Doğu Anadolu’nun Gözdesi Kars

Doğu Anadolu’nun güzel şehri Kars özellikle kış mevsiminin görülebilecek destinasyonlarından birisidir. Kazıyla, Gravyer kaşarıyla, Rus mimarisi binalarıyla dikkat çeken Kars’ı mutlaka görmenizi öneririm. İstanbul’dan karşılıklı seferlerin olduğu Kars Harakani havalimanına yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası varılabilir.

Kars şehri  Rus – Baltık  mimarisinin tüm özelliklerini taşımakta. Bir çok bina atıl durumda olsa da mimari inanın göz kamaştırmaya yetiyor. Şehrin gezilecek olan caddelerinden birisi ise Ordu caddesi. Burada Baltık mimarisinde ki bir çok binayı (şimdilerde bu binalar devlet kurumları olarak kullanılıyor) görebilirsiniz. Şehri gezerken bu kadar Rus Baltık mimarisindeki binaları görünce Kars’ın Rus döneminde kaldığında şehre verildiği önemi daha iyi anladım. Atatürk, Faik bey, Halit Paşa caddelerinde de bu güzel mimarideki  yapıları görebilirsiniz.

Kente geldiğinizde ilk yapılacaklardan birisi şehri kuşbakışı gözlemlemek için Kars kalesine çıkmak. Kısa bir sporun ardından kaleye tırmandığınızdaki manzara enfes. 1152 yılında Sultan Melik İzzettin tarafından yaptırılan kale ihtişamı ile şehrin başında bir taç gibi duruyor. Kaleden indiğinizde ise hemen sağınızdaki Kars çayının üzerinde Sultan 3. Murad’ın emriyle yaptırılan 3 gözlü Taşköprü ise görülmeye değer. Hemen yanı başında ki Namık Kemal evini ziyaret etmenizi öneririm. Vatan şairi Namık Kemal’in dedesi bu şehirde görevli olduğu içinde kendisi de 1853-1854 yılları arasında bu konakta yaşamış. Köprünün hemen solunda ise Ebul Hasan Harakani Türbesi ve Havariler kilisesi (Kümbet Cami) ziyaret edilmelidir. Ebul Hasan Harakani ise Türklerin Anadolu’ya yerleşmeye başladığında Anadolu’nun Türkleşmesi için gelen ilk ermişlerdendir. Türbesinde ki sandukada kendi mezarlığında yatmaktadır. Hemen yanındaki Havariler Kilisesi şimdiki adıyla Kümbet cami 4 yapraklı yoncayı anımsatmakta ve bir Ermeni kiliselerinden biridir.

Şehrin girişine yakın olan Büyük Katedral, Fethiye cami ise 1060’lı yıllarda Sultan Alparslan’ın şehri fethetmesiyle camiye çevrilmiş ve bugün ki adı Fethiye Cami ismini almıştır. Rivayete göre fethin ardından ilk namazın burada kılındığı söyleniyor. Bence şehrin görülecek en güzel ve etkileyici yapılarından. Ermenistan sınırında yer alan şehirden yaklaşık 40 kilometre uzaklığındaki Ani Antik kenti ise mutlaka ziyaret edilmeli. Ülkemde gördüğüm en etkileyici tarihi alanlardan biridir. 2500 yıllık bir geçmişe sahip antik kentte bir zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz. Burası aynı zamanda 1001 kiliseli şehir olarak da bilinirmiş. Burası aynı zamanda ipek yolu üzerinde olduğu içinde büyük önem taşımaktadır. Arpaçay nehrinin üzerinde yıkılmış sadece ayakları günümüze ulaşan tarihiyi köprüyü görebilirsiniz. Yakın bölgede gezebileceğiniz yerlerden biri Sarıkamış, buraya gitmek için 2 nedeniniz var, bir Sarıkamış’ta kayak yapmak ve gitmişken de Katerina av köşkünü ziyaret etmek. Şehirden bir saatlik bir yolculuk ile varabilirsiniz. Çıldır gölü ise 45 dakikada ziyaret edebileceğiniz ismi çok duyulmuş bir yer vakti bol olanlar için öneririm.

Kars’a gelip de kaz eti yenmez mi? Kaz eti gibi lezzetleri varken Kaz etinin yanında, Ayran aşı, Hangel, Piti ve Umaç tatlısını denemenizi öneririm. Ayrıca Kars’a gelmişken Karakovan balı ile meşhur Kars kaşarını alabilirsiniz.

Gezi dolu günleriniz olsun..
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.