Persepolis Antik Kenti

Persepolis Unesco’nun izinde keşfettiğim özel yerlerden birisi oldu. Bulunduğum süre boyunca bu topraklar da karşılaştığım tarih beni mutlu etti. Bu toprakların ne kadar büyük tarihi geçmişe şahit olduğunu gezerken gördüğüm ve öğrendiklerim sayesinde daha da iyi anladım. Persepolis Antik Şehri İran’da beni etkileyen yerlerin başında oldu. Persler dünya üzerinde ki yaşamış en büyük medeniyetlerden birisi. Bugün üç medeniyet saysam Romalılar, Yunanlılar ve kesinlikle Persler olur. Bu tarihi alan aynı zamanda İran’ın Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan önemli yerlerinden birisi. Persepolis İran’ın güneyinde yer alan tarihi şehre ulaşmanız için ilk önce 60 kilometre uzaklığındaki Mardavsht şehrine ulaşmalısınız. Buradan giden toplu taşıma araçları ya da pazarlığınızı yaparak taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Persepolis’e girişte eğer sırt çantanız var ise oraya emanete bırakmak zorunda olduğunuzu size hatırlatayım.

Persepolis’in kısa bir özetini anlatmam gerekirse, Milattan Sonra 6. Yüzyılın sonlarına doğru Kral Darius’un kurduğu şehri daha sonrasında yerine geçen Serhas (Xerxes) ve Ardaşir (Artakserkses) büyütmüş. Milattan Sonra 330 yılında Büyük İskender şehri ele geçirerek yakıp harabeye çevirmiş. 19. yüzyılın başında Persepolis Antik Kenti kalıntıları gün yüzüne çıkartılmaya başlanmış. Giriş yolunda Antik Şehir karşınıza çıktığı andan itibaren insanı büyülüyor. Unesco Dünya Mirası Listesindeki bu tarihi yer, asırlar öncesi Büyük Pers İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış olması. Bu tarihi alana geldiğimde hissettiklerim büyük bir tarihin izlerine dokunmam benim için büyük bir histi.

İlk giriş merdivenlerini çıkarak Persepolis girişinde Tüm Milletler Kapısı ziyaretçilerini karşılıyor. Buradan geçtikten sonra güneye doğru giderek Kral Darius’un halkı kabul ettiği Apadana Sarayı kalıntılarına ulaşabilirsiniz. Apadana sarayını ayakta tutan 36 sütundan günümüze sadece 13 tanesi ayakta kalabilmeyi başarmış. Bu merdivenlerin yanındaki bloklar üzerindeki rölyefler zamanımıza kadar iyi korunmuş durumda. Rölyeflerin üzerinde ki Farsça, Babilce ve Elamca olarak dini içerikli semboller ve Yeni Yıl (Nevruz) kutlamaları anlatılmakta, ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Antik şehirde en kalabalık kalıntıların bulunduğu yer ise 100 sütunlu saray. Burası benim en etkilendiğim yerlerden biri oldu. Persepolis’in sırtını verdiği tepedeki kaya mezarlarında 2. Artakserkses ve eşinin mezarı bulunmaktadır. Bu tepeden alan ayaklarınız altındadır. Asırlar öncesi sadece beden işçiliği ile bu kazılar nasıl yapıldığını anlamakta insan bazen zorluk çekiyor. İran ziyaretinizde bu mükemmel tarihi alanı ziyaret programınıza almanızı öneririm.

Keşfetmelisiniz..
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.