Japonya’da Ulaşım

Japonya, dünyada raylı sistemlerin gelişmiş olduğu en iyi ülkesi. Japonya ülkenin dört bir yanını tren rayları donatmışlar. O kadar sistematik ve dakik çalışıyor ki hayran kalmamak mümkün değil.. Otobüs ve taksi şoförleri gayet nazik, yardımsever, güler yüzlü ve ellerinde her daim beyaz eldivenler takılı.

Ülkede 7 gün ve üzeri zaman geçirecek ve birkaç şehir gezecekseniz önceliğiniz Japan Rail Pass edinmek olsun. Bütçenize büyük faydası olacaktır. Ülke genelinde Japan Rail Pass tabir edilen trenlerde (Nuzuko ve Mizuhi hariç) hepsinde sınırsız seyahat edebilme hakkına sahipsiniz. Aynı zamanda Jr otobüsleri ve feribotu kullanabilirsiniz. 7 günlük Japan Rail Pass biletimi kargo hariç 29.110 Yen’e aldım. Detaylı Japan Rail Pass biletleri hakkında bilgi almalısınız.

Japonya’da uzak ulaşımın diğer bir alternatifi otobüs, ama pahalı olduğunu söyleniyor. Otobüsler için bizlerde de ki gibi büyük terminaller yoktur, bir hotel yanında ya da bir alıveriş merkezinin etrafında bir şubeden kaldırılıyor. Seferler genelde sabah ve akşamdır. 5 şehirler arası yolculuğunuz Japan Rail Pass biletine denk gelir, hesabınızı yapmalısınız. Otobüsler  mola haricinde durmaz ve servis elemanı yoktur, bu yüzden araca binerken suyunuzu ya da yiyeceğinizi yanınıza almanızı öneririm.

Dünyanın en gelişmiş raylı sistemleri bu ülkede
Dünyanın en gelişmiş raylı sistemleri bu ülkede

Ülkede Uber maalesef çalışmıyor, taksi olarak gördüklerinizle yetinmelisiniz. Osaka’da 680 Yen ( 6.2 $ ) den başlıyor. Bir kilometre geçtikten sonra 100 metrede 60 Yen ( 0.55 $ ) yazmaktadır. Fiyatlardan da anlayacağınız üzere hayatımın en pahalı taksisini Japonya’da kullanmış oldum.

Şehir içi ulaşım otobüsleri ulaşımı kolayca sağlayabilirsiniz. Japan Rail Pass kartınızla ücretsiz seyahat edebilirsiniz. Kyoto’da kısa mesafe için 210 Yen ( 1.9 $  ) uzun mesafe için 420 Yen (  3.8 $ ), Osaka ve Tokyo’da kısa mesafede 180 Yen ( 1.65 $  ) uzun mesafedeyse 380 Yen ( 3.5 $ ) ücret ödemeniz gerekecektir. Metro kullanmak isterseniz ücretler otobüs ücretleriyle aynıdır.

Eğer metro, otobüs ve trenlerde günlük bilet kullanmak isterseniz ödemeniz gereken ücret Tokyo’da  1000 Yen ( 9.1 $ ), Osaka’da 800 Yen ( 7.3 $ ) ve Kyoto’da 1.200 Yen ( 11 $ )

Her şey mi mükemmel olur bir ülkede :)
Her şey mi mükemmel olur bir ülkede 🙂

Keşfetmeniz dileğiyle..