Hindistan hakkında bilgiler

Hindistan mistik ve bir o kadar farklı bir ülke. İlk geldiğinizde biraz şaşırtsa da zamanla kendine çekiyor ve sizi kendinden biri gibi hissiyat verebiliyor. Mutlaka görülebilecek farklı kültürü olan değerli bir o kadar da karmaşık bir ülke.

Ulaşım : Ülkemizden Hindistan’a uçuş bulabilmeniz mümkün. Bunun için adresimizi ziyaret edebilirsiniz. Şehir içi ulaşımın en hızlı çözümü kesinlikle tuk tuk. Pazarlık tabi ki ilk yapılacak şey. 3-4 km 70-80 Rupi gidilecek yola direk 300 Rupiden başlıyorlar. Artık son zamanlarda kabak tadı vermeye başlayınca sorduğum da 300 Rupi diyorsa diyorum sana 2.000 Rupi vereceğim olur mu Neyse pazarlıksız adım atmayın dediğim gibi turisti banka gibi gördükleri için haklarından fazlasını almaya çalışıyorlar. Gittiğiniz şehirde scooter kiralayarak dolaşabilirsiniz, üstelik petrol de ucuz (onlar benzine petrol diyorlar) Günlük 250 – 300 Rupiye (2.5-3 $) kiralayabilmeniz mümkün. Kask takmaya özen gösterin, polisin tek gözlemlediği şey diyebilirim.

Hawal Mahal

 

Hindistan’da trafik soldan akmaktadır. Ülkede uzun şehirler arası yolculukları uçak ile yapabilirsiniz, iç hatlarını uygun fiyata yakalayabilirsiniz. Air İndia, Spice Jet, İndiGo, Vistara, Jet Airways iç hatlarında çalışan uçak firmaları. Yalnız havalimanına girerken mutlaka uçuş bilgileriniz elinizde olsun yoksa almıyorlar Otobüsler ile birkaç kez uzun yolculuklar yaptım nasıl anlatayım bilemedim ama her canlı bir kez deneyimlemeli Turist otobüsü ve lokal otobüs olarak ikiye ayrılıyor. İkisini de deneyimledim ilginçti. Tren seferleri ise otobüse göre daha rahat. Sleeper bölümü yataklı ve yata yata gidiyorsunuz, önerim yataklı 3AC bölümü. Diğer bölümlerde ise uzun yolu kucak kucağa gitme imkanınızın olduğunu belirtmek isterim. Tren biletleri için buradan siteye ulaşabilirsiniz. Taksi kiralamak isterseniz Uber kullanabilir gideceğiniz mesafeye ne kadar ödeyebileceğinizi görebilirsiniz.

Taj Mahal

Fiyat : Ülkenin para birimi Rupi, 100 Rupi yaklaşık 5 TL yapmaktadır. Dövizinizi bozdururken komisyon aldıklarını belirteyim. Fiyat konusunda uygun bir ülke olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 23 günlük gezim boyunca yeme içme- hediyeliklerim, müzeler, iç hat uçak ve otobüs, tren biletleri ile konaklama için 540 $ harcadım. Gününüzü 1.000 Rupiye rahatlıkla çıkarabileceğiniz bir ülke. Bunun öncesinde mutlaka önereceğim ne alırsanız ne yaparsanız pazarlık yapmanız çünkü turist gördüklerinde fiyat 3-4 katına çıkıyor. Örneğin tuk tuk ile 2-3 kilometrelik bir mesafeye gideceksiniz, hakkı 60-65 Rupi olan yere direk 250-300 Rupi çekiyorlar. Alışverişte de öyle pazarlığınız her daim aklınızda olsun.

Jodhpur

Yeme İçme : Baharat kokulu keyifli ülke Hindistan. Baharatı çok sevdiklerini geçtiğiniz yemek yerlerinde burnunuzun dibine kadar gelen kokulardan anlayabilirsiniz. Ülkede deneyimlediğim lezzetler Panipuri, Malay Köfte, Utthapam, Pav Bhaji, Veg Thali, Dal Makhani, Massala Dosa, Shahi Paneer deneyimlediğim bazı lezzetler oldu. Hindistan’da ne yenir yazımı buradan okuyabilirsiniz. Hindistan’da gözümün okey verdiği çoğu şeyi yemeye özen gösterdim. Bazı durumlarda inanın hijyen mijyen aramıyorsunuz. Özellikle dikkat ettiğim hususlar ise bol bol kapalı su tüketmek oldu. Ülke meyve cenneti olduğu için mümkün olduğunca kabuklu meyve yemeye özen gösterdim. Çaylarını sütlü ve şekerli olarak getirdiklerini hatırlatmakta fayda var, sipariş verirken belirtmeyi unutmayın.

Varanasi – Ölü yakma törenleri

Konaklama : Hostellerde kaliteyi çok aramamakla beraber çok ucuza konakladığımı söyleyebilirim. Her gittiğim şehirde ortalama günlük 2 $’a kaldım, bazı hosteller kahvaltı bile verdiği oldu. Benim için yeterliydi. Yalnız Hindistan’da hosteller de nedense tuvalet kağıtları olmuyor, çantanızda her daim bir tane bulunsun.

Önerilerim : Türkiye’den uçağa binmeden önce hava yolu şirketi sisteme girmesi için Hindistan’dan dönüş uçak biletinizi (ya da başka bir ülkeye uçak bileti) isteyebilir, hazırlıklı olun. Bence Hindistan’da gerekli olacakların başında çantanızda mutlaka tuvalet kağıdı olmalı, hatta size özel sabununuzda. Sularını ise kapalı tüketmenizi öneririm.