İran’da Ne Yenir

İran’da ne yenir, Hijyenik bir yer mi ? gibi sorular yüzümü tebessüm ettiriyor. Arkadaşım her ülkenin kendine has mutfak kültürü olabilir de olmayabilir de, ama bilmeni isterim ki nereye giderseniz gidin aç kalmayacağınız, tıpkı İran’da olduğu gibi. Hijyene geldikçe bu durum ülkeler arasında fark göstermekle beraber, olumsuz hijyen kendi ülkemizde ya da kendi şehirlerimizde bile çokça var olacağını düşünüyorum. Sıkmayın canınızı en fazla mideyi ve motorları bozar  birkaç saat 🙂 anladınız işte durumu.

ABGUSHT YEMEĞİ :  İsmi ilginç geldi diye yemeye başlayıp sonra  İran şehirlerinde (İsfahan, Tebriz, Şiraz) hep arar olduğum doyurucu ve enfes bir yemek. Fotoğrafta gördüğünüz gibi çok güzel bir İran yemeği. Nohut, et ve patates ile oluşan yemeğin önce ayrı bir tasa suyunu boşaltıp ekmek doğrayıp çorba niyetine, sonrası yemeğin içini ise havanda döverek ezerek afiyetle yiyebilirsiniz. Siz sever misiniz bilmem ama yanına soğan ikram ediliyor.

ÇELLO VE KUBİDE KEBABI :  Bizim bildiğiniz Adana ya da Urfa diye Kebapçıdan istediğimiz kebaptan bir farkı yok, sadece altına pilavını bolca döşüyorlar. He birde unutmadan üstüne safran atıyorlar ki bu İran’lıların herşeyi safranlı.

FALAFEL :  İran’ın her köşe başında bulabileceğiniz meşhur fast food yemeği. Nohut esmesini kızgın yağda 1-2 dakika pişirerek yanına soslarla servis ediyorlar. Sevdin mi dersen karın doyurmaya bire bir.

ALKOLSÜZ BİRA:  Evet evet yanlış duymadınız, arpanın suyundan 🙂 yapılan bira. Sıfır alkol, üstüne üstelik meyvelisini bile yapmışlar. Bakkalda, markette, restoranda her yerde bulabilirsiniz.

ÇAY: İran’da çok sık rastlayabileceğiniz çayhaneler mevcut. Güzel Pers müzikleri eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

BUZLU TAZE MEYVE SULARI:  İran’ın sıcağında ki ekim ayında gitmeme rağmen benim imdadıma yetişen bunlar oldu. Her cadde de göreceğiniz dükkanlarda önünüzde sıkarak buz ile servis ediliyor. Kavunlusu ve muzlu sütüne bayıldım.

Ayrıca pepsi, fanta gibi içecekleri her yerde bulabileceksiniz, fakat benim gibi bir çok şehir gezerseniz her bölgedeki içeceklerin tadının farklı olduğunu anlayacaksınız. Yemeklerde genellikle ayran tercih edilir bizde ki gibi ama ayranlarının naneli olduğunu da belirteyim. Her ne kadar ince olmasa da hamuru İran pizzalarının malzemeleri çok bol ve enfes, kesinlikle öneririm. Özellikle başkent Tahran’da İnkilap caddesinde efsane. Ülkede her ne kadar Algida olmasa da milli dondurmaları Alida var, fakat eğer yolunuz İsfahan’a düşerse Nakş-ı Cihan meydanı girişinde ki dondurmacıdan yayık külah içinde üstüne İran fıstığı ve kaju serpilmiş dondurmadan yiyiniz, mutlu kalacaksınız.