Kenya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kenya, Doğu Afrika’nın güzel ülkesi. Kenya Masai Mara ile, Serengeti Milli Parkıyla, doğal yaşam alanlarıyla, her yerde karşıma çıkan akasya ağaçlarıyla eski insan fosilinin ilk izleriyle insanı çeken bir ülke. Ülkenin başkenti Nairobi olup, en önemli şehirleri Mombasa, Kisumu, Nakuru’dur. Kenya’da resmi dil İngilizce olup, en çok konuşulan 2. Dil ise Kswahili’dir. Aynı zamanda Kenya’da yaşayan 47 kabilenin konuştuğu her birinin ayrı dili bulunmaktadır. Ülkenin para birimi Kenya Shilingi’dir, 1 dolar ise 103 KSH’dir. Daha iyi hesaplama yaparken kabaca paranın üzerinden 2 sıfır atarsanız dolar olarak düşünebilirsiniz.  Doların üzerinde damga, yazı ve 2009 tarihinde eski paraları almadıklarını belirtmeliyim. Kredi kartı ise sadece visa kart kabul edilmekte.  Kenya’da Ocak – Şubat ayları kuru, Mart – mayıs ayları arası yağışlı, Haziran – Eylül arası kuru ve Ekim Aralık arası yağışlı zamanlardır. Halkın % 85’i Hristiyan %12’si Müslüman ve %3’ü diğer mezheplerdendir.

Kenya safari parkı
Kenya safari parkı

Jomo Kenyatta havalimanı uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizden bu havalimanına her gün düzenli direk ve aktarmalı olarak seferler bulunabilir. Türkiye’den başkente Qatar Airways ile Doha aktarmalı uçabilirsiniz. Kenya’da hava  uçuşları çok pahalı olduğu için kara ulaşımı alternatif olarak düşünülebilir. Otobüsler genellikle sabah erken saatler ve sık olmasa da gece seferleri olabilir. Tanzanya’ya Dar Express ve Klimanjero, Uganda ve Ruanda’ya  Modern Cast otobüs seferleri gerçekleştirmekte.  Ülkede tren yolu ise pek gelişmiş sayılmaz, Nairobi’den sadece Mombasa ve Nakuru’ya tren haftanın belirli günleri bulunmakta. Matatu toplu taşıma minibüsleri renkli ve farklı konseptleriyle dikkat çekiyor. Bu deneyimi yaşamanızı öneririm. Taksiler çok pahalı ben onun yerine gideceğim yere ne kadar ödeyeceğimi bileceğim ve daha ekonomik olan Uber’i tercih ettim. Daha ucuz bir ulaşım için şehrin her yerinde bulabileceğiniz moto taksiler mevcut. Pazarlığınızı yaptığınız takdirde çok uyguna gideceğiniz yere varabilirsiniz. Ülke Afrika’nın safari cenneti olarak biliniyor. Bir çok toprağı milli park ya da özel ayrılmış alanlardır. Kenya aynı zamanda dünyanın en büyük vadisi olan Rift vadisine ev sahipliği yapmaktadır. Afrika’da gezdiğim diğer ülkeler gibi Kenya’nın ucuz olduğunu söylemeyeceğimi bilmenizi isterim. Neye göre kıyasladın dersen kıstasım her zaman kendi ülkeme göredir. Bunu daha iyi anlamanız için marketlerine girmenizi öneririm. Ülkede kullanabileceğiniz operatör şirketleri ise Safaricom, Airtell, Africatell, benim önerim ülkenin her yerinde çeken Safaricom. Kenya’da resmi dil İngilizce olup ikinci yerel olarak kullandıkları dil ise Swahili’dir. Yerel ile daha yakınlık kurmak isterseniz size önerim dillerindeki önemli sayılacak bir birkaç kelimeyi bilmekte fayda var. Ayrıca günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Naivasha gölü - Kenya
Naivasha gölü – Kenya

Jambo : Merhaba

Karibu : Hoş geldin

Asante Sana : Teşekkür ederim

Pole Pole : Yavaş Yavaş

Hakuna Matata : Sorun yok

Nzuri : İyi

Mbaya : Kötü

Samahani : Özür

Tadadhali : Lütfen

Mkate : Ekmek

Kahawa : Kahve

Chai : Çay

Maji : Su

Bei Gani : Kaça – Ne kadar

Fedha : Para

 

Önerilerim :

**Kenya’ya geldiğiniz de eğer Uganda, Ruanda’da dolaşacaksanız 100 dolar karşılığında East Africa Visa almalısınız, ya da Kenya’ya çoklu giriş çıkış yaparsanız da bence almanızda fayda var. Kenya vizesi 50 dolar ve kapıda alabilirsiniz. Yanınızda aşı kartınızı bulundurmalısınız.

 

**Kenya’nın yaşayan değeri Masai’ler, renkli insanları görmelisiniz. Önerim herkesin gittiği artık ticarete dökmüş köyler (rehbersiz beyazları almıyorlar) yerine bilinmedik köylerdeki Masaileri ziyaretinizde daha özel anlar yaşayabilirsiniz.

**Dünyanın en büyük vadisi olan Rift vadisi bu topraklarda, burada dolaşmanızı öneririm.

**Ülkenin en büyük gölü olan Nakuru gölünü ziyaret edebilirsiniz. Burası aynı zamanda kamp alanı için çok uygun.

**Nairobi’de bulunan Fil yetimhanesini ziyaret edebilirsiniz. Her gün 11:00 – 12:00 arası filleri beslemeye alıyorlar ve görebiliyorsunuz. Keyifli anlar bence ziyaret etmelisiniz. Bir diğer yer ise Giraffe Center burada bulunan Zürafalar çok tatlı, hele bir tane uzun boylu Bety var 🙂  görürseniz selam söyleyin benden. Burada ellerinizle zürafaları besleyebilirsiniz.

Kenya
Kenya

**Kenya’da hediyelik almak isterseniz dükkanlardan değil, her hafta Perşembe günleri Puljman Alışveriş merkezinin otoparkında kurulan Masai Market’ten yapabilirsiniz. Eğer pazarlığınızı yapmayı başarabilirseniz aldıklarınıza siz bile inanamayacaksınız. Ben 90 dolara bir 40 litre çanta içine sığacak hediyelik eşya aldım. Burada kendinizi kaybedebilirsiniz, benden söylemesi. Ayrıca önemli uyarım size söylenen bilin ki en az 2 katı fazladır. Fiyatı siz belirleyebilirsiniz.

**Bu toprakların farklı yüzü gelen beyazları (Muzungu diyorlar) dolar olarak görüyorlar. Her ne yaparsanız yapın, pazarlığınız mutlaka olsun, hem de kıran kırana. Çünkü bilin ki sizden haklarının çok üzerinde para talep edeceklerdir.

**Plastik poşet kullanımı yasak, elinizde görülürse mutlaka size ceza olarak geri dönüşümü olacaktır. Ayrıca havalimanının dışında dahi sigara içmek yasaktır, bilginize.

**Elektrik 220 – 240 volt ve prizlerine uygun G şeklinde adaptör aparatını yada çoklu dönüştürücüleri yanınızda bulundurmanız faydanızadır.

**Su olayını ise kesinlikle kapalı su kullanarak çözmelisiniz hatta dişlerinizi bile kapalı suyla fırçalamanızı öneririm.

**Kenya’da nereye gitseniz Karen ismiyle karşılaşacaksınız. Danimarka’lı Karen Dinesen’in burada yaşamını kurarak yoksul insanlara yardımı ve çocukları okuma yazmaya teşvik etmesiyle ona büyük sevgi beslenmiş. Yaşadığı çiftliğinde ve yetiştirdiği kahve tarlalarında yüzlerce insana istihdam sağlamış. Bir çok ödül alan Out Of Afrika kitabını ve filmini izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca öldükten sonra müzeye dönüştürülen evini ziyaret edebilirsiniz.

**Çaylar sütle servis edilmekte, baştan uyarmanızda fayda var. Ayrıca meşhur Kenya kahvesinden hediyelik alabilirsiniz, içimi güzeldir.

Keşfetmeniz dileğiyle..
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.