İsfahan’ı Sevmek

Nıfs-ı Cihan İsfahan diyorlar İsfahan’lılar, yani “İsfahan’ı görmek dünyanın yarısını görmektir, işte burada Tebriz’liler devreye giriyor ” tabi Tebriz olmasaydı… “  Bizim İstanbul üzerine söylediğimiz ne kadar güzel sözler varsa İran’lıların İsfahan üzerine ettikleri methiyelerde bir o kadar fazla. Bu şehir huzurun tarihi ve doğal güzelliğinin hakkını fazlasıyla veriyor. Bir meydan var ki  dünyanın en büyük meydanlarından on binlerce kişinin dolabileceği, harika çevre düzenlemesi, meydanın etrafında sıralı yüzlerce kapalı çarşı dükkanları, İran’ın en muhteşem mimarisindeki mescidleri olan  ” İmam Cami ” ve Lütfullah Cami, bir zamanlar Safevi devletinin şahlarının ülkeyi buradan yönettiği saray olan “ Şah Sarayı (Ali Gapu) saatlerce dolaşmaktan keyif alabileceğiniz güzellikte. Bu meydan da insanlarla birlikte bir akşam üstü gün batımını geçirmenizi öneririm. Meydanda oturun, çimlerin üzerinde yemeğinizi yiyin, ayaklarınızı iki seksen uzatıp şekerleme yapın, kapalı çarşıda büyük kazanlar yapan bakır ustalarını, ipekçileri, nakkaş ustalarını, acem halı dükkanlarını ziyaret edin. Gününüzü keyifle geçireceğiniz bir yer Şah meydanı.

1560 yılında Acem kralı Şah Abbas şehri başkent yapmaya karar verince şehrin güzel görünümünü sağlayacak nitelikler kazandırmaya başlanmış. Zayende Nehrinin üzerindeki şehrin en görkemli köprüsü olan Siesepol Köprüsü (Eski Adıyla Allah verdi Köprüsü) görülmeye değer güzellikte. Fars’ça da Siese 33, Pol ise köprü demek. Köprü  33 gözlü köprü olarak da bilinmekte. Eski İpek yolu üzerinde bulunan kervanların daha rahat ulaşımı için yapılan köprü günümüze kadar estetiğini hala korumuş. İran’da görülecek en güzel saraylardan olan bahçesi harika güllerle süslenmiş olan Chehel sütun. Chehel Farsça’da 40 demek. Sarayın diğer adı da 40 sütunlu saray olarak halk arasında bilinmekte. Sarayın bahçesinde İran’ın en güzel güzelleri yetiştiği söylenmektedir.

Heşt beşt sarayı (8 Cennet) kendi küçük ama muhteşem büyüklükteki ve yeşillikteki bahçesi ile mutlaka görülmesi gereken bir yer. İsfahan’ın muhteşem gül bahçeleri, sarayları, tertemiz caddeleri, tarihi mekanları, yeşil parkları ve muhteşem güzellikteki Nakş-ı Cihan Meydanı ile beni büyüledi. Sokaklarında dolaşmak, insanların turist olduğunuzu gördüğündeki tebessümleri, şehrin etkili mimari yapısı ile bu şehri görme imkanını yakalamak harika bir duyguydu benim için.

Unutmadan ; 

*İmam meydanında keyifle dolaşabilirsin.

*Heşt Beşt Sarayını keşfedebilirsin.

*İmam camini gezebilirsin.

*Siesepol Köprüsünde keyifle dolaşabilirsin.

*İmam meydanının girişindeki turizm ofisinden 6 saat ücretsiz bisiklet kiralayabilirsin.

*Lütfullah camiyi görmelisin.

*Sallanan minareyi gezebilirsin.

Nefs-i Cihan İsfehan ; İsfehanı görmek dünyanın yarısını görmektir…