Hava Alanında Gümrük İşlemleri

Gümrük İşlemleri

Gümrük İşlemleri

Yolcular uçaklara alınmadan önce Hava alanı görevlileri tarafından dikkatlice kontrolden geçirilir.Bu uygulamalar her havalimanında bulunmaktadır. Bu uygulamalanın kurallarına uymak zorunludur ve esnetilemezler.Birçok hava alanında yolcular giriş kapısında kontrolden geçirilirler.Yolcular ve bagajları dikkatlice aranırlar.Sonrasında pasaport kontrolü bulunmakta.

Gümrük geçişinde bagajlarınızdaki yasak maddelere el konulur. Bu yasak maddeler 100ml üzerindeki sıvılar,uyuşturucu maddeler,kesici ve delici aletler ve patlayıcı maddelere el konulmaktadır.Gümrük muayenesinde üzerinizde metal hiçbir parça bulunmamalı, buna telefon ve kemer de dahil.Eğer güvenlik görevlisi sizden ayakkabınızı çıkarmanızı isterse onu dinlemelisiniz. Telefonunuzu , bozuk paralarınızı ve diğer metal eşşalarınızı görevliler tarafından size veirlen kapların içine yerleştirip bagajınız ile birlikte dedektör bandına koyunuz. Dedektörde bulunan metal tarayıcısı sizin bağajınız da bulunan metal aletleri dahi görüntüleyecektir.Kontrol sırasında ‘güvenlik görevlilerine ”Bomba” veya ”Uyuşturucu” gibi şakalar yapmamalısınız.

Benzer tepkiler uçuşunuzun iptaline , soruşturma açılmasına , araştırma yapımasına, cezalara, hakkınızda dava açılmasına ve uçuş yasağı almanıza neden olabilir. Bu tür durumlarda gümrük görevlileri yolcuların hareketlerine ve tavırlarına çok dikkat etmektedirler.Uluslar arası uçuşlar da tüm yolcular gümrük işlemi yaptırmak zorundadırlar, burada iki hat göreceksiniz ”kırmızı” ve ”yeşil”. Yeşil hat; fiziki muayeneye gerek görülmeksizin eşyaya ait beyanname ve eklerinin doğruluğunun ve birbiriyle uygunluğunun kontrol edildiği hattır. Kırmızı hat; eşyanın fiziki muayenesi ile birlikte belge kontrolünün de yapıldığı hattır. Bu işlemlerin hangi ürünlere uygulanıp uygulanmadığını havalimanının kendi sitesinden öğrenmeniz mümkündür.

Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.

Popüler destinasyonlar ve En ucuz uçak biletlerinden haberdar olmak için bizi Facebook, Instagram ve Twitter ‘dan takip edebilirsiniz.