Gjirokaster Gezilecek Yerler

Gjiroskter Arnavutluk’un Unesco Miras listesindeki 3 önemli yerinden bir tanesi. Osmanlı’nın ise Balkanlar’da korunmuş en güzel şehri diyebilirim sizlere. Berat’tan yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonrası 500 Lek (yaklaşık 14 TL) ödeyerek kente vardım. Başkent Tiran’dan ise yaklaşık 6.5 -7 saat süren bir yolculuk sonrası Gjirokaster’e ulaşılabiliyor. Otobüsler ana yol boyunda indiriyor, eski şehir ise yüksek kesimde bulunmaktadır. Ya taksi tutarak ya da tabanvay ile yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşle varabilirsiniz. Kentin girişinde bulunan turizm ofisinden şehir haritanızı alabileceğini sizlere hatırlatayım. Şehrin öyle diğer Avrupa ya da Balkan şehirleri gibi çok fazla gezilecek alanları yok, ama harika Arnavut kaldırımlı taş sokakları, ilginç ev çatıları, Osmanlı izlerini taşıyan sokak ve konaklarıyla dikkat çekmeyi başarıyor bu güzel şehir.

 

Şehre ilk geldiğimde kendimi direk kaleye attım. Kent merkezinden yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş sonrası varıyorsunuz. Gjirokaster, Berat gibi burasıda Osmanlı’nın izlerini taşıyan şehir. Berat mimarisi ile dikkat çekerken burası ise kale ve sokakları ile kendini ziyaretçilerine sevdiriyor. Şehri bir günde çok rahat gezebilirsiniz. Bende 1.5 gün kalarak şehrin keyfini çıkarmaya çalıştım. Her ne kadar geziden 6 ay sonra yazıyı yazma başarısı! gösterebildim. Şehirde yapılacak çok fazla bir şey yok ama tarihi ve sokaklarıyla bu şehri sevdim. Bu yalnız ama sade şehri sevdim. Eğer Arnavutluk’ta farklı bir yer görmek isterim derseniz ve kısa bir gezi için önerimdir.

Gjirokaster kalesine 200 Lek (yaklaşık 4 TL) gibi küçük bir ücret ödeyerek giriyorsunuz. içerisindeki koridorda büyük top arabalarını görebilir, hemen sonunda ki müzeye ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Kalenin içine çıktığınızda ise ise sizi karşılayacak çok güzel fotoğraflık yerler bulacaksınız. Bunların başında ise kalede yer alan savaştan kalma eski bir Amerikan uçağıdır. Hemen kalenin zirvesinde ise Bektaşi türbesi bulunmaktadır. Ayrıca kale içerisinde harika dağ manzaralı saat kulesi ise ilgi çekici eserlerden biri oldu benim için. Kaleden ayrıca eski şehrin en büyük özelliği olan taş çatıları görmenizi isterim. Bölgede çıkan kesme taşlarla büyük bir işçilik sonrası yapılan bu çatılar benim gibi sizin de dikkatinizi çekecektir. Kent merkezindeki Gjirokaster cami ise ziyaret edilebilecek diğer yerlerden biridir. Şehirde ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri şu an müze olarak kullanılan Komünist lider Enver Hoca’nın doğduğu evdir. Ayrıca Osmanlı mimarisinin örneklerinin olduğu konak ve evler bugün hala yaşatılıyor. Zkenduli evi ve Zekate evi bugün şehirde en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Daha sonrasında ise taş sokak aralarına kendinizi atıp eski şehri 1-2 saat içinde gezebilirsiniz.

Şehre gelen minibüs ya da otobüsler sizi ana yol üzerinde bırakıyor. Burada yamaca doğru yaklaşık 3 kilometre kadar yürümelisiniz. Yok benim ayaklarım gitmez bayır yukarı derseniz o zaman cebinizde ki Leklere sağlık. Şehirde genel anlamda fiyatlar uygun. Ama fiyatlar uygun diye öyle çok uzun zaman geçirilecek bir şehir değil. Nacizane önerim şehre 1-1.5 gün ayırmanız, gerisinin sıkacağını düşünüyorum.

Şehre geldiğinizde Balkanların her köşesine gittiğiniz gibi burada da Osmanlı’dan bir çok iz bulabileceksiniz. Özellikle kaleye çıkmanızı öneririm. Arnavutluk’ta büyük devrim yapan Evrim hocanın evini görmenizi isterim. Şehir merkezinde ki konaklar görülmeye değer. Mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Arnavut kaldırımları olan sokaklarında keyifle gezeceğiniz keyifli bir şehir. Bizden izler taşıyan güney Arnavutluk’un keyifli şehri Gjirokaster’i görmelisiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.