Kişinev Gezilecek Yerler

Kişinev gezilecek yerler bakımından çok zengin gibi gözükmese de bu bölgeye geldiğiniz de kısa sürede olsa görülebilecek şehirlerden. Kişinev hakkında biraz bilgi edinmek gerekirse, Moldova Ukrayna ve Romanya’nın arasına sıkışmış küçük bir ülke. Moldova’ya 90 gün vizesiz ziyarette bulunabilirsiniz. Bu arada ülkenin başkenti Kişinev’dir. Moldova ile aramızda saat farkı ise bulunmamaktır. Ülkenin para birimi Moldova Leu (Ley) dir. Küçük banknotları vardır elinize aldığınız da biraz garip gelebilir. 100 TL yaklaşık 228 Lei yapmaktadır. Moldova genelde Rus etkisi altında kalsa da Romanya ile özleşmiş diyebilirim. Dilleri kültürleri ile Romenlerin geleneklerini yaşattıklarını hatta Romanya’nın bir parçası olduğunu düşünüyorum. Ülkenin güneyinde ise Gagavuz Türkleri yaşamaktadır. Küçük ve keyifli bir ülke Moldova. Odessa’da 5, 5.5 saat süren kara yolculuğu ve bir sınır kapısı geçerek kente ulaşabildim.

 

Şehrin en bilindik yerlerin başında Holley Gates gelmektedir. Burada günün belli saatlerinde çan çalmaktadır. Hemen yanında ki meydanda bulunan kilise ise mimarisiyle dikkat çekmektedir. Büyük bir parkın yanında bulunan Su Kulesi yine şehrin ilgi çekici yerlerindendir. Buraya kadar gelmişken hemen yanında ki, içerisinde büyük bir göl bulunan parkı gezebilirsiniz. Etnoğrafya ve Doğa Tarihi müzesi ise şehrin en çok ziyaret edilen noktalardan birisidir. İçerisi girdiğiniz de ilk bölümde doğada ki bitkiler sergilenirken ikinci kısımda ise ülkede geçmiş zamanda ki kültürlerin kullandığı eşya ve kıyafetleri görebilirsiniz. Burası aynı zamanda ülkenin en eski müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Nativity Katedrali ise şehrin görülmesi gereken en önemli ibadethanelerinden birisidir.

Rusya’nın büyük yazarlarından Puşkin’in sürgün de kullandığı eşyalarının sergilendiği Puşkin müzesi ise görülmeye değer. Kafkasya tutsağı isimli romanı ise burada yazdığı söylenmekte. Müze gezmeyi severseniz kaçırmayın derim, pazartesi günleri kapalı olduğunu hatırlatmalıyım. Heykellerini çokça görebileceğiniz Moldova’nın liderlerinden Stefan Cel Mare adına yapılan (eski adı Puşkin’miş) büyük park ise görülmeye değer. Bu büyük park şehrin en kalabalık noktalarından birisidir. Mağara ve hamamın bulunduğu Orheiul Vechi ise diğer ziyaret edilebilecek noktalarındandır. Buraları gezdiyseniz bence şehri gezmiş sayılırsınız

Şehir küçük bir yer olduğu için her yere ulaşımı yaya ya da toplu taşıma araçları ile yapabilirsiniz. Ukrayna gibi burada da el kaldırdığınız taksi ile telefonla duraktan çağırdığınız taksi arasında epey fiyat farkı olabiliyor. Önerim duraktan taksiyi istemeniz, ne kadar ödeyeceğiniz, araç bilgisi gibi bir özet size mesaj ile bildiriliyor tavsiyemdir. Kişinev’den başka şehirlere ya da başka ülkelere geçmek istiyorsanız Nort Gara (Kuzey Terminali) kullanmalısınız. Ukrayna’nın Odessa ve Lviv, Romanya Bükreş, Macaristan’ın Debrecen ve Budapeşte’ye her gün düzenli otobüs seferleri bulabilirsiniz. Ülkemizden sadece İstanbul’dan başkent Kişinev’e her gün düzenli uçak seferleri bulabilmeniz mümkündür.

Klasik Rus etkisi altında ki ülkeler de ki gibi burada da mantı en sevilen yiyeceklerden. Polenta, Costita ve bizde sarma olarak bildiğim Sarmale ise bana göre en lezzetleri yemekleridir. Soğuk iklim ve dayanıklı bir sebze olduğu için bir çok yemekte patates görebilirsiniz. Ülkenin milli gururu ise üzüm ve dolayısıyla şaraptır. Özellikle Kişinev dışında yer altın tünellerinde ki mahzenleri ziyaret etmenizi ve şarap tadımına katılabileceğinizi hatırlatmak isterim. Şehir için öncelikle önerim 2 günlük kısa bir gezinin yeteceğini söyleyebilirim.

Eğer bir iyi bir şarap severseniz mutlaka yöresel şaraplarından almanızı öneririm. Gürcistan ile birlikte en iyi şarapları burada bulabileceğinizi düşünüyorum. Kapıda yaşadığım rüşvet atraksiyonundan sonra şehir de karşılaşabilirim diye düşünmedim değil ama denk gelmedim, önerim bunları paraya alıştırmayın. Şehri bir tam günde keyifle gezebilirsiniz, özellikle parkların da vakit geçirebilirsiniz. Kişinev’in dışında ki mahzenleri dolaşmanızı mutlaka öneririm.