Edirne’ye Gitmek İçin 10 Neden

Edirne görülecek yerler bakımından ülkemizin en önemli ve özel yerlerindendir. Trakya’nın bu nadide şehri görülmeyi hakediyor. Osmanlı Dönemine 92 yıl başkentlik yapan tarihi şehirdir Edirne. Ülkemizde Osmanlı eserlerinin bu kadar fazla olduğu bir şehir az göreceksiniz. Edirne zamanında üç dinin huzur ve sükunetle yaşadığı dingin bir şehir olmuş. Burada tarihi alanları gezerken yaşayacağınız mutluluk sizi farklı diyarlara götüreceğine inanıyorum.

Edirne

*Selimiye Camii : Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye, bugün yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Edirne’nin hangi yönünden bakarsanız iki minaresini göreceğiniz Selimiye bir değerdir. Unesco dünya mirası listesinde olan bu eseri görmek için bile Edirne’ye gelinebilir. Mutlaka görmelisiniz. 

*Meriç nehri: Edirne keyif aldığın en güzel zamanlardan birisi Meriç nehrinde gün batımını izlemek. Meriç nehri üzerinde ki Abdülmecit köprüsü gün batımıyla harika bir görüntü kazanmakta. Nehir kenarlarındaki mekanlarda söyleyin çayınızı kahvenizi bu güzelliğin keyfini çıkarın. Şehirden 10 dakikalık bir yürüyüşle varabilirsiniz.

*Muradiye Camii: Edirne’de görülebilecek yerlerin başındadır. Mevlevi dergâhı olan bu tarihi mekân daha sonra camiye çevrilmiştir. Caminin içerisindeki işlemeler ve yazılar dikkat çekmektedir. Özellikle buradan Selimiye’yi izlemenin keyfi bir başkadır.

Edirne

*Edirne yaprak ciğeri: Edirne ciğeri meşhurdur, şehre geldiğinizde uzun sıra bekleyeceğiniz anlar olabilir. Ciğeri yanında söğüşü ve acı kuru biberiyle nefistir. Nerede yenir derseniz mekan önerim kesinlikle Ciğerci Kazım ve Ciğerci Aydındır. 

*Kakava Şenlikleri: Hıdrellez bir başka yaşanır Edirne’de. Şenliklerle binlerce insanının coşkusunu yaşamak neşe katacaktır. Günün ağarmasıyla babafingoyu aramak için nehre atlayan romanların bu görüntüleri ilginizi çekecektir. Bu anı mutlaka görmelisiniz.

*Kırkpınar Güreşleri: Yüzyıllardır yaşatılan gelenek görülmeye değer. Edirne denilince akla gelen en özel anlardan birisidir. Görülmelidir.

*Deva-i misk helvası: Edirne’de en meşhur lezzetlerdendir, badem ezmesi, deva-i misk helvası. Sevdiklerinize hediyelik almak isterseniz önerimdir. 

Edirne

Karaağaç: Edirne’nin sevdiğim yerlerinden birisidir. Huzurlu ve dingin bir yer. Şehrin sembolü kara tren ve Lozan Barış heykeli burada yer almaktadır. Ayrıca buradaki kafelerde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Huzuru ve dinginliğiyle dikkat çekmektedir.

*Darüşşifa müzesi: Ülkemin en güzel müzelerinden birisidir. Sağlık müzesine girdiğinizde eski akıl hastalarının tedavi edilişlerini canlandırıyorlar. Hastaların, su sesi ve müzikle tedavi edildiği Darüşşifa mutlaka ziyaret edilmeli. 

*Eski cami: En az Selimiye kadar değerli ve özel bir camidir. İçerisinde 500 yıldan eski hat yazılarını gördüğünüzde etkileyecektir. Eski caminin bir diğer özelliği kılıçla hutbe okutulan nadir yerlerden birisidir. Edirneye geldiğinizde mutlaka listenize alın.

Keşfetmeniz dileğiyle.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.