etnografya müzesini ziyaret edilebilir, burada geçmişte yaşamış hayvanların iskeletlerini görebiliyorsunuz giriş ise 5 Leva ( yaklaşık 7,80 TL ) Hemen yakınında mimarisi ile ilgi çeken Aziz Nikolay Rus kilisesini ziyaret edebilirsiniz. İçerisi ilginç freskler ve tablolar ile muhteşem bir şekilde yapılmış.  Biraz dinlenmek için şehrin trafiğe kapalı alanı Vitoşa caddesine gelebilirsiniz. Vitoşa caddesi diğer adıyla alışveriş caddesi olarak biliniyor. Caddede sağlı sollu kafelerin oluşması ile güzel bir yürüyüş alanı yaratmışlar, keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer.


Etrafındaki kafelerde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Son olarak ise günümü Central parkta geçirdim. Sofya’nın en güzel yönlerinden biri diğer Avrupa şehirleri gibi büyük yeşil parkları olması. İnsanlar keyifle bu parklarda benim gibi vakit geçiriyorlardı. Akşam ise yemek için alışveriş caddesi üzerindeki Happy restauranta gittim, masa bulmakta zorlandığım restaurantta  siparişim wedges (patates kızarması üstüne eritilmiş kaşkaval peyniri), splendor (tavuklu salata) yiyip ve bulgar birası Kamenitza içtim. Yemeğin fiyatı ise 19 Leva (yaklaşık 29,5 TL). Gün içinde deneyimlediğim diğer bir yiyecek havaların sıcaklığı ile dondurmaydı. Hemen hemen her köşe başında dondurmacılar görebilirsiniz. 100 gr dondurma 3 Leva (yaklaşık 4.60 TL) bir çok çeşidini deneyimleyebilirsiniz.

Sofya bize yakınlığı ile bir çok Türk’ün yaşadığı bir yer. Geniş ve temiz caddeleri, kolay ulaşılabilir merkezi ile az gelişmiş ama keyifli bir yer. Fakat bir günde şehrin temel görülebilecek alanları ziyaret edebilirsiniz. Büyük bir şehir olmasına rağmen hemen hemen tüm tarihi yapıları merkeze yakın bir konumda toplanmış. Yaptığım gözlemlemede ise fiyat ucuzluğu bize göre mümkün değil. Eskidendi o 100 dolara krallar gibi bir hafta sonu geçirmek Bulgaristan’da. Nerden mi biliyorum Bulgaristan’a yakın bir şehirde yaşıyorum. Dünyanın her ülkesi, her şehri gibi Bulgaristan ve Sofya’da görülebilecek yerleri ama dediğim gibi dolu dolu  1-2 gün yeterli şehre derim. Keşfetmelisiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.