Kazakistan’da Ne Yenir

Geçen sene Orta Asya ülkelerinden Kırgızistan’da bulunmuştum, şu an da komşusu Kazakistan’dayım. Kültürlerin, doğasının ve hatta yemeklerinin bile benzediği iki komşu ülke. Kazakistan’ın öyle çok geniş mutfağını pek bulamadım, ama açta kalmadım. Fakat iki komşu ülkenin yemekleri aynı, her halde ortak mutfaklara sahipler. Mutfak kültürleri genellikle at eti ve büyükbaş hayvan üzerine dayalı. Bir çok yemekte at etini görebilirsiniz. Kurdak, et yemeği (beşparmak) gibi yemekler haricinde şehirler de çokça döner dükkanları görebilirsiniz. Kırgızistan’da bir tane bile Mc Donalds gibi markalar görmeme rağmen Kazakistan’da çok fazla Kfc, Mc Donalds ve Burger King’e rastlayabilirsiniz.

Kazakistan’da komşu ülkelerin de lezzetlerine çok fazla rastlayabilirsiniz, mesala Özbek pilavı. İlk gün bir arkadaşımın da önerisiyle Rumi restorana gittim. Mekan on numara, yemekler leziz, fiyat ortalamanın biraz üstünde. Kırgızistan’da deneyip hastası olduğum lagman, çay ve su için Rumi’de 2.780 Tenge (31 TL) ödedim. İlk defa denediğim Özbek pilavı içinse 1.190 Tenge ( 14 TL ) ödememe rağmen tadı efsane. Dostyk caddesinde ki Rumi’yi denemenizi öneririm. Ülkede yemeklerin yanında ise demlikle gelen çay vazgeçilmezleri. Kazakistan’da ne yenir sorusunun cevabını verelim

Kurdak : Ülkenin sevilen üstüne soğan ile servis edilen yemekleri.

Et yemeği (Beşparmak) : Suda yapılan hamurun üstüne at eti koyup servis edilen geleneksel yemekleri.

Lagman : Efsane lezzet, erişte üstüne dana eti ve baharat ile servis ediliyor. Mutlaka denemenizi öneririm.

Samsa : Hamurun içinde etli, patatesli ya da peynirli yapılıp pişiriliyor. Bizim çibreğin bir farklı hali.

Mantı : Görünüş bildiğimiz mantı, hamuru ise çok ince. Genelde etli olan mantının bize göre değişik bir lezzeti var.

Kazak çorbası : Pirinç et ve yoğurttan yapılan yemekleri. Tadı nefis en beğendiğim lezzetlerinden oldu.

Özbek Pilavı : Özbekistan’ın meşhur pilavını her yerde bulabilmeniz mümkün, üzerinde at eti ile servis edildiğini hatırlatmak isterim. Tadı nefis, mutlaka denemelisiniz.

Baursak : Yağda ekmek kızartması, bizim pişimize benziyor.

Kazı Karta : At etinden yapılan bir yemek. Bağırsağın içine doldurulan bir et doldurulup pişirilip servis ediliyor.

Kımız : Daha önce Kırgızistan’da da deneyimlediğim at sütünü pek sevemedim.

Şubat : Bildiğiniz Deve sütü, Kımıza göre tadı çok çok güzel. Deve sütü ne alaka diyebilirsiniz ama güney kesimlerde yollarda çokça sahipsiz deve görebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun 🙂
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.