Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum Doğu Anadolu’nun güzel şehirlerinden. İstanbul’dan her gün karşılıklı seferlerle yaklaşık 2 saat uçak yolculuğu sonrası varabilirsiniz.İlk defa geldiğim kenti ben çok sevdim. Şehri gezdiğimde bir çok tarihi değerlerinde dönemin Anadolu Selçuklu zamanı eserleriyle karşılaştım. Bu arada Sivas’a göre tarihi eserlerin korunmuş ve özellikle medreselerin korunması takdir ettiğim bir durumdu. Kaldığım 3 gün boyunca misafirperver insanları, önemli tarihi, insana huzuru hissettiren doğal ve tarihi güzellikleri, tabi ki lezzetleriyle beni mutlu eden bir kent oldu Erzurum. Şehrin tarihi ve doğal güzellikleri kadar diğer değerleri olan Oltu taşı ve Cirit sporu olduğunu da hatırlatmak isterim. Gelenekleri yaşatılan cirit sporu için şehirde bir çok  spor kulübü bulunmakta. Her sene festivalleri düzenlenmekteymiş, denk getirebilirseniz güzel zaman geçirebileceğinizi düşünüyorum. Tarihi alanların ve ziyaret edilecek yerlerin şehir içinde çok kısa mesafede toplanması ise ulaşım açısından çok güzel. Böylelikle şehir merkezine  bolca vakit ayırıyor ve yürüyerek aynı zamanda sizlere şehrin keşfini sağlatıyor.

Erzurum’da gezilecek yerler :

YAKUTİYE MEDRESESİ :
Yakutiye medresesi Cumhuriyet caddesinde Selçuklu dönemi geleneksel mimari tarzını yansıtan eşsiz tarihi yapıdır. Medrese dışındaki motifler ve sembolik tasvirler medreseye yaklaştığınızda dikkatimi çeken ilk detaylar oldu. Müze ise 1994 yılından beri Türk İslam Eserleri  ve Etnografya müzesi olarak  hizmet vermektedir. Şehrin en önemli tarihi eserleri arasında bulunmaktadır.

ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE :
Çifte Minareleri Medrese diğer adıyla Hatuniye Medresesi Anadolu Selçuklu dönemi eserlerinden olup şehrin en önemli değerleri arasındadır. Medrese Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat’ın kızı Hüdavent Hatun tarafından yaptırılmış. Sivas’takine göre çok daha mükemmel korunmuş ve değer verilmiş. Medrese Ulucami’nin hemen karşısında kent merkezindedir.

ULUCAMİ :
Şehrin en büyük ibadet yeri olan Ulucami, 1179 yılında yapılmış olup Selçuklu dönemi mimarisi özelliğini taşımakta. Yaklaşık 6.000 kişi aynı anda namaz kılabiliyormuş. Görkemli mimarisiyle beni Erzurum’da kendine hayran bırakan yapılardan birisi oldu. Kent merkezine yakınlığı ile de çokça ziyaretçileri olmaktadır.

TABYALAR :
Osmanlı Rus savaşında Erzurum’u savunması için yapılan askeri yapılardır. Buradan şehri kuşbakışı en keyifli bir şekilde izleyebilirsiniz. Aziziye ve Mecidiye tabyası bunların en ihtişamlılarıdır.

ERZURUM EVLERİ :
Gerçekten mimarisi karşısında çok etkilendim. Zenginlerin yaşadığı süslü konakların haricinden halkın yaşadığı ve iç içe geçen yapıları ise bir o kadar ilgi çekiciydi. Çoğunun yaşının ise 100 -130 yıl arasında olduğu söyleniyor. Şu anda bu evler hem müze hem de yöresel lezzetleri deneyimlemek için ziyaretçilerini ağırlıyor. Erzurum’a geldiğinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

ATATÜRK EVİ MÜZESİ:
Atatürk’ün Temmuz 1919’unda şehre geldiğinde kullandığı ve ikinci kez geldiğinde ise Erzurum’luların hediye ettiği bu ev şu anda müze olarak Atatürk’ün dönemin eşyaları ve fotoğraflarıyla ziyaretçilerine hizmet vermekte.

TAŞHAN :
Yakutiye medresesine yakın bir konumda bulunmaktadır. Osmanlı dönemi eseri olan bu hana yolunuz düştüğünüzde mutlaka uğramanızı öneririm. Han Oltu taşları, tespihlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı yer. Oltu taşı aslında Oltu ilçesinde çıkarılıp işlenip burada satılacak hale getiriliyormuş. Bir çok hediyelik mağazayı burada ziyaret edebilirisiniz.

ERZURUM KALESİ
Anadolu Türk Mimarlığının ilk örneklerinden olan Erzurum kalesi, şehre yakınlığı ile gelen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden birisidir. Kalenin mescidi ve tepsi minare olarak da adlandırılan saat kulesi kalenin dikkat çeken noktalarından birisidir. Yaklaşık 2000 metre yüksekliğindeki kaleden şehri izleyebilirsiniz.

ÜÇ KÜMBETLER:
Üç kümbetler Anadolu Selçuklu döneminin en güzel eserlerinin başında gelir. Kümbetlerin en büyüğünün Emir Saltuk’a ait olduğu diğer ikisinin ise kimin tarafından yaptırıldığı ya da olduğu bilinmemekte. Üç kümbetler ise Çifte Minareli Medrese’nin hemen arkasında bulunmakta.

NARMAN PERİ BACALARI :
Tamamen doğal olaylar sonucu oluşan peri bacaları şehrin en önemli gezilecek yerlerinden biridir. Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine giren Narman Peri bacaları adıyla aynı ismi taşıyan şehir merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

ÖŞVANK KİLİSESİ:
961 yılında yaptırılan Öşvank kilisesi görkemli yapısıyla Erzurum’un dikkat çeken ziyaret yerlerindendir. Uzundere ilçesine bağlı Çamlıyamaç köyü sınırlarında olan kilise Hristiyan Gürcülerin sık sık uğradığı yerdir. Haç Planlı kilise de renk taş bezemeleri ile dışarısındaki kabartma figürleri ise dikkat çekmektedir. Ulaşımı biraz meşakkatli olsa da mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

TORTUM ŞELALELERİ :
Türkiye’nin tartışmasız en güzel şelalesidir. Muhteşem çağlaya çağlaya akan şelale 50 metreden dökülürken yarattığı gökkuşağı ise mükemmeldi. Burada aynı zamanda dinlenme yerlerinde keyif vakit geçirebilirsiniz.

YEDİGÖLLER:
Erzurum’da hatta Türkiye’de gördüğüm en özel yerlerden bir tanesi, resmen büyülendim. Erzurum’un İspir ilçesinden yaklaşık 40 km uzaklığındaki bu doğa harikası yolu biraz meşakkatli olsa da manzarası ile sizi büyüleyecektir. Buraya sadece 4*4 arazi aracı ile gidebileceğinizi belirtmek isterim.

TORTUM GÖLÜ
Uzundere’den yaklaşık 15 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Nefis bir manzaraya sahip Tortum gölü Erzurum’un şehir dışında ziyaret edilecek yerlerinden biridir.

Bu güzel şehre geldik ne yiyelim derseniz de bence iki tane meşhur lezzeti var. Birinci efsane etiyle Cağ kebabı ve lezzetiyle ünü herkes tarafından bilinen Kadayıf dolması. Cağ kebabında yörede herkesin söylediği mekan ise Koç, Gel Gör ve Muammer Usta oldu. Kadayıf dolmasında  da lezzetin tek adresi Muammer Usta olduğunu işitince iki lezzeti de bu usta da denemeye karar verdim. Doğru bir tercihmiş lezzeti ve titizliği ile benden tam not aldı.

Erzurum’a gelirseniz bir uğrayın derim. Tarihiyle ve değerleriyle bu kent beni kendine sevdirdi. Ayrıca bu kadar tarihi eserinde iç içe olması ayrıca güzel. Sivas’a nazaran tarihi yapıların korunması çok mutlu oldum. Erzurum öyle bir günde gezilecek şehir değil. Kent merkezi kadar şehir dışında da bir çok tarihi ve doğal güzellikleri mevcut. Erzurum yine görüşeceğimize eminim 🙂

Unutma !
•Muhteşem Tortum şelalesini görmeden •Harika lezzeti cağ kebabını yemeden •Vaktiniz var ise zorlu yoluyla insanı mutlu edecek Yedigölleri keşfetmeden •Mimarisiyle ilgi çeken Çifte Minareli Medreseyi ziyaret etmeden •Gördüğüm en güzel ibadet yerlerinden olan Ulucami’yi gezmeden •Yakutiye medresesini görmeden

Şehirden ayrılmayın derim.. Dadaşlar diyarı gezilecek, görülecek güzel memleket.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.