İran’da ne yenir

İran’da ne yenir, Hijyenik bir yer mi ? gibi sorular yüzümü tebessüm ettiriyor. Arkadaşım her ülkenin kendine has mutfak kültürü olabilir de olmayabilir de, ama bilmeni isterim ki nereye giderseniz gidin aç kalmayacağınız, tıpkı İran’da olduğu gibi. Hijyene geldikçe bu durum ülkeler arasında fark göstermekle beraber, olumsuz hijyen kendi ülkemizde ya da kendi şehirlerimizde bile çokça var olacağını düşünüyorum. Sıkmayın canınızı en fazla mideyi ve motorları bozar birkaç saat 🙂 anladınız işte durumu.

 

FALAFEL : İran’ın her köşe başında bulabileceğiniz meşhur fast food yemeği. Nohut esmesini kızgın yağda 1-2 dakika pişirerek yanına soslarla servis ediyorlar. Sevdin mi dersen karın doyurmaya bire bir.

ABGUSHT YEMEĞİ : İsmi ilginç geldi diye yemeye başlayıp sonra İran şehirlerinde (İsfahan, Tebriz, Şiraz) hep arar olduğum doyurucu ve enfes bir yemek. Fotoğrafta gördüğünüz gibi çok güzel bir İran yemeği. Nohut, et ve patates ile oluşan yemeğin önce ayrı bir tasa suyunu boşaltıp ekmek doğrayıp çorba niyetine, sonrası yemeğin içini ise havanda döverek ezerek afiyetle yiyebilirsiniz. Siz sever misiniz bilmem ama yanına soğan ikram ediliyor. Kokar mokar ama tok tutar derler, doğru 🙂

 

ÇELLO VE KUBİDE KEBABI : Bizim bildiğiniz Adana ya da Urfa diye Kebapçıdan istediğimiz kebaptan bir farkı yok, sadece altına pilavını bolca döşüyorlar. He birde unutmadan üstüne safran atıyorlar ki bu İran’lıların herşeyi safranlı. Hani Arap yağı bol bulmuş ……. sürmüş. Söylettirmeyin be kardeşim işte, çok doyurucu benden söylemesi.

 

ÇAY: İran’da çok sık rastlayabileceğiniz çayhaneler mevcut. Güzel Pers müzikleri eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

BUZLU TAZE MEYVE SULARI: İran’ın sıcağında ki ekim ayında gitmeme rağmen benim imdadıma yetişen bunlar oldu. Her cadde de göreceğiniz dükkanlarda önünüzde sıkarak buz ile servis ediliyor. Kavunlusu ve muzlu sütüne bayıldım.

HURMA: Her gelişimde yemeye doyamadığım hurma, sağlıktır.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.