Cumalıkızık Köyü – Bursa

Cumalıkızık Osmanlı’nın ilk kurduğu köy. Bu hafta sonunu Osmanlı’dan bize miras kalan Bursa’nın Cumalıkızık köyünü ziyaret ettim. Uzun zamandır görüşmediğim kardeşlerimle de görüşünce keyifli bir hafta sonu gezisi oldu benim için.  2014 yılında Unesco dünya miras listesine giren köyde tarihi doku iyi derecede korunmuştur. Bursa’dan aracı olmayanlar için ulaşım “terminalden 38 numaralı otobüslerle kent meydanında inilip, kent meydanında Ankara asfaltı üzerinde bulunan minibüs garajından Cumalıkızık araçları ile ulaşılabilir.”  Köy meydanına indiğimizde bizi karşılayan tezgâhlar ve yöresel ürünleri satan köylülere uğramadan geçmek olmaz tabii. Doğal köy usulü reçeller, salçalar, turşular, erişteler, tarhanalar, köy ekmekleri, el yapımı hediyelik eşyalar tezgâhlara bakmadan geçemiyorsunuz.

Yamaç üzerine kurulu köy hala Osmanlı mimarisini koruyabilmesi köyü tarihi açıdan daha da zenginleştirmektedir. Bu köyde en çok sevdiğim serpme köy kahvaltısı abartısız yer sofranıza ya da masanıza 15-20 çeşit arası kahvaltılık (tek tek saymak isterdim şimdi canınızı çektirmeyim ama mutlaka yolunuz düşerse uğramanızı öneririm) getiriyorlar. Bu seferki tercihimiz Köylüm kahvaltı evi oldu. Reklamını da yapıverdik gari ama gerçekten hizmetten çok memnun kaldık. Üstelik kişi başı kahvaltı 15 TL, birçok yere göre gayet uygun. Kahvaltıdan sonra köyü keşfetmenin zamanı, evlerin arasından kaldırımsız dar ve taş sokaklarda yürümek çok keyifliydi.

Mor, sarı, beyaz ve mavi boyanmış tarihi evlerin özelliklerini hala koruyabilmeleri bize geçmiş zamanını daha iyi hissettirebiliyordu. Osmanlı döneminden kalma korunabilmiş en güzel köyde dolaşmak keyif vericiydi. Köy kahvesinin olduğu meydana çıkarken en az 350 sene olduğunu öğrendiğimiz tarihi evi müzeye dönüştürmüşler, mutlaka ziyaret etmelisiniz. Dikiş makinesi, gelinlik, giyim eşyaları, Osmanlı tıp kitapları, semaver, ibrikler, yataklar, aklınıza gelen her şey tam olarak sergilenmekte. Giriş için 2 lira gibi bir cüzi ücret alarak zamanının eşyaları arasında ve konakta keyifli zaman geçirebilirsiniz. Dilerseniz bahçesinde ev sahipleri tarafından 3 lira karşılığında kahvenizi tarihi mekanda yudumlayabilirsiniz. Buradan köy kahvesinin ve caminin olduğu meydanı görmenizi isterim. Köyün en güzel yerlerinden biridir. 300 yıllık bir geçmişe sahip olduğu söylenen köy camisinin kapısının üzerindeki saltanat güneşi ise ilgi çekiciydi. Daha sonra köyün sokaklarında dolaşarak tarihi dokuyu hissetmek, köy ürünlerini satan teyzelerin güler yüzleriyle sizi buyur etmesi ve yöresel ürünlerini tanıtmak istemesi günümü güzelleştirmeye fazlasıyla yetti.  Köy ufak ama şirin hafta sonu yorgunluğunuzu alacak güzel bir yer. Hala gitmemişseniz bir program yapıverin derim. Buradaki tarihi hissetmek gerek.

Keşfetmelisiniz..