Erivan Gezilecek Yerler

Erivan ve özellikle Ermenistan çok zamandır görmek istediğim yerlerden birisi olmuştu. Uzun bir rota hazırlayıp yola koyuldum. Türkiye’den çıkıp önce İran ve sonrasında Ermenistan’a geçerek ordan da Gürcistan üzerinden ülkeye dönüş yaptım. Ermenistan ülkemize sınırları olan komşumuz. Ülkeye havayolu ve karayolu ile kapıda vize alarak girebilirsiniz. Ben İran’ın Norduz kasabasında ki sınırdan ülkeye giriş yaptım. Sınırda verilen formu doldurup 21 günlük vize ücreti olan 3.000 Dram ( yaklaşık 23 TL ) ödeyip giriş yaptım. Sınırda hiç bir olumsuz davranışla karşılaşmadım sadece polis anlamsız bir şekilde 3.000 Dram yerine 4.000 Dram alıp üstüne kimseye dememem için sıkı sıkı tembihledi 🙂 Eğer benim gibi bu sınırı kullanacaksanız tek yol ya sınırdan arabası olan birine yanaşacaksınız ya da benim gibi 3 arkadaş bir taksi tutup 90 dolara Erivan’a gideceksiniz. Yolculuk yaklaşık 6-6.5 saat arasında sürmekte. Megri, Ksaksiyan ve milli parktan geçerek Erivan’a ulaştım.

Ülkenin para birimi Dram, 1.000 Dram ise 7.5 TL yapmakta. Eğer döviz bozduracak yer ararsanız bankaya ya da büyük marketlerin içinde ki döviz ofislerini bulmalısınız. Yolda gördüğüm şehir, kasaba gibi yerleşim yerlerinin bakımsız ve özensiz olması ilgi çekiciydi. Özellikle güneyden başkente gelene kadar gördüğüm bakımsız yerleşim yerini başkentten Gürcistan sınırına kadar pek göremedim. Ülkenin kuzeyi bu anlamda benim Erivan ile beraber dikkatimi çeken yerler oldu. Başkent Erivan’a geldiğimde ise büyük binalar, gösterişli meydanlar ve güzel planlanmış bir şehir ile karşılaştım. Şehrin hemen karşısında ise heybetiyle Ağrı dağı onların deyimiyle Ararat bulunmakta. Ararat onların olduğunu o kadar çok benimsemişler ki Ağrı dağı karşı sınırda olsa da şehrin her yerinde işletmelerin Ararat tabelalarını görebilirsiniz. Merkezden uzaklaştıkça ise bambaşka bir şehir ve ülkeye gelmiş gibi hissediyorsunuz. Metrolar hariç Rus etkisini görmek pek mümkün değil ülkede. Sanat ve mimarilerine hayran kaldığımı altını çizerek belirtmek isterim.

Erivan’da Görülecek Yerler:

Cumhuriyet Meydanı : Şehrin en büyük meydanı ve kalbi diyebilirim, bir çok devlet kurumunun ve harika bir müzenin olduğu gösterişli meydanı benim ilgimi çekti. Eğer Noel’de falan gelirseniz kutlamalar burada yapılıyor.
Soykırım Müzesi : Şehrin 3-4 kilometre kadar dışarısında ve bir tepe üzerinde bulunuyor. Müze haricinde devamlı yanan bir ateş bulunmakta. Müzenin içerisinde fotoğraflarla soykırım anlatılmaya çalışılıyor. Bunun bir çok örneğini bildiğim halde etkilenmediğimi söylemek isterim. Müze ücretsiz ve pazartesi günleri ise ziyarete kapalı.
Soykırım Anıtı : Soykırım müzesinin hemen yanında yer alan anıtı müzeye gelmişken ziyaret edebilirsiniz. Burada ki ateşin süresiz yandığını belirtmek isterim.
Tarih Müzesi : Cumhuriyet meydanında bulunan müzeyi görmenizi isterim. Müzeye 1.000 Dram ücret (7.5 TL) ile gezebilirsiniz. Fotoğraf çekmek kesinlikle yasak, zaten arkanızda kadınlar dedektif gibi geziyor. 3 katlı müze Ermenistan’ın tarihini yansıtıyor.
Katokhige Kilisesi : Erivan’ın en eski kilisesi olma özelliğinde ki kiliseyi görmenizi isterim. Mimarisi etkileyici.
Ermenistan Ana : Şehrin hakim tepesinde ki heykel Tiflis’teki Kartlis Deda’nın heykeline benziyor. Ardaki tek fark Erivan’daki heykelde şarap tası yok.
Church Gregory The Illiminator : İlgi çekici Ermenis yapısında ki kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.
Sevan Gölü : Erivan’a bir saat uzaklıktaki göl Kafkas bölgesinin en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Tiflis’e giderken kıyısından geçtiğim gölün etrafında güzel kamp alanları var.

Benim tavsiyem caddelere ve sokaklara girerek Ermeni mimarisinde ki yapıları görebilirsiniz. Şehrin benim hafızamda kalan en önemli yerleri büyük meydanları ve büyük caddeleri oldu.

Ne Yenir : Sizlere Gürcistan’da ki gibi böyle çeşit çeşit yerel lezzet yazmak isterdim, ama maalesef. Ülkenin her yerde tek gördüğüm Borş çorbası ise bilindiği gibi Ukrayna patentli. Bence Ermenistan’ın en popüleri şarapları her yerde özellikle yollarda bile yerel şarap satan tezgahları görebilirsiniz. Ülkede narın büyük bir önemi var, tavsiyem narlı şarap almanız 🙂 Ayrıca Ararat isimli konyakları söylenene göre efsane 🙂

Ulaşım : Erivan’a havayolu ya da Gürcistan ile İran’da ki sınır kapılarından karayolu ile ulaşabilirsiniz. Ermenistan vizesi için lütfen yazımı okuyunuz. Ben İran sınırından pazarlıkla 90 dolara ( 3 kişiydik kişi başı 30 dolar verdim) Erivan’dan Tiflis’e ise 75 dolara ( 3 kişiydik 25 dolar verdim) anlaştım. Ermenistan’dan İran’a gitmek isterseniz alternatifiniz taksi ile sınıra gitmek. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e gitmek isterseniz taksi harici tren ile ulaşabilirsiniz. Yazın sezonluk olarak Erivan – Batum arası tren olduğunu da sizlere belirteyim. Şehir merkezinde taksi ile ne tarafa giderseniz vereceğiniz rakam 1.000 Dram ( 7.5 TL ) ama tabi ki pazarlık yapmayı unutmayın. Bilirsiniz turist gördüğü zaman herkes iki katı fiyat çeker.

Fiyat : Şehir genel anlamda bana anlamsız bir şekilde pahalı geldi. Bir hamburger 2.500 Dram ( 20 TL ) marketten almaya kalktığım yarım kilo domates 2.200 Dram ( 18 TL ), 800 gram çilek ( 38 TL ) ve küçük yerel makarna paketi 85 Dram ( 6 TL ) gibi saçma sapan fiyatlardı. Taksi genel anlamda pahalı değil, keza diğer toplu araçları da öyle. Taksi kullanmak isterseniz şehrin bir çok ucuna 1.000 Dram (7.5 TL) gidebilirsiniz. Genel anlamda bana garip bir şekilde pahalı geldi. Yukarıda verdiğim fiyat örneklerinden az çok ülkenin hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dipnot : Ermenistan’a girerken vize gerektiğini yukarıda belirtmiştim. Vizenizi ülkeye havayolu ile ya da karayolu ile girdiğinizde 21 gün ve 120 gün olarak alabilirsiniz. Vize alırken formu doldurmanız ve ücretini vermeniz yeterli. Gezim boyunca başına bir şey gelmedi mi, kötü davranmadılar mı gibi bir çok soru ile karşılaştım. Belirtmeliyim ki ülkemiz ile aramızın pek iyi olmadığı aşikar. Ama ben gezim boyunca Türk kimliğimi belirttiğim halde hiç kimseden ne ırkçı nede bir aykırı davranış görmedim. Sınırda da hiçbir olumsuz bir şey yaşamadığımı belirtmek isterim. Siz de ziyaretiniz de ben gezerim keyfime bakarım derseniz rahat olun, kimse size sataşmaz 🙂

Ermenistan dağ şehirlerinin güzelliği doğal ve tarihi olarak karşılaşacaksınız. Cumhuriyet meydanında ki müzenin yanında bulunan tur arabaları ile günü birlik ve 2 günlük turlar yapılıyor. Bu turlar ülkenin en önemli destinasyonlara götürüp 6 saat yakınında ki Tiflis gezisi ile sonlandırıyor. Önceden bilgi almak isterseniz Armanian Tour ( +374 96 20 40 50 ve [email protected] ) bilgi alabilirsiniz. Eğer ben etkilenmem derseniz Soykırım müzesini görmenizi isterim. Cumhuriyet meydanının hemen yanında ki hediyelik pazarında ki yerel tezgahları dolaşmanızı isterim. Harika yöresel ürünleri görebilir satın alabilirsiniz. Cumhuriyet meydanının hemen yanında ki pazar alanında yöreye uygun hediyelik eşya tezgahlarını gezmenizi öneririm. Ben bayıldım, tezgahlarda harika ürünler var. Erivan’da 2.5 gün kalmama rağmen fazlası sıkardı. Dönerken eğer şarap severseniz Ermeni şaraplarından almayı unutmayın
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.