Goa Gezilecek Yerler

Goa’yı seçmemin sebebi ise ülkenin farklı eyaletlerini görmek istiyordum, bu yüzden güneyden kuzeye oradan batıya inerek sonrasında doğuya ilerlemeyi düşündüm. Böylelikle güzel ülkenin farklı kültürel değerlerini görme imkanım olacaktı. İlk durağım olan Goa gezilecek yerler bakımından çok zengin bir şehir olmasa da, harika plajları, partileri ve doğal güzelliği ile beni etkilemeyi başardı. Yaklaşık bir ay sürecek Hindistan gezimin ilk durağı oldu Goa. İstanbul’dan Qatar Airways ile 8 saatlik bir uçuş sonrası şehre varabildim. Havalimanında küçük bir form doldurup ve tekrar parmak izi vererek ülkeye giriş yaptım. Küçük köylerin, plajların ve bolca yeşilliğin olduğu keyifli bir yer Goa.

 

Şehrin tarihi yapıları sadece Panaji bölgesinde bulunmakta bunlarda İngilizlerin izlerini bulabileceğiniz kiliseler. En önemlileri misyonerler vasıtasıyla dinlerini yaydıkları kızıl kilise Bom Jesus ve hemen karşısında ki beyaz yapısı ile dikkat çeken Se katedrali. Se Katedralinde bir de müze var ama fotoğraf çekmenizi engelleyen bir dayı var orda, adama illallah ettirse de, Melike ve Candaş’la oyalayıp birkaç poz almayı başardık Eee Goa’nın gezilecek başka bir yeri yok mu derseniz, cevabım kendinizi plajlara atın olur. Genellikle güzel plajları olan bir yer, bunlardan birisi benim de konaklama yaptığım Vagator Beach, kuzeyde harika kumsalları olan Keri Beach, yabancı turistlerin favori mekanlarından Arambol Beach ve kalabalığıyla Palolem Beach gözde yerler.. Motosiklet kiralayarak bütün plajları gezebilirsiniz. Özellikle akşam plaj eğlencelerini tavsiye ederim.

 

Goa’da ulaşım konusuna da biraz değinmek isterim. Havalimanından kaldığım hostel kuzeyde olduğu için taksi kiralamak zorunda kaldım. 40 dakikalık bir yolculuk için 1200 Rupi ödedim. Goa’yı gezmek için en iyi yol motosiklet kiralamak, her yerde kiralayabileceğiniz yerler var. Ben günlük 300 Rupi ödedim, benzin ise litresi 65 Rupi. Eğer ben motor kiralayamam kullanamam derseniz her yerde tuk tuk veya rikşalar var. 3-4 kilometrelik bir yola pazarlık ile 80 Rupiye gidebilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın, çünkü fiyatı yabancı olduğunuzu gördüklerinden direk 2-3 katı söylüyorlar. Bu şehirde mecbur kalmadıkça taksiye hiç gerek yok. Başka bir şehre otobüsle geçmek isterseniz güneyde merkezleri Panaji’ye gitmeniz gerekecek. Şehir konaklama için gayet ucuz. Kuzey Goa da bir çok hostel var. Bende bunlardan birisi olan Jungle hostel de geceliği kahvaltı dahil 300 Rupiye konakladım. Daha kuzeyde Keri beach bölgesinde No Name Free hosteli de öneririm.

 

Ülkenin para birimi ise Rupi, örnek verecek olursam 100 Rupi 5 TL yapmaktadır. Bunun üzerinden tüm hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. Yeme içme dahil her şey uygun fiyata. Günlük bir öğününüzü 100 – 150 Rupi arası yapabilirsiniz. Kapalı su ise her yerde 20 Rupiye bulabilirsiniz. Meyve deseniz çok ucuz. Ulaşımda pazarlık yaptığınız sürece uygun fiyatlı gezebilirsiniz. Genel anlamda ülke ucuz. Günlük 500 – 600 Rupiye gününüzü geçirebilmeniz mümkün.

 

Hiç kuşkusuz mistik ve güzel ülke Hindistan ama mantığında aranmayacağı bir yer. Her şeye düz bakışları var. Hindistan’da esnaf turisti maalesef banka gözü ile görüyorlar. Bir şey almak istediğiniz de fiyat bilin ki 2-3 katıdır. Pazarlık yapmadan bir şeyler almanızı önermem.. Yiyeceklerinizi mümkünse pişmiş olarak, meyvelerinizi ise kabuklu olarak almaya özen gösterin. Suyu ise kesinlikle kapalı için, hatta dişlerinizi bile kapalı suyla fırçalamanızı öneririm. Açıkta buzlar görecekseniz, meyvelerinize serinlik vermesi için kullanmanızı önermem. Gidilebilecek en önemli mevsim ise kesinlikle Kasım ve Şubat ayları arasındadır.

Keşfetmeniz dileğiyle
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.