Cape Town Görülecek Yerler

Güney Afrika bizden vize istememekte olup 30 gün boyunca ülkeyi vizesiz gezebilme imkanımız var. Ben Zambiya’dan 28 saat süren otobüs yolculuğu sonrası önce Zimbabwe sınırını daha sonrada ülkenin kuzeydeki Beitbridge sınır kapısından giriş yaptım. Ülkenin para birimi Rand diğer kullanılan ismi ise Zar, 1 dolar yaklaşık 14 Rand yapmaktadır.

Ulaşım : Cape Town’a Türkiye’den Qatar Airways’in kampanyalı dönemlerinde uygun bütçeli bilet alarak fırsat yaratabilirsiniz. Cape Town İnternational Airport şehirden 40 dakika uzaklıkta. Kent merkezine shuttle araçlarla ulaşabilirsiniz. Şehirlerarası yol yapacaksanız ve karayolunu tercih ediyorsanız İntercape firmasını tercih etmenizi öneririm. Otobüs koltukları çok rahat, diz aralıkları harika, 19 saat yolculuğu sıkılmadan yaptığımı söyleyebilirim. Mola yerleri ise gerçekten çok kaliteliydi. İntercape firmasının biletlerini internetten alabilirsiniz. Cape Town bölgesinde uber çok iyi çalışıyor, Afrika’da benim kurtarıcım oldu. Aynı zamanda Cape Town şehir içi ulaşımlarda My city bus kullanabilirsiniz, güvenli ve çok ekonomik. Bölgeyi gezebilmenin en güzel yolu ise araba kiralamak, çünkü çok geniş yerlere sahip şehirde daha rahat ve özgürce dolaşıp zamanınızı iyi kullanabilirsiniz. Uber kullanımıysa şehirde çok yaygın olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca şehir gördüğüm en iyi bisiklet yollarına sahip. Şehirlerarasıda çalışan kalacağınız yerden alıp yine aynı noktaya bırakan hop off hop on otobüsleriyle de gezebilirsiniz.

Cape Town gezilecek yerler

Gezilecek yerler :  Cape Town bölgesi gezilecek yerler bakımından zengin bir şehir. Muhteşem doğal güzellikleri, okyanus kıyısındaki beyaz kumsalları, masa dağı, dünyanın bilinen noktası Ümit burnu, dünyanın en büyük botanik bahçelerinden Kristenbosch gezilecek yerlerden sadece bir kaçı. Şehri ve etrafını gezebilmeniz için ilk tavsiyem araç kiralamak her yere kolay ulaşım sağlayabilir, zamandan tasarruf sağlamış olabilirsiniz. Diğer alternatiflerden birisi Hop Off Hop On otobüsleriyle gezebilirsiniz. Bu geziyi yapmak için 1-2 ve 3 günlük turlar satın alabilirsiniz. Her durakta inip gezilecek yeri zaman tasarrufunuza göre gezebilir tekrar aynı durağa gelen başka bir otobüsle turunuza devam edebilirsiniz. Duraklarda bulunan saatleri kontrol edebilirsiniz. 1 günlük tur 200 Rand, 2 günlük tur 300 Rand ve 3 günlük turu 400 Randa satın alabilirsiniz ayrıca tur otobüslerinde Türkçe çeviri olması beni şaşırttı, pek mutlu olmadım değil hani 🙂

Konaklama : Cape Town bölgesinde konaklamamı hostellerde çözdüm. İlk hostelim Loops caddesindeki 91 Loop hosteldi. Buranın aynı zamanda kapsül odalarıda mevcut. Ben 6 kişilik odada günlük 230 Rand ödedim tabi bu fiyata sabah kahvaltısı da dahil. Gördüğüm en güzel en temiz ve düzenli hostel olarak hafızama kazındı, şehrin göbeğinde tüm eğlence yerlerinin yanında yer alan burayı şiddetle öneririm. Diğer deneyimlediğim hostel ise Home Base Bacpackers oldu burasıda ilk kaldığım lokasyonun hemen dibinde. Günlük 180 Rand ödediğim hostelin tek olumsuz tarafı ranzaların pek rahat olmayışıydı. Yine de bütçe olarak çok iyi ve merkezi konumda olduğunu söyleyebilirim, tercih edilebilir. Burasıda zayıfta olsa sabahları ücretsiz kahvaltı sunuyor.

Cape Town gezilecek yerler

Hermanus, Cape Town’a gelince görülmesi gereken en güzel yerlerin başında geliyor. Muhteşem bir mimarideki küçük kasaba şirinliği ve düzenli evlerin yapımıyla beni çok etkiledi. Okyanus kıyısındaki sahil şeridi, yan yana dizilmiş balık restoranları ve kafesi keyifli vakit geçirmek için güzel bir tercih olabilir. Burada her sene Kasım ayının yarısına kadar bölgede duran büyük balinaları görebilir ve göçünü izleyebilirsiniz. Hermanus Cape Town’dan 1.5 saatlik uzaklıktadır. Görülebilecek diğer yerlerden birisi ise şirinlikleriyle insanı heyecanlandıran penguenler. Bu güzel canlıları görmek için Simon’s Tower bölgesine gitmelisiniz. Bu ufaklıkların tın tın yürüyüşlerini izlemek için 75 Rand ücret ödemeniz gerekmekte.

Buraya gelirken okyanus kıyısındaki mükemmel kumsallarıyla Sea Point, Green Point ve Camp’s Bay bölgesini gezebilir hatta denize girebilirsiniz. Şehrin hayran kaldığım bölgelerinden birisi oldu. Buradan fok adasına gidip Fok balıklarını tekne turuyla görebilirsiniz. Bu tur 55 ile 90 Rand arasında değişen farklı tur firmaları mevcut.. Şehrin diğer önemli gezilecek yerlerinden birisi Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın da bir dönem tutuklu kaldığı Roben adası. Liman bölgesi olan Waterfront bölgesi ise büyük akvaryumu, kaliteli mekanları ve hediyelik eşya dükkanlarıyla ziyaret edebileceğiniz yerlerden.

Cape Town gezilecek yerler
Cape Town gezilecek yerler

Cape Town’dan 2 saat uzaklıktaki Ümit Burnu kıtanın en uç noktalarından birisi. Milli parkı gezmek için kişi başı 275 Rand ücret ödemeniz gerekmekte, burayı arabasız gezmek pek mümkün değil.  Şehir merkezinde gezilecek yerlerin başında renkli evleriyle dikkat çeken Bo Kaap geliyor. Burada gezerken mutlu olmamak mümkün değil. Gezilecek en önemli yerlerden birisi ise dünyanın en büyük botanik bahçeleri arasında gösterilen Kirstenbosch, burada birbirinden farklı binlerce bitki ve çiçeği görebilirsiniz, şiddetle tavsiye edeceğim yerlerden birisidir. Şehrin hatta ülkenin simgelerinden Masa dağı şehrin her yerinden gözüküyor. Buraya teleferik ile çıkabilir ya da 3 saatlik tırmanış sonrası varabilirsiniz. Yukarı vardığınızda sizi karşılayacak krater göl ise nefis.

Ayrıca yine Masa dağı gibi Leon’s Head tepesine tırmanabilirsiniz. Şehrin en işlek caddelerinin başında kafe bar, restoranları ve hediyelik eşya mağazalarını bulabileceğiniz Long Street ve Green Market bölgesi. Cape Town ne kadar zengin bir şehir gibi gözükse de İmizamo bölgesinde fakir halkın yaşadığı teneke evleri görmek mümkün. Burada kendi yaşamlarına yetecek kadar düzenlerini kurmaları dikkat çekici. Bölge biraz tehlikeli olsa da rehberle gezebileceğinizi hatırlatmak isterim. Cape Town’da Stellenbosch bölgesi üzüm bağlarıyla meşhur. Burada şarap tadımları yapabilir, mahzenleri gezebilirsiniz.  Cape Town ve bölgesini aracınız olursa 4-5 günlük toplu taşıma araçları ile gezecekseniz 8-10 günlük bir gezinin yeterli olacağını düşünüyorum. 

 

Keşfetmelisiniz..
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.