Ölü Yakma Törenleri – Varanasi

Ölü Yakma Törenleri – Varanasi

Dünyanın en eski şehirlerinden birisidir Varanasi. Hintliler içinde bir o kadar kutsal bir şehir. Bu şehirde ölü yakma törenleri Hinduların ulaşabileceği en üst düzey ritüeldir. Hindistan’ın en ilgi çekici ritüellerinden birisidir. Hinduizm inancına göre Varanasi’nin koruyucu tanrısı Şiva’nın en önemli şehridir. Ülkede son gezim farklı bir o kadar gizemli şehir Varanasi’ye oldu. Burada etkilendiğim ritüeller ölü yakma törenleri. Ganj nehri kıyısı kenarındaki ghatlarda yapılır. Hinduların en sonuncusu olan ölünün ruhunun öbür dünyaya uğurlanmasının bilindiği bir ritüeldir.

Ölü yakma törenleri

Dünyanın üçüncü büyük dininde gerçekleştirilen bu törenler izleyenleri farklı duygulara yönlendirebiliyor. Varanasi’de kimsesiz Hindular ölümlerine kadar son anlarını toplandıkları bir sosyal evde geçiriyorlar. Ölüm gerçekleştiğinde evin en büyük erkek çocuğu beyaz kıyafetleri giyer ve saçını kazıtır. Cenaze sandal yağıyla kutsandıktan sonra saflığı temsil eden beyaz çarşaflara sarılıp, son defa kutsal saydıkları Ganj nehrinin sularıyla dualar eşliğinde yıkanır. Kimine göre ağırlığı kadarıyla sandal ağacı odunlarının altına ve üstüne gömülüyor. Kimine göreyse zenginliğine göre yakılacak ağaçların fazlalığı belirleniyor. Pandit adı verilen Hindu rahiplerin yakılmak için hazırladığı ölünün ilk ateşini törenin ev sahibi gerçekleştiriyor. Bu ritüel yakınları tarafından sessizce izleniyor. Ölünün yakma işlemi bazen saatlerce sürüyor. Tören bittiğinde yeniden doğulacağına inanıldığı için külleri Ganj nehrine dökülüyor. Ayrıca yakılan kişinin cennete kavuştuğuna inanılıyor.

Varanasi

Ölü yakma törenlerinde sadece önemli din adamları, hamileler ve çocuklar yakılmıyorlar. Varanasi’de ölü yakma törenlerini Ganj nehri boyunca büyük ghatlarda izleyebilirsiniz. Bunların en büyüğü ve en çok ölü yakıldığının adıysa Manikarnika Ghat. Bu ritüelleri izlerken dikkat etmeniz gerekenlerin başında sessiz ve törenden biraz uzakta olmanız. Ayrıca hiçbir şekilde video ya da fotoğraf çekilmesini istemiyorlar. Ölülerine saygısızlık olduğunu düşündükleri için tören yakınları gelip azarlıyorlar. Varanasi’de ilk törenleri izlerken fotoğraf çekmek istenildiğinde sizden ücret isteyeceklerdir.  Varanasi dünyanın en eski şehri unvanını yaşatırken, ritüelleriyle ziyaretçilerini de etkilemeyi fazlasıyla başarıyor. Bu önemli şehri keşfetmeli, görmelisiniz.

Yolda kalın

Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.