Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna’nın başkent Kiev’den sonra en büyük ikinci şehri Kharkiv’dir. İstanbul‘dan her gün düzenli ve karşılıklı uçak seferleri bulabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine taksi ya da havalimanı dışından geçen dolmuşlar ile merkezi konuma gidebilirsiniz. Şehrin bilindik en büyük ve güzel caddesi Sumska caddesidir. Burada dolaşırken Rus savaşının fotoğraflarını ve atılan bombaların hurdalarını burada çadır müzeyi görebilirsiniz.

Büyük parkları bu şehrin en dikkat çeken yönüydü benim için. İnsanların keyifle zaman geçirdiklerini ve bir şehir için ne kadar önemli olduğunu tekrar görmüş ve anlamış oldum. Benim ülkemde de şehirlerinde böyle parklar keşke olsa diye hayıflanmadım değil. Ukrayna’nın keyifli şehrini keşfetmeniz dileğiyle.

Gorky park şehrin simgesidir. Özgürlük meydanında ise tüm etkinlikler düzenlenmektedir. Ülkenin en eski müzelerinden ve şehrin en iyi müzesi olan Kharkiv Sanat müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerinden. Şehrin en eski yapısı olan Pokrovski Manastırı şehrin keşfedilmesi gereken yerlerinden birisidir. Üniversite durağında yer alan manastırı ziyaret etmenizi öneririm. Shevcenko parkı ise şehrin en eski parkı olma özelliğini taşıyor. Annunciation Katedrali ise heybeti ile şehrin en gözde ibadethanelerinin başındadır. Ayrıca Sumska caddesi şehir de keyifle gezebileceğiniz başka bir adres.

Ülkenin en meşhur lezzetleri mantıları olan Vareniki ve milli yemekleri Borş çorbası.Şehir merkezinde metro, marşrutka ve taksi ile ulaşımınızı çözebilirsiniz. Metro da 3 hat kent merkezin de bulunan ana durağın ismi ise Üniversite. Metro da 3 hat var kırmızı mavi ve yeşil. Metroya 4 Grivna bilet alarak binebilirsiniz. Havaalanından taksiler 10-15 dolar ne kopartırsa götürüyorlar, tavsiyem biraz kalabalık olsa da havalimanının köşesin de bulunan döviz bürosunun önünde ki duraktan 32 numaraya binerseniz kent merkezinde inebilirsiniz, ücret ise 6.5 Grivna. Taksi kullanmak isterseniz duraktan çağırdınız da ödeyeceğiniz ücret belli.

Şehir de büyük keyif alacağınız Gorky Park’ta vakit geçirmelisiniz. Sumska caddesi üzerinde bulunan Vareniki isimli restoranda, ülkenin lezzetlerinden Vareniki’yi burada denemenizi isterim. Burası sadece mantı yapan güzel bir yer, üstelik 100 gram mantı 13 Grivna. Kharkiv gezilecek yerler bakımından Lviv kadar çok zengin olmasa da görülmeye değer.
Keşfetmelisiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.