Gurmeler Şehri Gaziantep

Gaziantep gibi bir şehir düşünün müzeleri, tarihi, kültürü ve bin bir çeşit lezzetleriyle sizi kendine çeksin. Ülkemizden her yerinde karşılıklı seferlerin olduğu Gaziantep’e ucuz uçak bileti için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Gaziantep gezimde beni etkileyen unsurların başında ise müzeler oldu, bir şehirde bu kadar çok müzenin olması gerçekten beni çok şaşırttı. Emine Gögüş mutfak müzesi, Gaziantep Oyuncak Müzesi, Medusa cam eserler müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Atatürk anı müzesi, Gaziantep Zeugma müzesi ve daha onlarca müze. Herhalde bu güzel şehrin tüm müzelerini layıkıyla gezmeye kalksak iki günümüzü alır. Tabi içerisinde 1700 metrekarelik mozaikle Dünyanın en büyük mozaik müzesini olma özelliğini taşıyan ve içinde dünyaca bilinen çingene kızı mozaiğinde bulunduğu Gaziantep Zeugma müzesi ise görülmesi gereken yerlerin başında. Giriş için müze kartınız varsa ücretsiz yok ise 15 TL ücretle gezebilirsiniz.

Şehri gezmeye önce Tarihi Bakırcılar Çarşısında başladım. Bakır işleme ustalarından, kalaylama yaparak yüzyıllardır yaşatılmaya çalışılan Kalaycılığa, unutulmaya yüz tutmuş geçmişimizden yaşatılmaya çalışılan Yemeniciliğe kadar bir çok meslek ustalarını ziyaret etme imkanını yakaladım. Çarşının hemen bitiminde ise Zincirli Bedesteni gezdim. Edirne’deki Ali Paşa çarşısına çok benziyordu. Burada gezerken yöreye özgü bir çok hediyelik eşyanızı alabilirsiniz. Şehir İpek yolu üzerinde olduğu için bir çok hanlara sahip, günümüzde restore edilerek çoğu ziyaret edilebilir durumda. Bakırcılar çarşısı, Zincirli Bedestenden sonra kentin diğer gezilecek çarşıları ise Almacı pazarı, Eskiciler çarşısı, Kemikli bedesten, Tütüncüler çarşısı diğer keyifle gezilecek çarşı ve pazarlarıdır. Hemen hemen hepsi aynı bölgede olduğu için rahatlıkla gezebilirsiniz.

Şehri daha iyi gözlemlemem için gerekli izinleri sağladıktan sonra Gaziantep kalesinden şehri seyretmek inanılmaz güzeldi. Kale surları içindeki kazı nedeniyle ziyaretçiye kapalı, ama kale içerisindeki Belediyenin Kahramanlık Panaroması müzesini ücretsiz ziyaret etmenizi öneririm, içeride canlandırma ile Gaziantep’in Milli Mücadele zamanlarındaki vatan savunması canlandırmasını seyredebilirsiniz. Şehir gezimde ise beni çokça etkileyen yerlerden biri ise Bey mahallesi oldu. Daracık taş sokaklarında eski tarihi evlerin arasında keyifle gezerken kendimi zamana yolculukta gibi hissettim. Buradaki kafeler ise eski konaklara kurularak nostaljik keyifli alanlar oluşturulmuş, Bey mahallesindeki Papirüs kafeyi görmenizi öneririm içerisindeki yüzyıllık tarihi ama maalesef bakımsız konağı ziyaret etmenizi öneririm. Zamanın ince zarif işlemeleri duvarlarda ve ahşap üzerinde o kadar naif ki hayranlığımı gizleyemedim. Şehrin 5 kilometre kadar dışındaki Dülük ise ülkemizde hala yaşanılan en eski antik kent olma özelliğini taşımaktadır. Mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Bu tarih kokan Mezapotamya topraklarında her bir karışı inanın ki tarih yatıyor.
Yahu bu kadar şey anlattın bi gelemedin Gaziantep’in mutfağına dediğinizi duyar gibiyim Gaziantep denince akla beyran, küşleme, katmer ve baklava bana göre yörenin öne çıkan en önemli lezzetleri.

Özellikle sabahları ve gece geç saatlerde yenilen Kuzu eti, pirinç ve kemik suyuyla harlayan ateşte hazırlanan Beyran çorbası (yemeği mi çorbası mı kararı siz verin) 2 gün boyunca keyifle yediğim farklı bir lezzetti. Mekan önerim ise Metanet ve Kelebek ikisinde de deneyimle ve çok lezizdi. Sabahları yenilen şaşırtıcı lezzetlerden biri de incecik hamurda yoğun Antep fıstığı ve kaymak ile yapılan nefis katmer bir çok kez deneyimlediğim ve bayıldığım lezzet oldu.Katmere en güzel eşlik eden ise soğuk süt, mekan önerim ise babadan oğula geçen Katmerci Zekeriya ve Metanet (Beyran dükkanının karşısındaki diğer dükkanları) oldu. İkiside çok güzel yapıyor fakat Katmerci Zekariya’da şahsen kalabalık zamanda yemeyi tercih etmem. Et ve küşleme konusunda ise favorim açık ara Halil Usta. Gelelim meşhur Antep baklavasına, birçok kişi bir çok isim söylemesine rağmen ben baklavadaki mutluluğu Hacı Usta’da buldum. Hele ki baklava ve kadayıf sarmasına bayıldım.

Bu yemeklerin üstüne birde kahve içeriz dimi şöyle dibekte dövülmüş. O zaman rotamız Almacı pazarının yakınında ki Tahmis Kahvesine. Gaziantep havalimanından Havaş’ın servisleri ile 10 TL ücretle kent merkezine ulaşabilirsiniz. Kent merkezinde ise bir çok yere yürüyerek ulaşmak mümkün. Zaten bir çok müze, han ve çarşılar birbirine yakın yürünebilir yakınlıkta.
Gaziantep gerçekten tarihi geçmişini korumaya çalışan, eski medeniyet ve yakın dönemdeki tarihi eserleri günümüze kadar saklayabilmiş, tarihi bir şehrimiz. Gaziantep aynı zamanda gastronomi alanında da büyük başarı kazanmış, büyük bir gurur ülkem adına. İstanbul’dan uçak ile bir çok seferin olduğunu unutmayın. Bir hafta sonunda keyiflice gezebileceğiniz ve lezzetlerini deneyimlemek için Gaziantep’e gelmelisiniz. Keşfetmelisiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.