Katmandu Gezilecek Yerler

Güzel  ve güler yüzlü insanların ülkesi Nepal. Muhteşem doğası, binlerce yıldır ayakta kalmış tarihi bir başkente sahip. Başkent Katmandu gezilecek yerler bakımından zengin bir yer diyebilirim. Binlerce yıllık tarihi ile dünyanın farklı kimliğindeki güzel kimliklerinden. Güzel şehir fakir görünümlü, kalabalık ama güler yüzleri ile ziyaretçilerini mutlu ediyorlar. En fazla 3 günde keyifli günler geçirebileceğiniz bir şehir Katmandu.

Şehir için tek olumsuz uyarım kentin inanılmaz bir toz içinde olması, bu yüzden yanınızda maske ya da buff bulundurmanızı öneririm.

 

Katmandu gezilecek yerler bakımından zengin bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Şehirde en önemli noktalar uzak noktalarda olduğunu hatırlatmakta fayda var. Katmandu şehir merkezine en yakın yer ise Patan Durbar meydanı, açık meydanı parayla gezme fikri inanın hiç ama hiç cazip gelmedi. Meydana giriş 1.000 Rupi ( yaklaşık 35 TL ) Burası depremin etkisini fazlaca hissettiği bir yer. Çin mimarisi tarzında bir çok yapıyı görebilmek mümkün. Meydanın en bilindik yeri Kumari evi ve Meju Deva isimli Şiva tapınağıdır. Bu meydanın beni etkileyen yüzü haricinde Kumari evinin geçmişi oldu. Kumari Hindu ve Budistlerin yaşayan tanrıçası olduğuna inanılır. 2 ila 5 yaş arasındaki Budist ailelerinin kızları arasından seçilmektedir. Kızların seçimi ise korkusuz olduklarını gösteren birkaç testten geçiriliyor. Ergenliğe girene girene kadar Tanrı olarak inanılıyor ve yılda sadece birkaç kez dışarı çıkmasına izin veriliyor.  Regl olmaya başladıklarında ise kutsallıklarını kaybediyorlar ve halkın arasına karışıyorlarmış. Kendisine geçimi için bir maaş bağlanıp hayatını sürdüren Kumari ile evlenen erkeklerin kısa ömürlü olduğuna inanıldığı için kimse onlara yaklaşmıyormuş. Kumarinin bereket ve bolluk getirdiğine ülkeyi kötülüklerden koruduğuna inanılıyor. Meydanda bulunan 3 katlı evin girişinde aslan heykelleri tarafından korunduğuna inanılır. İçeride yaşayan kumari her gün 16:30 civarı onu bekleyen ziyaretçilere yüzünü göstermek için birkaç dakika pencereye gelip gökyüzüne bakıyor.  Kumari evinin avlusunda gördüğünüz pencerelerin ahşap oymacılığı dikkat çekmektedir. Kumari yılda bir kez düzenlenen festival için evden törenle götürülür. Bu arada Nepal halen Tanrının yaşadığına inanılan tek ülkedir. Şehrin diğer önemli noktalarından birisi Pashupatinah tapınağıdır. Burada ölü yakma törenleri düzenlenmektedir. Kutsal saydıkları nehrin kenarında yakılan ölülerin törenlerini izleyebilirsiniz. Nepal’in simgelerinden olan Sadular (çakmalar çünkü para karşılığı fotoğraf çektiriyorlar ) burada bulunmaktadır. Swayambhu tapınağı diğer adıyla maymunlar tapınağı Katmandu’nun diğer ziyaret noktalarından birisidir. Tapınağı ücretsiz gezebilirsiniz ama maymunlara dikkat edin.

Endonezya’dan sonra en büyük Budist tapınağı olarak bilinen Boudhanath tapınağı ziyaret edilecek yerlerin başında gelir. Ulaşım için lokal otobüsleri kullanabilirsiniz. Yine şehrin dışında ama bir o kadar mimarisine hayran kaldığım Bhaktapur’da bulunan Durbar meydanı mutlaka görülmeli.  Ben ulaşım için yaklaşık 30 dakika süren yerel otobüsleri kullandım, Thamel meydanının hemen arkasından kalkmaktadır. Meydana giriş anlamsız bir şekilde pahalı turiste özel 15 $. Valla kötü örnek olmak istemem ama yetti gari deyip,  arka sokaklardan alana giriş yaptım. Katmandu’nun en güzel tarihi alanları kesinlikle burada ama deprem maalesef bir çok yapıyı yıkmış. Şehrin en kalabalık yeri ise Thamel caddesi ve etrafıdır, bu caddede yüzlerce outdoor ürünleri satan dükkanlar bulabilirsiniz. Katmandu çevresinde gezilecek yerlerden diğer birisiyse yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan doğasıyla ziyaretçilerini büyüleyen Nagarhkot.  Eğer hava müsade ederse buradan Everest’i bir parçada olsa görmek mümkün. Katmandu dışında doğada kalabileceğiniz köy ziyaretleri yapabilirsiniz. Başkent Katmandu’ya Türkiye’den uçuş bulabilmek mümkün. Ben tercihimi Doha aktarmalı olarak Qatar Airways’ten gerçekleştirdim. İki uçuş yaklaşık 9 saat sürmekte. Şehir içi ulaşımda taksi ya da bisikletli tuk tuk kullanılabilir. Yerel otobüsleri ise çok ucuz bir o kadar nostaljik. Şehirler arası otobüsler genelde Thamel caddesinin arkasında Yellow Pagoda hotelin önünden her sabah 07:00 de hareket etmekte. Onlarca otobüs birden hareket eder, 140 kilometrelik yol yaklaşık 10 saat sürmekte. Bu yolculuk için 600-700 Rupi ödeyebilirsiniz. Katmandu’dan aynı zamanda Hindistan’ın başkenti Delhi’ye araç bulabilirsiniz.

Ülkenin başlıca lezzeti mantıya benzer bir tat olan Mo mo  diyebilirim. Diğer meşhur yemekleri ise Nepali Thali. Bir tepsi içinde bir çok sos ile servis edilen pirinçten oluşan yemek tam bir köri soslu lezzet. Şehirde aynı zamanda bol baharatlı ve köri soslu Dal Bhat, makarna ve sebze rendeleyerek yapılan Chowmin, karışık sebzelerden yapılan Thukpa ve Picules deneyebileceğiniz diğer lezzetler. Ülkede suyunuzu kapalı olarak tüketmenizi öneririm. Katmandu aynı zamanda bir burger cenneti her yerde burger yapan dükkanlarla karşılaşabilirsiniz.

 Katmandu konaklama konusunda çok fazla seçenek bulabileceğiniz bir yer. Thamel caddesi üzerinde ve etrafında yüzlerce hostel bulabilirsiniz. Ben konaklamamı nefis bir yer olan Thamel Hostel’de yaptım. Temiz, güzel ve keyifli bir yer, girişinde ise bir kafe ve restoranı var. Fiyat olarak ise yerine göre çok iyi diyebilirim, ben günlük 550 Rupiye konakladım. Thamel caddesinin hemen üstünde olan hosteli tavsiye ederim.

 Nepal Hindistan’a göre bir kat daha pahalı diyebilirim, neden Hindistan ile karşılaştırıyorsun derseniz en yakınında birbirine benzerliğiyle olduğunu söylemek isterim. Özellikle turist gördüklerinde fiyatlar resmen 2 katı. En ilginç durumsa her girdiğiniz meydan ve tapınağa 1.000 Rupi yaklaşık 35 TL ödeyerek giriş sağlayabiliyorsunuz ki çok para. Thamel caddesi etrafında bulunan Outdoor ürün mağazalarından ünlü markaların ürünlerinden alabilirsiniz. Burada imitasyon ürünler uygun fiyata satılmakta. Katmadu’dan kalkan küçük uçaklarla Everest’i görmek mümkün. Yaklaşık 1 saat süren uçuş için 170 $ ila 190 $ ödeyebilirsiniz. Firma önerim ise Buddha Air ile Yeti Airlines. Şehir aynı zamanda hediyelik cenneti olduğunu söyleyebilirim. Katmandu’da 3 gün fazlaca yeterli olacaktır. Katmandu’yu dolaşırken (sadece şehir merkezinde) yanınızda ağzınızı kapamak için buff ya da maske bulundurmanızı öneririm, keza şehir toz bulutu.

 

Keşfetmeniz dileğiyle..
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.