Hindistan’da Ne Yenir

Baharatları ve pirincinin ta bizim oralara kadar nam saldığı mistik bir ülke. Adımımı attığım ilk günden beri genellikle lezzetlerini denemeye çalıştım. Cidden adamların baharatsız hiçbir şeyi yok, yemeklerde, çorbalarda, pilavlarda, ekmeklerde bile. Çayları söylemiyorum bile şekerli ve sütlü Bu bir şikayet değil, zaten bize de ayak uydurmak düştü, yaklaşık 23 gün boyunca aç kalacak halim yoktu. Geldiğimde havalar o kadar sıcaktı ki her gün hiçbir şey yapmasam bile şakır şakır terliyordum. Çaresi basit her gün en az 4 litre su içiyordum. Yemeklerine güvendim ama açık sularına güvenmediğim için hep kapalı su tercih ettim, size de tavsiye ederim. Genellikle yol boylarında denediğim meyve ve meyve suları lezzetliydi, sadece buz koydurmamaya özen gösterdim. Sokak lezzetleri deneyimlerden hijyen mijyen inanın düşünmüyorsunuz gözüme kestirdiğimde daldım yemeye. Ya o kadar gün kaldım dışarıda yedim bir gün bile tuvalet yüzü görmedim anlayın siz halimi 🙂 Yani anlatılanın aksine mideyi felan bozmadım. Eğer yemek sorununuz varsa marketlerden konserve alabilirsiniz. Meyve takviyesi de yapmanızı öneririm, zaten adım başı meyve satıyorlar göreceksiniz. Meyve olarak mümkün olduğunca kabuklu meyveleri tercih ettim. Şimdi denediğim sokak lezzetlerini sizlere bahsedeyim.

Panipuri : Sevdiğim sokak lezzetlerinin başında geldi. Yuvarlak hamur işinin içini oyup içine soslar ve nohut koyuluyor. Bir tabakta 4 adet servis ediliyor..

Butter Pav Bhaji : Tereyağında zerdeçal yeşil biber sebze ve soslar ile hazırlanan bir yemek çeşidi. Yanında pirinç pilavı ile iyi gider

Daal Makhani : Hindistan’ın kuzeyinin lezzetli yemeklerinden birisi. Mercimek ve fasulyenin krema sosuyla oluşturduğu lezzetli bir yemek. Öğünlerde keyifle yediğim lezzetlerin başında geldi.

Punjabi Thali : Tepside karşık bir meenü diyebiliriz. Pirincinden soslarına, lavaşından tatlısına kadar herşey var. Karın doyurmak için ideal seçimlerden birisi.

Masala Dossa : Hintlilerin sabah kahvaltısında da tükettikleri, ince akıtma gibi hamur ile yanında körü sosları ve pirinçle servis edilen mix bir yemek. Öğün kurtarmak için ideal lezzetlerden birisi.

Shahi Paneer : Domates ve baharat soslar ile oluşan bu lezzet genelde pirinç ile servis ediliyor. Ama ben ekmekle yerim derseniz benim gibi yöresel ekmekleri çapatiyi söyleyebilirsiniz.

Chicken Phaji : Tavukların soslanarak servis edildiği bir öğün olarak düşünebilirsiniz.

Veg Thali : Pirinç pilavı ve birkaç körü sosları ile servis ediliyor. Öğün geçirmek için doyurucu.

Utthapam : Krep tarzı hamurun üzerine koyulan sebzeler ile servis edilen bir atıştırmalık.

Pakore : Kızarmış soğan halkalarını servis ediyorlar. Ekmek arasına sosu da koydumu tamamdır

Samore : Haşlanmış baharatlı patatesi bir tabakta ekmek ile beraber servis ediliyor. Genelde atıştırmalık bir yiyecektir.

Idli : Pirinci haşlama yaparak lokma şekline getirilip sos ile servis ediliyor. Bir çok menüde olabiliyor.

Malay Köfte : Sulu ve baharatlı sosunda patates köftesinden oluşan Malay köfte en beğendiğim yemeklerden biri oldu. Her yerde bulabilmek mümkün.

Şeker Kamışı Suyu : İlk defa denediğim lezzetlerden şeker kamışı suyu hazırlanışı bile bir garip geldi. Tadı ise fena değildi. Ama içine açıkta duran buzlardan koydurmanız pek tavsiye etmem.

Hindistan Cevizi (Suyu) : İlk defa denediğim için tadı ne iyi kötü diyebilirim belki soğuk içseydim daha iyi düşünceye sahip olabilirdim. Hiç denemediyseniz bence tadına bir bakılmalı. Yollarda çoğu zaman satan tezgahları görebilirsiniz.

 

Mango : Bu ülkenin milli meyvesi desem yanlış olmaz herhalde en çok satılan meyve olarak karşıma çıktı. Yol boylarında sokaklarda mango satanları göreceksiniz.

Kingfisher : Hintlilerin meşhur birası, denemenizi isterim.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.