Kırgızistan’da Bilinmesi Gerekenler

Kırgızistan’da kaldığım 21 gün boyunca, tek etkilendiğim tarihi yeri Burana kalesi oldu. Muhteşem bir Issık gölüne, harika dağlara ve inanılmaz doğa güzelliklerine sahip bir ülke, doğa sporları için tam bir cennet. Trekking, dağcılık, kampçılık alanında zengin seçeneklere sahip. Bahar ve yaz mevsimlerin de doğada ki oba (bozüy) konaklayıp o ruhu yaşamınızı isterim. Hazır buraya gelmişken başka bir ülke daha göreyim derseniz Almatı önerim. Bişkek – Almatı arası her gün karşılıklı seferler var.

*Ülkeye girdiğiniz andan itibaren 5 iş gününden (Cumartesi-Pazar sayılmıyor) fazla kalacaksanız, polise gidip kalacağınız yeri belirtiyorsunuz. Eğer bunu yapmazsanız ülkeden çıktığınızda 10.000 Som (yaklaşık 520 TL) ceza ödeyebilirsiniz.

*Ülke de en sinir olduğum durum, polis kartı gösterip (sivil polisler) size önce pasaport kontrolü yaparlar, sonra ne kadar paranız olduğunu görmek isteyecekler. Dordoy pazarında maalesef bu muameleye denk geldim. Polisler yabancılardan para koparmak için bu taktiği yapıyorlarmış, dikkatli olun derim.

*Ülkede araba kiralamak pek mantık işi değil, çünkü tabelaları hep Rusça, he ben Rusça’ma güveniyorum derseniz, hayat size güzel. Eğer pazarlık yaparsanız bir çok araba sizi birkaç gün gezdirebilir.

*Kırgızistan’ın para birimi Kırgız Somu, eğer alışveriş yaptığınız da ürünün karşılığını dolar ile yapacaksanız (ki tavsiye etmem) size para üstünü Kırgız somu olarak çevirdiklerinde inanılmaz zarar ediyorsunuz. Her ne kadar bana anlamsız gelse de 5-10 dolar gibi küçük dövizler onlar için bozuk para. Siz siz olun yanınıza dolar ya da Euro alırken temiz ve 50 ya da 100’lük banknot bulundurun.

*Her cadde birbiri ile bağlantılı, bir adres soracağınızda kesişen caddeyi mutlaka söylemelisiniz. Ülke de taksiciler bir farklı insanlar, aynı noktaya birkaç kez farklı fiyat söylediler, bu yüzden önerim mutlaka gideceğiniz yere pazarlık yapın derim. Telefon ile taksi çağırırsanız taksimetre de ne yazarsa onu ödersiniz.

*Orta Asya’nın en büyük pazarı Doldoy pazarı Bişkek’te bulunuyor, ayrıca oş pazarını da ziyaret edebilirsiniz.

*Eğer teknolojik alet almak isterseniz, Başkent Bişkek’te Sum Elektronikçiler merkezine gitmenizi öğrenirim. Ben Apple telefonumu orda Amerika’da fiyata yakın almıştım.

*Ülke de turizm ofisleri sadece Başkent Bişkek’te bir tane var. Oda ne zaman açık olacağı belli olmuyor. Hotel ya da hostel tarzı yerlerden harita edinmelisiniz.

Keşfetmelisiniz..