Nepal Hindistan Gezisi

Birkaç yıldır büyük özlemle hayallerini kurduğum Güney Asya’nın mistik ülkeleri Hindistan ve Nepal yolculuğuma saatler kaldı. İlk gün ki seyahat aşkım büyük heyecanla birleşince sormayın keyfimi. Farklı kültürü, değerleri, tapınakları ve gizemiyle beni etkilemeyi başaran Hindistan ile güzel insanlar ülkesi ve harika doğasıyla Nepal rotamın ana durakları. Yaklaşık 2 ay sürecek yolculuğum da Hindistan’da rotam şöyle oluşacak.

 

İlk destinasyonum deniz kenarında yer alan tam Hindistan ile karşılaşmadan kısa bir gezinti yapacağım Goa olacak. Daha sonrası kuzeyinde bulunan Bollywood filmlerinin kalbi Mumbai (Bombay) şehrinde olacağım. Birkaç gün kaldıktan sonra kuzeyin güzel şehri Amristar’da olacağım. Burada beni en çok heyecanlandıran şey Hindistan ve Pakistan sınırında ki Waga Border yani sınır nöbet değişimini görmek istiyorum. Daha sonra ise mavi şehir Jodhpur, beyaz şehir Puşkar ve pembe şehir Jaipur’u keşfedeceğim. Buraları gezdikten sonra dünyanın önemli değerlerinden Agra’da Taj Mahal’i görmek için sabırsızlanıyorum. Hindistan’da son gezimi ise belki de ülkenin en bilinen mistik şehri Varanasi’de olacağım.

 

Böylelikle Hindistan günlerimi tamamlayarak Hindistan’ın komşusu muhteşem doğası, ilginç tapınakları ve güzel insanlarıyla Nepal’de olacağım. Varanasi’den kara yolculuğu yaparak Nepal sınırına geleceğim. Kapıda bir aylık vizemi alarak ilk olarak Budistlerin hac merkezi Lumbini’ye geçeceğim.. Bu şehirde birkaç gün kalmayı düşünüyorum. Sonrasında Chitwan’a geçerek Milli parkta 2-3 günlük turlara katılacağım. Buradan yolum Nepal’in güzel şehirlerinden Phewa gölü kenarında ki Pokhara’ya düşecek. On gün kadar zaman geçirerek hem şehri, hem doğasını keşfetmek ve birazda kafa dinlemek için bu güzel şehirde zaman geçireceğim.

Burada trekking rotalarından birine katılarak Annapurna tepelerini ve Himalayaları görmeyi çok istiyorum, umarım ayağımda ki sorun buna izin verir. Ülke de son zamanlarımı ise başkent Katmandu’da geçireceğim. Patan, Bhaktapur ve Nagargoth yerleşimlerini de gezerek gezimi tamamlamaya çalışacağım. Harika zaman geçirip, bir çok anı ve dost biriktirip geri döneceğime eminim.Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.