Güzel Şehir Frankfurt

Bankalar, gökdelenler ve fuar şehirleri olarak bilinen Frankfurt, Avrupa’nın ekonomi başkentlerinden biridir. Öyle ki yılın her günü dünyanın en önemli fuarlarına ev sahipliği yapar. En çok bildiğimiz de otomobil fuarıdır. Her yıl otomobil firmaları, yeni ürünlerini bu fuarda tanıtmayı tercih eder. Avrupa Merkez Bankası, Almanya Merkez Bankası ve dünyanın önemli tüm bankalarının şubeleri bulunur. Bu kadar çok uluslararası finans kuruluşlarına ev sahipliği yapınca da ister istemez kozmopolit bir şehir karşınıza çıkıyor. Bu yüzden Frankfurt’ta hemen her milletten insana rastlamanız mümkün. Türklerin de Almanya’da yoğun olarak yaşadığı şehirlerin başında gelir.

Şehir yeniden inşa edilmiş

Yeşil bir şehir olarak dikkat çekse de Avrupa’nın en yüksek gökdelenlerine sahip kentidir. Bir yanıyla Amerikan şehri gibi durur, eski şehir kısmına gittiğinizde ise geleneksel Alman mimarisiyle karşılaşırsınız. Römer meydanında tarihi geleneksel Alman evleri sizi karşılar. 4-5 katlı sivri çatılı bu evler, aslına uygun olarak sonradan inşa edilmiş yapılardır. Çünkü Frankfurt, II. Dünya Savaşı’nın en çok tahrip ettiği Alman kentlerinin başında gelir. Bunda şehirde Yahudi nüfusunun çokluğunun da etkisi olmuştur. 40 katlı Avrupa para birimi Euro heykeliyle dikkat çeken Bradnt Plat bölgesinde, Avrupa Merkez Bankası, Alman Merkez Bankası ve diğer finans kuruluşları yer alır. Finans merkezi olma konusunda Londra ile sıkı bir rekabete girmiştir. Şehirde II. Dünya Savaşı’nda zarar gördüğü için aslına uygun olarak yapılan bir başka bina da Opera Binası’dır. Ekonomi kuruluşlarını bünyesinde toplayan bu şehir finansal anlamda da çok gelişmiştir. Liverpool Üniversitesi’nin araştırmasına göre satın alma gücüne göre Avrupa’nın en zengin kentidir. Bunu şehrin alışveriş caddelerinde rahatlıkla görmek mümkün. Goetherstrasse Caddesi ünlü ve pahalı mağazalarıyla şehrin bu zenginliğini gözler önüne serer.

Almanya’nın 5. büyük kenti olan Frankfurt’ta ulaşım ise şaşırtıcı derecede dakiktir. Yani metro tren vs. bindiğiniz bir toplu taşıma aracının 1. dakika bile geç kalması kolay rastlanır bir şey değildir. Kentin çok gelişmiş ulaşım ağı vardır. Almanya’nın ünlü otobanları A3 ve A5’in kesiştiği Frankfurt aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük havaalanlarından birine sahiptir. Dünyanın hemen hemen bütün şehirlerine buradan uçakla ulaşım mümkün. Trenle de Almanya’nın pek çok şehrine gidilebilir. Main Tuna kanalı ile Güneydoğu Avrupa ile bağlantısı vardır. Yukarı Ruhr havzası ile de Hollanda’ya bağlantılıdır.