Jodhpur Gezilecek Yerler

Jodhpur Hindistan’ın Rajasthan eyaletinin mavi şehri. Hindistan’ın en üst sınıfı olarak bilinen Brahmaların en çok yaşadığı şehir olarak biliniyor. Brahmalar diğer sınıflardaki insanlardan kendilerini ayırmak için evlerini mavi boyamışlar. Günümüzde ise bir çok ev mavi boyanmış, diyeceksiniz ki hepsimi Brahma, bence sınıf ayrımı bittiğinde ya da azalmaya başladığında şehirde güzel gözüken mavi renk tüm evleri kapsamış. Tahminim mavi rengin sinek ve sıcaktan  koruduğunu  düşünüyorum. Mavi şehir Jodhpur, beyaz şehir Pushkar ve pembe şehir Jaipur ile beraber Rajasthan eyaletinin en güzel şehirleri olarak biliniyor. Bu rota benim Hindistan’da yaptığım en güzel rotaydı diyebilirim. Şehrin old town bölgesi ise mavi boyanan kalenin alt taraflarıdır.

Gezilecek Yerler :  Şehrin en önemli noktası kesinlikle 150 mt yükseklikte bulunan Mehrangarh kalesi. 1400’lü yıllarda yapılan kale tarihi boyunca bir kez bile işgale uğramamış. Kale gezmeyi çok severim ve açık söylemem gerekirse bugüne kadar gördüğüm en muhteşem yapı diyebilirim. Kaleye giriş 600 Rupi fotoğraf makinesi içinde ayrıca 100 Rupi alınıyor. Üzülmeyin canım içeride nefes almanıza para almıyorlar, Kalenin en etkileyici yerlerinden birisi ise rivayete göre ölen savaşçıların ardından eşlerinin de kaleden atlamadan önce el izlerini kale duvarlarına bırakmaları olmuş. Bu izler hala günümüze kadar gelmeyi başarmış. Kalenin içerisinde bulunan sarayın pencereleri ise ince bir taş ustalığı sergilemekte, hayran kalmamak mümkün değil. Şehrin diğer önemli yeri ise Jaswant  Thada Tapınağı, burası kaleye 1 km uzaklıktadır. Buradan ise Mandore Garden dolaşabilirsiniz. Bahçeler inanılmaz güzel aynı zamanda çok büyük olduğunu söyleyebilirim. Taj Otel ve hemen yanındaki müze gezmeyi önereceğim yerlerden birisi. Müzeye giriş 100 Rupi. Sachiya Tapınağı, Achal Nath Tapınağı, Kunj Bihari Tapınağı ve saat kulesi şehrin diğer gezilecek yerleri. Maviye boyanmış sokakları tipik bir Hint sokaklarından pek farkı yok. Sonrasında salın kendinizi yerelin içine, renkli fotoğraflar elde edeceksinizdir. Ayrıca Hint kültürü ile insanları tanıyabilmenin en iyi yolu sokaklara dalmak. Jodhpur gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da keyifli bir iki gün size yaşatabilir. 

Konaklama :  Konaklamamı şehrin merkezi konumunda sayılacak bölgede olan Cosy Hostel’de yaptım. Burası kalenin tam karşısında yer alıyor ve manzarası efsane. Burada günlük 17 TL’ye konakladım. Odalar fena sayılmaz uyku için yeterliydi. Şehirde önereceğim diğer Stophs Jodhpur, HosteLavie.

Ulaşım :  Türkiye’den Jodhpur’a ulaşmak için Qatar Airways’in en yakın nokta olan Ahmedabad uçuşunu kullanabilirsiniz.  Burada tekrar uygun bir iç hat uçuşu, tren ya da otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kent merkezinden havalimanına ulaşmak yaklaşık 15-20 dakika sürüyor. 200 Rupiye pazarlıkla gidebilirsiniz. Ben ulaşımımı Beyaz şehir diye bilinen Pushkar’dan 5.5 saatlik otobüs yolculuğu ile yaptım. Yolculuk için 300 Rupi ödedim. Kent merkezinden kaleye pazarlıkla 80 Rupiye çıkabilirsiniz. Bir çok noktasını yürüyerek gezebilirsiniz.

Fiyat :  Ülkenin para birimi Rupi 100 Rupi yaklaşık 5.5 TL yapmaktadır. Şehir fiyat olarak uygun diyebilirim, tabi ki her zaman bütçenizi dengelemeniz sizin elinizde. Hediyelik eşya ulaşım gibi kalemlerde pazarlık yapmak şart. Fiyatı 1’i 3 katına sattıklarını üzülerek söylemeliyim. Anlayacağınız turist mantığı.

Gezginin Ayak İzlerinden Öneriler :  Şehri 2 günde çok rahatlıkla gezebilirsiniz. Zaten şehrin en önemli noktaları 4 ya da 5 nokta diyebilirim. Bunları gezmenin en mantıklı yolu bir tuk tuk ile anlaşmak. Kalenin hediyelik eşya marketinde uygun bir o kadar da güzel Hint takı ve hediyelik eşyalardan sevdiklerinize alabilirsiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.