Nepal Hakkında Genel Bilgiler

Dünyanın çatısı olarak bilinen Nepal doğal güzelliği ile beni büyülemeyi başardı. Yakın bir zamanda yaşadığı büyük deprem başkent Katmandu’da bir çok tarihi binayı yerle bir etmiş. Şu an tarihi değerlerini tekrar ayağa kaldırmaya çalışıyorlar. Nepal ülke içinde barındırdığı 20 büyük dağlar ile “Dünyanın Çatısı” olarak adlandırılıyor. Everest, Himalaya dağları ve Annapurna bunların sadece bir kaçı. Doğası güzel ülke Nepal’de muhteşem doğada mutlu ve huzurlu zaman geçirebilmek mümkün. Ülkenin turisti çekmesinin en büyük sebepleri ise dağ yürüyüşleri ve kampları. Yollarda sırt çantalı gezginler her yerde karşınıza çıkacaktır. Nepal Çin ile Hindistan arasında kalmış yatay bir ülke. Ülkemizden +2 saat 40 dakika ileridedir, Nepal aynı zamanda dünyanın tek kare olmayan bayrağına sahip olma özelliğini taşımaktadır. Ülkenin neresinde dolaşırsanız dolaşın  karşınıza çıkan güzel Nepal insanı güler yüzle size Namaste yani Merhaba der.  Ülkenin çoğu yerinde Hindu ve Budist tapınaklarını görebilirsiniz. Hindistan’dan sonra 15 gün geçirdiğim bu güzel ülkede geçirdiğim her zaman huzur verici ve keyifliydi.  Nepal iyimser ve güler yüzlü insanların ülkesi, keşfetmelisiniz.

Gezilecek Yerler :   Ülkede ziyaret edilen en fazla noktalar muhteşem manzarası ile Pokhara, başkent Katmandu, milli parkıyla Chitwan ve Buda’nın doğduğu köy olan Lumbini. Pokhara’nın tercih edilmesinin en büyük sebebi muhteşem doğası ve trekking yürüyüşlerinin burdan başlaması. Kentin dibinde yer alan göl etrafı ise tam huzur verici bir yer. Göl etrafındaki rengarenk kayıklar harika fotoğraflar sunacaktır. Burada en sevdiğim yerlerden birisi ise eğer hava müsait ederse muhteşem dağları görebileceğiniz Nagarhkot köyü. Başkent Katmandu ise ülkenin tüm tarihi yapılarını içinde barındırsa da yaşanılan deprem nedeniyle bir çoğu yıkılmış durumda. En güzel tarihi yeri ise kesinlikle Bhaktapur. Başkenti gezerken en büyük önerim ağzını kapatacak buff ya da maske bulundurun, şehir tam bir toz bulutu. Ülkenin güneyinde yer alan Chitwan milli parkı ise herkes övmesine rağmen listemden son dakika çıkardığım yer oldu. Burada bir ya da iki günlük konaklamalı turlar ile hayvanları görebiliyormuşsunuz. Ama giden arkadaşlarım görebildiğiniz sadece birkaç fil ve gergedandan ibaret deyince pek içime sinmedi ve vazgeçtim.  Lumbini ise Budanın doğduğu köy olarak biliniyor. Burada Budanın çok büyük tapınağını görebilirsiniz. Lumbini Hindistan sınırında yer almaktadır.

Ulaşım :   Nepal’e Türkiye’den sadece Katmandu’ya uçuş bulabilirsiniz. Ben tercihimi Doha aktarmalı olarak Qatar Airways ile gerçekleştirdim. Her gün ülkemizden karşılıklı seferler bulabilmeniz mümkün. Nepal dağlık bir bölge olduğu için ulaşım maalesef zorlu. Katmandu Pokhara arasında 140 kilometrelik yol yaklaşık 10 saat sürüyor, uçakla ile 20 dakika. Başkent ve Pokhara’yı gezmek isterseniz önerim motor kiralamak. Günlük 700  Rupiye kiralayabilirsiniz. Diğer uzak noktalara ulaşım için lokal otobüsleri kullanabilirsiniz, biraz yavaş ama eğlenceli.

Konaklama :   Katmandu’da Hosteller güzel ve merkezi konumda ben çok iyi nitelendirebileceğim Thamel hostelde 4 $’a konakladım. Başkent bir hostel cenneti  ve tüm hosteller Thamel caddesi etrafında toplanmıştır. Pokhara ise muhteşem manzarası ile The Cherry Garden’da günlüğü 400 Rupi’ye konakladım, tavsiye ederim.

 Yeme İçme :   Burada da Hindistan gibi pirinç başlıca yemekleri. Ama Hindistan’a nazaran inek eti bulabilmek mümkün. Mo mo, Dal Bhat, Chowmin, Nepal’i Thali başlıca deneyimleyebileceğiniz lezzetler. Fiyatlar ise Hindistan’a göre 2 katı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Katmandu’da her yerde burger dükkanlarını görebilirsiniz.

 

 

Fiyat :  Ülkenin para birimi Nepal Rupisi, 1 $ yaklaşık 100 Rupi yapmaktadır. Ülke fiyat anlamında Hindistan’a göre 2 kat daha pahalı diyebilirim. Bütçeyi anlamsız bir şekilde zorlayan ise başkent Katmandu’da her girdiğiniz meydan  ve tapınak için turistten 1.000 Rupi yaklaşık 35 lira alıyorlar. Katmandu’da sadece 9 yer var böyle ödediğiniz :/ Ülkenin en sevdiğim yönü imitasyonda olsa outdoor ürünleri fiyatlar uygun diyebilirim. Tabi ana kural pazarlık, es geçmeyin derim.

Önerilerim :  Katmandu’dan kalkan küçük uçaklar ile Everest turuna katılabilirsiniz, fiyatı 170 $ ile 190 $ arası değişiyor. Eğer bütçeniz uygunsa denemelisiniz, firma önerim ise Buddha Airlines ve Yeti Airlines. Pokhara’da ise 120 $’a Paradaling, 250 $’a Ultra Light Flight, 50 $’a Tubing ve rafting, 68 $’a Zipline yapabilirsiniz. Ayrıca sağlık durumunuz müsaitse trekking turlarına katılabilirsiniz. 3 günlük konaklama ve yemekli turlar için rehberler ortalama 125 $,  7 gün ve daha fazlası için rehberler günlük 60 $ civarında para istemekteler. Pokhara bir çok turizm acentası göreceksiniz, dolaşın fiyat alın derim.