Karadeniz’in Güzel Şehri Batumi

Gürcistan’a pasaportunuz olmadan nüfus kağıdınızla çıkabilirsiniz, üstelik yurt dışı çıkış harcı da ödemiyorsunuz. Batum’a uçakla karşılıklı seferler olduğu gibi Artvin Hopa sınır kapısından 17 km uzaklıktaki şehre toplu taşıma araçlarıyla da rahatça ulaşabilirsiniz. Ülkenin para birimi Lari, yaklaşık 10 TL’ye 8.2 Lari alabilirsiniz. Sahil güzel bir düzenleme ve bir çok farklı figür heykeller ile şehrin önemli bir noktalarından olmuş. İlk ziyaret İzmir’deki benzerliği ile dikkat çeken saat kulesi (çaça çeşmesi), yok yok gerçekten aynısı. Tabi Batum’dakinin tek özelliği her gün çeşmesinden bir saat ücretsiz çaça akması. Buranın hemen az ilerisinde Gürcü alfabesini simgeleyen Alfabe Kulesi ve hemen yanıbaşında ki dev teknoloji binasını görme imkanımız oldu. Yakın mesafedeki Ali&Nino heykelini ziyaret edebilirsiniz. Heykelin acı bir hikayesi mevcut.

Ali Azerbaycan’lı müslüman, Nino ise Gürcü bir Hıristiyan. Bakü’de yaşayan Ali ve Nino birbirlerini sevmelerine rağmen Bakü’de bir başkası tarafından kaçırılır. Ali, Nino’yla beraber onu kaçıranı bulur ve onu öldürür. Nino’yu alıp Gürcistan’a kaçar, ailesinden onu ister fakat Nino’nun ailesi Ali müslüman olduğu gerekçesiyle vermez. Bu sırada Azerbeycan’ın Ermenistan savaşı nedeniyle Ali cepheye gider, ve ölür kavuşamazlar. Birbirlerine kavuşamayan iki insanın heykelini Batum’a yolunuz düştüğünüzde sahilde heykelini görebilirsiniz. Heykel hareket eder ve birbirine kavuşur görüntüsü vermektedir. Gece ise heykeli hareket etmektedir. Ayrıca sahil boyunca bulunan noktalardan bisiklet kiralayabilir pedallayarak şehri keşfedebilirsiniz. Şehir içine girdiğimizde ise İtalya’da bir çok noktada gördüğüm özellikle Bologna şehrindeki heykelin birebirini, Neptün çeşmesini görünce çok şaşırdım. Çevresindeki yeşil düzenlemesi ile güzel bir alan yaratmışlar. Şehir merkezine doğru girdiğimizde sahildeki yeni yapılanmanın haricine eski dönemin izlerini görmek mümkün. Buradan yolumuz büyük Avrupa meydanı ve meydanın ortasında elinde altın koyun postu ile dikkat çeken Medea heykelinin olduğu alan oldukça dikkatimi çekti.

Bu caddenin hemen başında ise Astronomik saat dikkat çekmekte. Buradan ise Avrupai mimarisi ile dikkat çeken Piazza meydanına gördük, gerçekten insanların etrafındaki cafelerde keyifli anlar geçirebileceği küçük ama estetik bir meydan, yolunuz düşerse görmenizi isterim. Botanik garden 111 hektar üzerine kurulu dünyanın en zengin botanik bahçelerinden biri. İçerisinde binlerce bitki ve ağaç türlerini görebilirsiniz. Yolunuz şehre düşerse uğramanızı öneririm. Gürcülerin diğer meşhur yemeği olan Khinkali (Hinkal) yemek için Shemoikhede restauranttaydık. Hinkali burada sadece etli tatmamıza rağmen ben Tiflis’te patatesli ve mantarlısını tatma imkanım olmuştu. Bizim mantıların çok büyüğü diyebilirim Mantının burma kısmından tutup bir parça delik açarak önce suyunu içiyorsunuz sonrası malum midede zaten. Yanına da favorim tabi ki armutlu limonata. Bu lezzetli içeceği yolunuz düştümü denemenizi öneririm. Son günde ise Central market (pazarları) uğradım. Buradan yine sahil boyundaki bir çok farklı yapının bulunduğu bölgede ters ev, şişe şeklinde kule, Akropolis, ve değirmeni ziyaret ettik. Şehrin dışındaki Gonio Apsaros kalesini geldiğimizde işte en sevdiğim zaman deyiverdim kendi kendime. Gürcistan’ın en eski yerleşim yerlerinden biri ise Gonio kalesinin etrafı olması ise hayli ilgi çekici. Giriş ise ücretli 4 lari (yaklaşık 3.2 TL). Küçük bir kale olmasına karşın yeşil doğa içindeki manzarası nefisti. Burada bir çok nefis fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

Buradan 20 dakikalık bir yolculukla Ajarian Wine House şarap tadımı ve öğle yemeğimiz için geldiğim doğal güzelliği olan bir yer. Doğanın ortasında bu nefis bağ rotasında yöreye özgü şarap tadımı yapıp yemeklerini yiyip mahzenlerini gezdim. Gürcü şarabı hakkında bir şey söylemeden geçemeyeceğim, ülke kültüründe büyük önemi olan şarabın gerçekten bir çok yere göre kalitesi yüksek yolunuz düşerse mutlaka deneyin.

İnanılmaz doğası ile Makhuntseti şelalesine geldim. Suyun ve yeşilin olduğu her yere hayran kalmışımdır her zaman. Yolunuz Batum’a düştüğünde not alın lütfen. Hemen yakınındaki Makhuntseti köprüsü gördükten sonra yolumu limana düşürüp teleferik ile şehri kuşbakışı seyrettim. Hadi bir komşuya gidip gelelim yahu ciddi söylüyorum ne pasaportu arkadaşım nüfus cüzdanını kap gel sen. Gel şöyle bir Gürcistana gidelim, bir hinkal, haçapuri yiyelim, armut suyu içelim istersen üstüne biraz çaça veya gürcü şarabı içer demleniriz. Yemyeşil doğasını görür kendimize geliriz Yenilenen yapılarıyla, yeşil doğası ve Karadenizin güzelliğiyle güzel yer Batum, gelin görün…
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.