Kırgızistan’ın Kalbi Bişkek

İstanbul’dan başkent Bişkek (eski adıyla Frunze) karşılıklı her gün seferler yapılmakta. Ülkenin en büyük havaalanı Bişkek Manas Havaalanıdır, İstanbul’dan ise yaklaşık 4 saat 45 dakikalık bir yolculuk sonrası varılmakta. Ülkenin para birimi Kırgızistan Som’u, 1 $ yaklaşık 76 Som yapmakta. Havalimanından şehir merkezine gitmek için tek yol taksiler. Havalimanı taksileri yaklaşık 30 dakikalık yol için 1000 Som (14 $ ) Başkent Bişkek aslında diğer adıyla Frunze birbiriyle kesişen caddeleri olan düzlükte bir şehir. Kütlesel eski binaları, Sovyet tarzı imarları, insanın içini açan büyüklükteki caddeleri, bir iki katlı çatılı ve bahçeli evleri, yeşil büyük parkları ile dikkat çeken şehir akşam ise yerini sessizliğe bırakıyor. Caddelerin hemen yanındaki sulama amacıyla kullanılan sulama kanalları ise dikkat çekici. Başkentin en popüler caddeleri ise Gorki, Panfilov, Çuy, İbraimov, Sovetskaya’dır. Şehirde taksiye bindiğinizde anlaşmanın en kolay yolu ineceğiniz caddedeki kesişen iki caddenin ismini vermek (numara cadde ismi verdim inan bulamadılar) o şekilde isimlendiriyorlarmış. Başkent’te her cadde bir birinle kesişir. Ülke bizim geçtiğimiz zorlu yollardan geçmekte, belkide bizim 20 yıl gerimizdeki süreçten geçmekteler.

Ülkede zaten Rusya’nın etkisini hissetmemek mümkün değil. Türkiye’ye de büyük bir sevgi olduğunu bilmenizi isterim. Et üzerine kurulu bir yemek kültürlerine sahipler ve alışamayacağınız bir durum yok. At eti bir kaç yemek haricinde yemekler genellikle dana eti yapılmakta. Denediğim bir çok lezzet ilginç geldi, ama içinde lagmana bayıldım. Diğer deneyimlediğim yemekleri beşparmak, samsa, mantı, kurdak oldu. Ayrıca Kırgızların milli içeceği Kımız’ı deneyebilirsiniz. Ülkede nereye giderseniz gidin çayınızı ise kasede içmek ise başka bir keyifli. Ülkede bir çok Türk işletme lokantaları ve döner bulabilme imkanınız olsa da Burger King gibi markaları bulabilme imkanınızın olmadığını belirtmek isterim. Harika pazarlarında her şeyi ama herşeyi bulabilirsiniz, dolaşmak faydanıza olabilir. Dordoy pazarı ise Orta Asyanın en büyük pazarı ünvanını elinde bulundurmakta. Burada tekstilden iğne ipliğe hediyelik eşyaya kadar her şey bulabilirsiniz. Oş pazarında ise yiyecek başta olmak üzere yöreye özgü geleneksel ürünler bulabilirsiniz. Başkent Bişkek’in etrafında ise yapılacak en güzel etkinlikler ise kayak, trekking ve doğa sporları. Bunun için ise en güzel yer ise ziyaretimde keyif aldığım gür gür akan dereleri, orman ve dağ yollarıyla Ala-Arça Milli Parkı oldu.

Hadi şimdi gezilecek yerlere bir göz atmaya ne dersiniz?

ALLA TOO MEYDANI :
Şehrin en can alıcı meydanı. Arkasında büyük milli müzeleri ve önünde  büyük ülke bayraklarının dibinde 24 saat bekleyen askerler var. Bir çok etkinlik ve konserler bu meydanda olmaktaymış. Ayrıca meydanın karşısında büyük posta merkezleri, özgürlük heykelleri dikkat çekici noktalardan biri. O yol aynı zamanda elektronik cihazın çok ucuz olduğu Sum Elektronik pazara gitmektedir.

TARİH MÜZESİ :
Hemen Alla Too meydanındaki tarih müzesinde ülkenin geçmişine ait bir çok bilgi ve tarihe tanıklık edebilirsiniz.

FLARMONİ :
Arka tarafında tiyatro ve gösteri binası ve önündeki Manas heykeli ise dikkat çekici.

ATA BEYİT : Şehirde ilk gezimi yapmadan önce bugün dünyaca ünlü romanları çok satan Cengiz Aytmatov’un doğum günü olma sebebiyle mezarı başında törene denk gelmem büyük bir şans oldu benim için. Şehir merkezinden yaklaşık bir 15 km uzaklıktaki Ata beyit adlı mekanda kabristanı bulunmakta. Ben törene yetiştiğimde ablası ünlü yazarın bu kutlu günü hakkında düşüncelerini anlatıyordu. Ata beyit’in içinde aynı zamanda toplu mezarlık bulunmaktadır. Burası 1993 yılına kadar saklanılmış daha sonra burasını korucusu bekçi tarafından kızına vasiyet edilince, bekçinin kızının çabaları sonucu ortaya çıkmış. Burada yatan 138 kişiden biri Cengiz Aymatov’un babası Törekul Aymatov’dur. Aynı zamanda burada bir Türk’de yatmaktadır. Burayı ziyaret ettiğimde öğrendiğim bilgiler için hüzünlensem de büyük bir yazarın doğum gününde onu mezarı başında anmak beni mutlu etmişti.

BURANA :
Tokmak şehri yakınlarındaki Karahanlıların baş şehri olan Balasagundaki tarihi kuledir. Giriş çok ucuz 1.5 TL, içeri girdikten sonra isterseniz kuleye çıkabilir ve etrafı seyredebilirsiniz. Ayrıca Burana Kulesininin hemen arkasında ise eski çağlardan kalma heykel taşları görebilirsiniz.

ALA ARCA :
Araçla giriş yaparsanız 450 Som ödemeniz gerekmektedir. Yol boyunca harika manzaralar, etrafta dolaşan atlar ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Bence bu harika doğada uzun süre yürüyün , akan nehrin suyun verdiği ses ise huzur vericiydi. Başkent’ten yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla varabilirsiniz. Buraya bir toplu taşıma araçları çalışmamaktadır.

SUPARA :
Tek kelime ile harika bir yer. Harika bir doğada etraftan akan küçük dereler ve su sesi, içeride küçük odalarda yörenin geçmişini simgeleyen eşyalarla süslenmiş Bozöylerde keyifle zaman geçirebilir, Kırgız tarihini gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda burada Kırgız mutfağını deneyimleyebilirsiniz, şiddetle tavsiye ederim.

KARAKOL :
Başkentten yaklaşık 6 saat süren bir taksi yolculuğu sonra  varabileceğiniz Karakol ilçesi ülkenin en güzel şehiri görmenizi isterim.

ISSIK GÖLÜ :
Cennet cennet, dünyanın en güzel göllerinden biri. Mutlaka görmelisiniz. Başkentten yaklaşık 6 saatlik bir yolculuk sonrası varabileceğiniz Issız Gölünde harika zaman ve muhteşem manzara ile karşılaşacağınızı bilmenizi isterim.

Keşfetmeniz dileğiyle
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.