Gürcistan’ın Kalbi Tiflis

Tiflis Gürcistanın mağrur şehri. Ülkemize sınır komşusu olan Gürcistan’ın başkenti Tiflis şehri yakınlığı ile ziyaret edilebilecek kış destinasyonlarından birisi. Haftanın her günü İstanbul’dan tarifeli uçuşlar ile Tiflis Uluslararası Havaalanına varabilirsiniz. Gürcistan ile ülkemiz arasında +2 saat zaman farkı vardır. Gürcistan’a İstanbul’dan Bursa’ya gider gibi eliniz kolunuzu sallayarak gidebilirsiniz nedeni ise pasaportsuz bile giriş yapabilmeniz.

Kimse size pasaport sormuyor. Nüfus cüzdanı ve havaalanında dolduracağınız bir formla çıkış ve giriş yapabiliyorsunuz. Dönüşte size doldurulup verilen formu teslim etmeyi unutmayın. Ayrıca Nüfus cüzdanı ile çıkıldığında 15 TL yurtdışı çıkış harç pulu ödenmiyor. Ülkenin para birimi Lari (Gel). Şehir merkezine gitmek için Ahlavari Bölgesindeki Metro istasyonundaki durakta inmeniz gerekiyor. Metekhi köprüsünden geçerek eski şehre ulaşabiliyorsunuz.. Katedrallerin, parkların, devlet sarayının, heykellerin, kale surlarının ve özellikle Metekhi köprüsünü ışıklandırması harika.

Buradan şehri gözlemlemek büyük bir keyif. Gürcistan Devlet Binası, Narikala hisarı kalıntıları ve Gürcü’lerin anası Kartlis Deda ( Bir elinde düşmanları için kılıcı diğer elinde ise dostları için bir tas ve şarabı temsil  etmektedir) ve Mtkvari nehrinin üzerindeki Metekhi köprüsü’nün harika ışıklandırılması ile gece bile tarihi eserler güzelliğini yansıtmakta. Metekhi köprüsü gerçekten mükemmel bir estetiğe sahip.

Old town bölgesindeki Sülfür hamamlarını ziyaret edebilirsiniz, gerçekten ilginç dışı kırmızı tuğlalarla yapılmış Sülfür hamamlar romatizmal hastalıklar için faydalı bir yer olduğu söylenmekte. Metekhi köprüsünden geçerek Avlabari bölgesini dolaşabilir Tsminda Sameba Katedralini görebilirsiniz. Katedral yeni yapılmış görkemini şehrin her yerinden görmek mümkün. Avlabari meydanındaki komünist dönemin kalıntılarından olan büyük bina ise dikkat çekmekte. Tsminda Sameba Katedral’i  büyük bir alan üzerine kurulmuş Katedral, küçük kilise ve çan binası ile birlikte üç yapıdan oluşmakta buraya diğer adıyla Trinity Katedral Kompleksi olarak adlandırılmaktadır. Gürcüler Ortodoks dinine düşkün yaşıyorlar ve muhafazakârlar. Şehrin diğer önemli dini yapıları ise Mtkvari nehri üzerindeki kayanın üzerine tahmini 11. yüzyılda yapılmış Metekhi kilisesi, Sioni katedrali, Anchiskhati bazilikası’dır. Eski kırmızı tuğlalarla yapılmış evler, minik dükkânlar, fırınları seyrederek dolaşabilirsiniz. Hisarın sadece kapısı ve belli bir kalıntıları kalmış ve hemen 50 metre uzaklığında Gürcü’lerin anası Kartlis Deda’nın heykeli var. Sololaki tepesinin hemen arkasında ise Botanik garden ise mükemmel huzurlu bir yer, burada keyifle dolaşmanızı öneririm. Bu tepeden Tiflis’i güzel manzarasıyla izleyebilirsiniz. Ayrıca Metekhi köprüsünün yanı başındaki parktan teleferik ile ulaşım sağlanmaktadır. Teleferikten 4 Lari (3.40 TL) ödeyerek ekspres kart alabilirsiniz, bu kart ayrıca metro istasyonlarında da kullanılmakta. Rustavelli caddesinin başındaki Özgürlük (Tavisuplebis) meydanı Sovyet döneminde ise Lenin meydanı olarak bilinir, şehrin görülebilecek yerlerinden birisidir.

GÜRCÜLERİN KALBİ TİFLİS

2006 yılında ise Hıristiyanlıkta önemli bir yere sahip Aziz George’nin dragonu öldürmesini heykelleştirilmiş. Rustavelli caddesinde ilerlerken meşhur yemekleri  Hinkal  ve Haçapuri’yi denemeyi ihmal etmeyin. Haçapuri (bir çeşit pide) ve Hinkal’i tadabilirsiniz. Hinkal bizim mantıların bayağı büyük hali. 3-4 tane bence bir kişi için yeterli. Hinkal ise mantarlı, patatesli ve etli mevcut. Diri pişmesine rağmen Hinkal’i tatmak keyifli. Yanında ise limonata dedikleri içeceği denemeyebilirsiniz. Gayet başarılı; limonatanın asitlisi. Önerim kesinlikle armutlu limonata.

Şehrin en güzel caddesi olan Rustavelli ‘de yürümenizi mutlaka öneririm. Şehrin en güzel caddesi üzerinde, Tiflis opera ve bale salonu, Rustavelli Müzesi, Gürcistan Uluslararası Müzesi, Kasvethi kilisesi ve Gürcistan Parlamento binası bulunmakta. Ayrıca cadde üzerinde yürürken küçük heykellere, modern süslü binalara ise sıkça rastlayabilirsiniz. Şehri bir günde rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Tarihi ve dini yapıları şehrin ana hatlarında kendini fazlasıyla göstermekte. Taksiler birçok yere göre çok ucuz, yemekleri de öyle. Şehirde aklımda kalanlar, Tsminda Sameba Katedral, Kartlis Deda, Metekhi köprüsü, Metekhi kilisesi, Botanik garden, Sülfür hamamları, Özgürlük (Tavisuplebis) meydanı ve Rustavelli caddesi..

Keşfetmelisiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.