Doğunun İncisi Ani Harabeleri

Ani Harabeleri Kars’a yaklaşık 40 kilometre uzaklığında Ocaklı köyünün hemen bitiminde yer alır.  Sınırları içindeki Türkiye – Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay nehrinin batı yakasında bizim kendi sınırlarımız içerisinde kalan maalesef ki bir bölümü ayakta kalabilmiş eski bir ortaçağ şehridir. Ani Antik şehrine geldiğinizde sizi karşılayan surlar ve  7 kapısının bulunan kentin en önemlilerinden Arslanlı kapıdır. Arslanlı kapının yanındaki surların doğu yanındaki burcun üzerinde ise Selçuklu Sultanı Alparslan’ın şehri 1064 yılında fethetmesini belgeleyen 4 satırlık kitabesi bulunmaktadır.

Ani harabeleri

Ani Şehir surları ise antik kente geldiğinizde sizi karşılayan en belirgin eser, Arslanlı kapıdan girdiğinizde ise gözünüze öncelikli çarpan eminim ki Büyük Katedral diğer adıyla Fethiye camidir. Kilisenin mimarı ise İstanbul Ayasofya kilisesinin kubbesini ikinci kez inşa eden Mimar Tiridat. Kilisenin yapısı Gotik dizaynında olmasına rağmen yukarı baktığınızda haç şeklinde olduğunu anlayabilirsiniz. Selçuklu Hükümdarı Alparslan’ın fethiyle kilise camiye çevrilmiş ve ilk namaz burada kılınmış. Fethiye caminin hemen yakınındaki yarısı yıkılmış olan yapı ise Aziz Prkitch (Keçel) kilisesi. Kral Gagik tarafından yapılan Gagik kilisesi ise dairesel yapısıyla dikkat çeksede maalesef büyük çoğunluğu yıkılmıştır. Antik kent içine girdiğinizde en korunmuş yapılardan birisi ise Poladoğlu kilisesidir. Silindir altıgen kenar sütun üzerine sahip olan yapıda güney cephesinde oyma tekniği ile yapılan güneş saati ise dikkat çekicidir.

Ani harabeleri – Kars

Tigran Honents (Resimli) kilise ise haç şeklinde mimarisi ile dikkat çekse de bence en önemli özelliği ise içeri girdiğinizdeki Hz. İsa’nın doğumundan ölümüne geçen olayları freskle anlatmaktadır.  Antik kentin girişinde güney platoda yer alan Ebül Manuçehr cami ise Anadolu’da yapılan ilk Türk cami olma özelliğini taşımaktadır. Ani antik kentinde mutlaka uğramanızı isteyeceğim bir yerdir. Minarenin ise günümüze kadar ulaşması mükemmel bir duygu. Arpaçay üzerinde bulunan şu an yıkılmış olan İpek yolu köprüsünün kalıntıları ise hayli şaşırtıcı. İpek yolunun Anadolu’ya ulaşması için yapılan ilk giriş olma özelliğini taşımaktaymış. Antik kentin bir çoğu yıkılmış ve biraz kalıntıları günümüze kalmasına rağmen, Ateşgede tapınağı, Selçuklu kervansarayı, Bakireler manastırı, Gürcü kilisesi, Küçük hamam ve Kaya şapeli görülmesi gereken yerleridir. Geniş bir alana yayılı Antik kenti gezmeniz için uygun bir ayakkabı ve ortalama 2 saat vaktinizi alacağını ama keyifli olacağını hatırlatmak isterim.

Keşfetmelisiniz…