Edirne Gezilecek Yerler

Edirne gezilecek yerler bakımından keyifli bir şehir. Aynı zamanda konum itibari ile ülkemizin en kuzey batısındaki iki ilimizden biridir. Arkadaşlar ile pazar günübirlik gezimiz Osmanlı için önemi büyük ve gerçekten güzel eserlerin bırakıldığı Edirne. Şehre girerken 2 pehlivanın güreşirken heykeli sizi karşılamaktadır. Rivayete göre heykelin olduğu yerde Osmanlı zamanında yapılan yağlı güreşlerde iki pehlivan gece gündüz uzun süre yenişemezler ve ölürler oraya öldükleri yere gömülürler. Heykelin manası da bunu taşımaktadır. Bu yüzden Edirne’de her sene Hıdrellez başlangıcında dünyaca ve ülkemizce ünlü “Kırkpınar güreşleri” yapılmaktadır. Şehre girişte 1574 yılında yapımı tamamlanan dünya Unesco miras listesindeki Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği “Selimiye Camii” karşılamaktadır. Mimar Sinan nasıl bir zekâ ile yaptıysa artık dört yönden de bakıldığında sadece 2 minare gözükmektedir. Selimiye caminin içindeki çiniye işli ters lale ise görülmeye değer güzelliktedir. “Rivayete göre zamanında Selimiye camisinin yerine burası lale bahçesiymiş.

 

Bahçe sahibi ikna olmamasına rağmen sonunda bahçeyi cami yapılmasına izin vermiştir lakin tek isteği caminin içine lale motiflerinin işlenmesiymiş. Camide ki ters lale de sahibinin ters bir insan olduğunu ifade etmesini temsil edildiği söylenmektedir. Selimiye cami ve külliyesi görülmesi gereken en önemli yerlerin başındadır. Özellikle cami içindeki İznik çinilerinin işlemesi müthiş güzelliktedir. 1414 yılında yapımı bitirilen Eski cami ise Edirne’nin en eski cami özelliğini taşımaktadır ve Selimiye camine uzaklığı sadece 2 dakikadır. Saray içine egemen bir tepeden bakan Muradiye Camisi ise görülmesi gereken şehrin en güzel tarihi eserlerinden biridir. Bu camide Rumi motifini çokça gözlemleyebilirsiniz. Osmanlı mimarisinin en güzel izlerini taşıyan Üç minareli cami ise kesinlikle görülmesi gereken en güzel tarihi eserlerdendir. Cami enine ve boyuna dikdörtgen şeklinde yapılmış. Kubbelerdeki kalem işleri ise Osmanlı camilerinde yapılmış en eski işleme bu camide olmuştur.

Eski caminin hemen arkasında yer alan Kervansaray ise muhteşem güzellikte, mutlaka görmelisiniz. Edirne ye gelip de Edirne Ciğeri yememek olmaz dimi? Yer tavsiyem kesinlikle yer bulmakta çoğu zaman sıra beklemek zorunda kalabileceğiniz Ciğerci Niyazi Usta ve Ciğerci Aydın, bence Edirne’nin en iyi ciğer ustaları. Fiyat 1 porsiyon ciğer ve ayran (masaya domates, özel kurutulmuş ve kızartılmış biberde söğüş geliyor) 14 TL. Söz yemekten açılmışken Edirne’nin meşhur badem ezmesini almayı unutmayın nefistir. Kervansaray’ın altındaki Saraçlar Caddesi ise şehrin en kalabalık caddesidir, bir tur atmanızı öneririm hayat buradadır. Buradan yürüyerek tunca nehri üzerindeki 2. Beyazıt köprüsü harika güzellikte. Bu taş köprü üzerinde sırtınız Selimiye camine dönük resim çekilmenizi öneririm manzara müthiş güzelliktedir.Köprüyü geçtikten sonra Tunca nehri kenarında restoran ve kafeler çoğunluktadır. Az ilerisinde ise Meriç nehri üzerindeki Meriç köprüsü görülmesi gereken tarihi güzelliklerindendir. Şehirden buralara yürüyerek gelmek mümkün ve çevreyi daha iyi gözlemleme fırsatı sunmakta. Buraya kadar gelmişken yanınızda pasaportunuz hele birde schengen vizeniz varsa komşuya kahve içmeye gidebilirsiniz. Sınır kapısı sadece buradan 4 km uzaklıktadır.

Şehrin diğer gezilecek tarihi yerleri; Adalet kasrı, Beylerbeyi cami, Dar’ül hadis cami, Deveci hanı, Hıdırlık tabyasıdır. Şehri gezmek için günü birlik gezi yeterlidir. Bu Osmanlı şehrini görmenizi en kısa zamanda isterim. Bu güzel şehir ziyaret edilmeyi kesinlikle hak ediyor. Ülkemizin Osmanlı izlerini fazlasıyla taşıyan birkaç şehrinden birisidir. Dönüşte sevdiklerinize badem ezmesi almanızı öneririm. Bir günde keyifle gezebileceğiniz güzel bir şehirdir Edirne.

Gezi dolu günleriniz olsun…
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.