Mostar Gezilecek Yerler

Saraybosna Mostar arası 130 kilometre ve ortalama 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası varılıyor. Yolculuğumuz boyunca Konjic, Jablonica şehirlerine uğrayarak, yeşil ormanları ve doğa manzarası ile o yeşil Neretva nehrinin doyumsuzluğunda Mostar’a vardım. Otobüs garajında otobüsten indiğimde bizi ellerinde “ Sobe “  (kiralık oda) yazılı dövizlerle turistleri karşılayan kızlar ve kadınlar sarıyor etrafımızı. Ben plansız geldiğim için hanımefendilerden birini gözüme kestirdim. Lütfen yanlış anlaşılmasın sadece odasını kiralayacağım 🙂 Evini görmeye gittiğimde şehre uzaklığı nedeniyle evden vazgeçtim. Eski şehre daha yakın bir hostel bulmak daha iyi olacaktı. Köprüye beş dakika yürüme mesafesinde  bir bahçeli hostel buldum. Çok güzel bir ev, ev sahibimde şeker gibi, Türk olduğumu duyunca yakınen ilgi gösterdi sağolsun. Gecelik 5 Euro’ya kaldım fiyat gayet çok uygundu. Savaşın izleri burada da açık şekilde görülebiliyor. Park ve bahçeleri bile mezarlık Mostar’ın. Mahallelerde mezarlıklar hala yürek burkuyor. Şehrin girişi pek hoşuma gitmedi, buraları Hırvat ve Sırp mahalleleriymiş. Yol boyunca yerleşimler, mezarlıklar ve kilise mevcut. Şehir merkezi ise Stari Grad (Eski Şehir) daha çok Boşnak ve Müslüman kesimin yaşadığı bir kesimmiş. Şehri keşfederek kent merkezi sayılan ve bir çok restoranın ve cafelerin bulunduğu Mostar Köprüsü tarafına doğru ilerleyip şehri gözlemleme fırsatı buldum. Köprüye görmeden yol boyu rengine büyülendiğim Neretva nehrini görmek suya girmek için sabırsızlanıyordum. Yüksek bir yamaçtan inerek bu muhteşem yeşil ve turkuaz rengi olan ve suyu buz gibi nehire inince gerçekten büyülendim, gerçekten muhteşem bir güzellik.

İlk karşıma çıkan küçük ama eski yapı olan, Mimar Sinan tarafından yapılmış Karagöz Bey Cami oldu, kısa bir ziyaret ettim. Ayrıca bahçesinde Osmanlı mezarlarıda mevcut. Camiden hemen sonra yerleşim yeri olan Stari Grad’da ki köprü caddesine geçtiğimde karşımda yıllardır görmek istediğim, hayranlık duyduğum, Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından 1566 ‘da yapılıp Bosna Katliamında Sırplar tarafından yıkılmış Mostar Köprüsü duruyordu. Daha sonra Türkiye ve diğer ülkelerin katılımlarıyla Türk inşaat firmasına aslına uygun olarak tekrar  yaptırılan  Unesco Kültür Miras listesindeki muhteşem güzellik tüm güzelliğiyle karşımdaydı. Gerçekten bu dünyaca ünlü Unesco Kültür mirası listesindeki bu köprüde yürümek mutluluk vericiydi benim için. Burada anlatılan rivayete göre; Mostar’da evlenmek isteyen genç sevdiği kızın ailesine istemeye gittiğinde tek şartın Mostar köprüsünden atlaması oluyormuşBen olsam bu işi biraz düşünürüm 🙂 lakin köprü yüksek, nehrin suyu soğuk ve çok akıntılı. Bu akıntıyla Mostar’dan atlayıp taa  maazallah bilmediğin ülkeden çıkmak var. Ayrıca turistlere para karşılığı gösteri için atlayış yapan gençler var. Köprü etrafını ve eski yerleşim yerini biraz daha gezdim. Küçük ama şirin yer Stari Grad (eski şehir). Kalenin etrafında daha öncede bahsettiğim gibi cafeler, restaurantlar ve hediyelik eşya satan dükkanlar mevcut. Ben dolaşırken hediyelik eşya olarak Paşmina (desenli şal gibi bir boyun örtüsü) magnet ve süs eşyaları alabilirsiniz.

Dolaştıktan sonra öğle yemeği için bahçeli kapıda Osmanlı kıyafetleri ile konuklarını karşılayan çok güzel bir  yer olan Şadırvan Restorana“ geldim. Bahçedeki bir masaya oturup siparişimi verdim. Tabiki tadına doyamadığım Bosna köftesi olan Cevabcici ve Osmanlı şerbeti Limonata. Limonata ilginç tabii şekerini ayrı getiyorlar siz damak tadınıza göre ayarlıyorsunuz. Köfte ise harika, hayatımda şu ana kadar yediğim en lezizi. Yanında beyaz soğan ve patatesi ve yoğurt kaymağı ile servis ediliyor burada, ama diğer yerlerde normalde sadece ekmeği (ki bize göre pide) ve beyaz soğan ile servis ediliyor.

Keşfetmelisiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.