Karadeniz’in İncisi Ordu

Ordu mavi ve yeşilin buluştuğu cennet Karadeniz’in güzel şehri. Yaylalarında geçirdiğim keyifli zamanlar, gördüğümde hayranlığımı gizleyemediğim şelaleleri, Boztepe’den baktığımda manzarasında büyülendiğim, güneşin batışının bir başka güzel olduğu Yason burnunda keyif aldığım, sonunda ise beni kendine aşık eden bir şehir oldu Ordu. Şehir ülkemizdeki deniz üstünde tek havalimanına sahip. Bir çok uçak firmasının ise şehre günün farklı saatlerinde uçuşu var. Ucuz Ordu uçak bileti için lütfen tıklayınız. Havalimanından şehre ise shuttle servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ordu’nun en güzel yerlerinden birisi ise sahili, kıyı boyunca yürüyebilir, sonundaki plajda yüzebilir, çimenlere serilebilir yok ben kuşbakışı Karadeniz ve Ordu’ya bakmak istiyorum derseniz hemen sahil kenarındaki teleferiklerle Boztepe’ye çıkabilirsiniz.

Ordu’nun çevresindeki muhteşem güzellikleri anlatmaya. E şimdi Ordu’ya gelmişken ne yeriz derseniz önerim sırasıyla, Pancar çorbası, pide, kaldirik otu, pancar diplemesi, fırında erişte birde yolunuz Kabataş’a düşerse mutlaka künefe yiyin derim.

ORDU’DA GEZİLECEK YERLER

ULUGÖL :  Ordu şehir merkezinden yaklaşık 1.5 saat sürede vardığınız Gölköy ilçesinden de 8 km uzaklıktaki Ulugöl’e ulaşabilirsiniz. Harika bir doğa ile karşılaşacağınız Milli park içerisinde yeşil sülük gölünü görmeden ayrılmamanızı öneririm. Ulugöl’ün etrafındaki yürüyüş yolunda muhteşem doğaya karşı yürümenizin size iyi geleceğini düşünüyorum Burada aynı zamanda bungalov evlerde konaklayabileceğinizi bilin isterim. Bir evde 4 kişi kalınabiliyor gecelik fiyatı ise 150 TL.

KURUL KALESİ : Şehir merkezinden 13 kilometre uzaklıkta harika bir tepe üzerine kurulu olan Kurul kalesi görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Eski zamanlarda kale olarak bilinse de kazılarda su sarnıcı çıkarılmış. Manzarasında Ordu ve Karadeniz ayaklarınız altına seriyor.

PERŞEMBE YAYLASI : Ordu’dan yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk ile varılan Perşembe yaylasına doğaya ve seyir zevkine doyacağınız çok güzel manzaralar ile karşılaşacağınızı belirtmek isterim.Ayrıca Ordu’nun en güzel etlerini burada yiyeceğinizi unutmayın.

MENDERESLER : Şimdi bu menderesler ne diyeceksiniz, ben size bilimsel olmadan kısaca özetlemem gerekirse kıvrım kıvrım akan akarsu diyebiliriz. Perşembe yaylasında muhteşem bir görsel şölen sunan menderesleri mutlaka görmelisiniz. Hele de burda koyun sürülerini görürseniz dalın arasına.

UZUNDERE ŞELALESİ : Aybastı ilçesinden yaklaşık 25 km uzaklıktaki Uzundere şelalesi için araçla bir noktaya gidip 500 metre kadar patika ve dar yoldan geçerek ulaşıyorsunuz şelaleye. Ordu’nun belki de Karadeniz’in en iyisin, Türkiye’nin ise sayılı güzel şelalelerinden bence. Görmelisiniz.

KİBELE HEYKELİ : Yakın zamanda Kurul kalesinde çıkan ve Karadeniz’in ilk heykeli olan Ana Tanrıça Kibeleyi görmelisiniz. Heykel kısa zaman sonra Ordu müzesinde sergilenecek.

ÇİSELİ ŞELALESİ : Ordu kent merkezine yaklaşık 50 dakika uzaklığındaki Çiseli diğer adıyla Karaoluk şelalesi Ordu’da görülecek yerlerden biri. Şelalenin hemen önündeki büyük su birikintisi ise bir küçük göl yaratmış, burada aynı zamanda yüzebilirsiniz.

KADINCIK ŞELALESİ : Benim etkilendiğim yerlerden biri oldu burası. Biri dolgun  diğeri ise bölünmüş olarak akan şelale çok güzel bir yer. Şelalenin içerisinde ayrıca 200 yıllık bir değirmen bulunmakta. Fotoğraf bakımından da harika bir yer burası. Aracınız ile girerken sarp dik dar yoldan ineceğinizi hatırlatayım. Buranın şehre uzaklığı ise 1 saat civarında.

ÇAMBAŞI YAYLASI : Güneşin bir başka güzel battığı harika bir yer burası. Ordu’nun her yeri şelale, yayla olsa da burası bir başka güzel. Gelin burada kendinizi salın doğaya, ne dert kalır ne tasa telefonu kapamayı unutmayın ama
ABLAK TAŞI : Harika bir patika yoldan çok güzel manzara ile ulaştığımız Ablak taşına ilk geldiğimdeki gördüğüm güzellik karşısında şaşkına döndüm. Norveç manzarasında gördüğümüz benzeri bir görselle karşılaşınca mutlu oldum. Ablak taşından baktığınızda mükemmel bir manzara ile karşılaşınca benim kadar sizde mutlu olacaksınız, programınıza alın derim.

BOZTEPE : Ordu’yu ve Karadeniz’i kuşbakışı seyredebileceğiniz en güzel yer. Ordu’ya geldiğinizde listenizde olması gereken yerlerin başında gelir.

YEŞİLCE KÖYÜ : Bir köy olsun sizi 10 dakikada kendine aşık etsin. Burası beni kısa sürede içine çeken bir yer oldu. Mükemmel bir doğanın içinde kırmızı çatılı evleri olan bu köyde uzun zaman fırsat kolluyorum, görmelisiniz.

ÜNYE KALESİ : Gördüğüm en güzel kalelerden biri, muhteşem bir kapısı, kaya mezarlarıyla ilginç bir yer. Listenize almanızı öneririm. Kaleye giriş serbest, zirvesinden ise karşılaşacağınız manzaraya büyüleneceksiniz

YASON BURNU : Gördüğüm en güzel yerlerden biri ve Ordu’nun görülebilecek yerlerin başında geliyor. Yason kilisesinin ve burundaki fenerin verdiği muhteşem görüntüyü birde gün batımında görmenizi öneririm.

OHTAMIŞ ŞELALESİ : Ordu’nun görülecek en güzel şelalelerinden biridir. Şehir merkezine 1 saat uzaklıktaki şelale görüntüsüyle ziyaretçilerini büyülüyor.
Ordu’nun görülebilecek yerleri tabiki buralar ile sınırlı değil, fakat öne çıkan yerleri keşfederek sizlere anlatmaya çalıştım. Şehrin tarihi ve doğal özellikleri haricinde bir çok Klarnet sanatçısına klarnet yapan rahmetli Ahmet ustanın atölyesi mutlaka ziyaret edilmeli. Ayrıca bilirsiniz vespa ile dünyayı dolaşan bir Türk ve Ordu’lu. Kaç zamanda aramama rağmen bulamadım ama bir sonraki gezimde inşallah bulacağım. Hikayesini cidden çok merak ediyorum. Ben doğasında, tarihinde, yaylalarında ve özellikle bitmek bilmeyen şelalelerini görmekten büyük keyif yaşadım. Sıcak misafirperver insanların bu güzel şehir ile özleşmesi gelen konuklara gösterdiği ilgi ise memnuniyet verici. Kendi güzel, doğası güzel, insanı güzel bu şehri gelin, görün keşfedin. Cennet Karadeniz’in parlayan yıldızı bu şehir.

Keşfetmelisiniz…
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.