Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan doğasında büyülendiğim tatlı huzur yaşadığım harika bir yer. Dalyan’a Turtle Beach Otel‘in davetlisi olarak biraz nefes almaya geldim. Harika koyları, güzel denizi, muhteşem doğası ile keyifli anlar yaşadığım Dalyan‘da gezilecek yerler’i anlatacağım. İstanbul’dan yaklaşık 11 saatlik bir yolculukla önce Muğla’ya (otobüs için 95 TL ödedim) ordan da yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculukla Ortaca’ya (yaklaşık 12 TL ödedim) ordan ise 7-8 dakikalık bir yolculukla 3 TL ödeyerek şirin tatil beldesi Dalyan’a ulaştım. Şimdi Dalyan’da gezilecek yerlere bir göz atalım.

Kaunos Antik Kenti

* İz Tuzu Plajı 

* Moonlight tekne turu

* Caretta caretta merkezi ziyaret 

* Adalar tekne turu

* Çamur banyoları 

* Çandır Köyü ziyaret 

* Nehirde tekne turu 

Dalyan görülecek yerler

 

Bu küçük ama nezih bir kasaba inşallah bozulmaz. Keyifle 3 gün geçirdim, denizinin haricinde koylarında harika tekne gezileri ve yöresel mezeleride beni mest etti. Ege’yi çok sevdiğim sessizliğini buradada bulmanın huzurunu yaşadım. İz tuzu plajında denize girmenin keyfini yaşayıp, plajın hemen arkasındaki Caretta Caretta merkezini ziyaret ettim. Burada yaralanan carettalar iyileştirilmeye çalıştırıyorlar gönüllüler tarafından fakat dikkatimi çeken carettaların tek bir yerden başından yaralanmaları ise gerçekten içler acısıydı! Müjde’nin desteğiyle tekne ile yaptığımız moonlight turu ise gerçekten nefisti. Hem yemeklerimizi yiyerek hemde gökyüzünü seyrederek yaptığımız tekne turunu herkese tavsiye ederim. Fiyat ise 35 TL, üstelik koca gün koyları geziyorsunuz. Tekne olarak Hakan Karabeşler’in teknesini öneririm, mezeleri ev yapımı ve nefis Tekne turu ayrıca sizi çamur banyolarına da götürüyor kesinlikle deneyin derim. Biraz ağır kokusu olmasına rağmen vücuda faydası olduğu kesin.

Dalyan gezilecek yerler

Kaunos antik kenti ise yakanın hemen diğer tarafında giriş bileti 10 TL fakat müze kartınız varsa ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Antik kentin kuruluşu milattan önce 10. yy’a kadar dayanıyor. Yapılan kazılar sonucunda bulunan Helenestik, Roma ve Bizans dönemine ait eserler sergileniyor. En etkileyici eserleri ise kalesi ve antik tiyatrosuydu. Fakat kaleye ulaşmak için uzun ve dik bir yol çıkacağınızı bilmenizi isterim. Dalyan’ın hemen karşısındaki Çandır köyünü dolaşmanızı isterim. Hem manzarası hemde doğallığı ile güzel bir yerleşim. Köyün içindeki yörük müzesini ziyaret etmenizi isterim. Nehrin iki yakasına 1-2 TL vererek sandallar ile köylüler sizi bırakmakta. Küçük ama şirin kenti geç keşfetsemde çok sevdim. İnşallah bozulmaz diye ümit ediyorum.

Keşfetmelisiniz.