Jaipur Gezilecek Yerler

Jaipur gezilecek yerler bakımından şu ana kadar Hindistan’ın en zengin şehri diyebilirim. Dolaştığım her bir yerinden büyük keyif aldım. Şehirde ilk gezimi eski şehir bölgesinde Hawa Mahal’e yaptım. Burası bence şehrin en güzel ve dikkat çeken yerlerin başında geliyor. Dışarıdan gözüken 5 katlı pencereler inanılmaz etkileyici. İçerisi dışarısı kadar çok görkemli diyemeyeceğim. Giriş için 200 Rupi ödemelisiniz, yalnız tüm yerleri gezebilmek için 1.000 Rupiye kombin bilet alabilirsiniz. İkinci yolculuğum ise şehrin dışında ki Amber kalesi oldu. Muhteşem ötesi diyebilirim, özellikle aşağıdan kale inanılmaz ihtişamlı. Kalenin avlularına kadar ücretsiz daha sonrasında ise 500 Rupiye saraya girebiliyorsunuz. Kale eski dönemde Kraliyet ailesine ev sahipliği yapmış. İçeri girdiğiniz sarayda onlarca oda, bahçeler, tapınak ile karşılaşacaksınız. Kalenin tepesine çıktığınızda manzarayı izlemenizi öneririm, etrafında göreceğiniz surlar yaklaşık 40 km uzunluğunda ve Çin seddinden sonra en uzun surlarmış.

Amber kalesi bence şehrin görülmesi gereken olmazsa olmazlarından. Jal Mahal ise gölün üzerinde sular altında kalmış bir saray. Burada çok fazla görebileceğiniz bir şey yok. Yolumu sonrasında şehrin en güzel bahçelerinden olan Vrindaval Mahal yani bahçelere çevirdim. Burası Tanrı Sri Krisna’ya adanmış dini bir yer diyebiliriz. Tuk tuk sahibi Khan seni ilginç bir yere götüreceğim dedi ve soktu beni Müslüman mahallesine. Dedim nereye geldik içeri gir döndüğünde bana teşekkür edeceksin. Burası Jaipur kralının yaşadığı Gatore Sarayı, inanılmaz güzel ve mimari işçiliği mükemmeldi. Hayran kalarak gezdiğim saraya giriş 30 Rupi, şehirde en ucuz gezdiğim yer diyebilirim. Nahargarh Fort ise küçük bir kale ama şehri kuşbakışı görebileceğiniz en güzel yerlerden. Filler evini ziyaret ederek fillerin bakımını görme imkanım oldu, burada yaklaşık 150 fil yaşıyormuş. City Place ise sonra ki durağım oldu. İçeri giriş 500 Rupi ( aramızda kalsın kaynak yapıp beleş girdim içeri ), eskiden saray olarak kullanılan mekan şimdilerde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. İçeride ki gümüş kap dikkatimi çekti, yazılana göre dünyanın en büyüğüymüş. Ayrıca içeride bulunan müzeyi gezmenizi öneririm. Kıyafetler, takılar, enstrümanlar ve minyatür mimariler sergilenmekte. Albert Hall müzesi ise mimarisiyle dikkatimi çeken bir yer oldu. Burası İngilizler tarafından yapılmış. Goa’da da bir benzerini görmüştüm. İçeride ki müze de Hint dönemi eşyalarını görebilirsiniz. Kombin kartla burayı ücretsiz gezebilirsiniz. Şehrin son gezisini ise Maymun tapınağı olan Galtaji Temple yaptım. Yol boyunda daha maymunlar sizi karşılıyor. Burada ki maymunlar evcilleşmiş ellerinizle uzattığınız yiyecekleri sevimli şekilde alıyorlar. Bu dostlar ile ülke de ilk temasım burada oldu, harika bir duyguydu. Tapınağa çıktığınızda Jaipur’u kuşbakışı görebilirsiniz. Şehrin gezilecek en önemli noktaları bu yerlerdir. Bu yerleri fazlasıyla 2 günde gezebilirsiniz.

 

Hawa Mahal

Ulaşım : jaipur’a Türkiye’den Qatar Airways ile Delhi’ye uçabilir buradan yaklaşık 6 saat süren otobüs yolculuğu ya da 10 saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Ben Amritsar’dan yaklaşık 16 saat süren otobüs yolculuğu ile varabildim. Hindistan’da otobüs cidden ulaşım için bazen zor olabiliyor. Önerim uzak iç hatları uçak yolculuğu ile gerçekleştirmeniz. Şehri ise sıcakta gezmenin en güzel yanı tuk tuk. Ben tüm gezilecek yerleri ve sonrasında hostelime bırakması için 600 Rupiye anlaştım. Mutlaka pazarlık yapın, çünkü ülkede nerde bir turist görseler her yerde olduğu gibi 2-3 katı söylüyorlar. 3-4 kilometrelik bir yol için ise 80 Rupiden fazla vermeyin, size kapıyı 300 Rupiden açacaklardır, hemen atlamayın derim. Eğer isterseniz günlük 300-400 Rupiye motor kiralayabilirsiniz, petrolün litre fiyatı ise 60 Rupi. Kas gücü bisikletle sizi taşıyan araçlar ise tuk tuka göre yarı yarıya ucuzdur. Jaipur’dan otobüsle hareket edecekseniz otobüsler terminallerden değil otobüs firmalarının yazıhanelerinin önünden kalkıyor, dikkat etmelisiniz.

Konaklama : Ben konaklamamı güzel bir muhit olan Civil Lines bölgesinde bulunan Doodle Brock isimli hostelde yaptım. Günlük 150 Rupiye konakladım. Gayet temiz üstelik merkezi konumdaydı. Buradan tüm ulaşabileceğim noktalara 80 Rupiye tuk tuk kiralamam mümkündü.

Yeme içme : Hindistan’da yemek baharat seven için hiç problem değil çünkü her şey baharat koyuyor Hintliler. Şehirde bir çok sokak satıcıları ve halk lokantaları bulabilirsiniz. Ben gözümün ve içimin sindiği yerlerde yemeye özen gösterdim. Her şehirde bulabileceğiniz bence ülkenin en lezzetli yiyeceklerinden Panapuri’yi mutlaka denemenizi öneririm. Malay köfte, Pav Bhaji, Uttapaham, Idli, Dal Makhani, Veg Thali, öö Dosa, Mushroom Masala diğer deneyebileceğiniz lezzetler. İşin güzel tarafı burada bana kapılarını açan güzel bir Lübnan görünümlü bir Türk lezzetleri dükkanı vardı. Ülkemizden her bölgeden lezzetleri bulabildim. 15 gün sonra peynir, etli pide, baklava, Akdeniz salatası, portakallı kek ve sigara böreği ile karşılaşmak benim için güzel sürpriz oldu. Yolunuz düşerse mutlaka restorana uğramanızı öneririm. Her gün bol bol su içmeye özen gösterin ve suyu kapalı tüketin. Açıkta satılan kesilmiş meyve değil de soyulmamış kabuklu meyve tüketmenizi öneririm. Meyvelere açıkta buz koymak isteyeceklerdir tavsiye etmem.

Keşfetmelisiniz..